Културно-забавна - Чест за Џуди Денч

Британската актерка и оскаровка Џуди Денч е добитничка на почесната награда на Британскиот филмски институт (БФИ), која се доделува за исклучителен придонес во филмот и во телевизијата. - Како некому на кого во 1959 години му е кажано дека никогаш нема да успее во филмската индустрија, многу сум изненадена и почестена со ова признание - истакна 76-годишната актерка. Наградата, најзначајното признание на престижната британска филмска организација, ќе и биде врачена на гала-вечерта на 29 јуни во Лондон. Претседателот на БФИ Грег Дајк изјави по овој повод дека Денч е една од најдобрите и најпочитуваните актерки во светот. - Таа е национално богатство со меѓународна репутација - нагласи Дајк. Меѓу претходните добитници на наградата, која се доделува од 1983 година, се Ридли Скот, Дирк Богарт, Ричард Атенборо, Алек Гинис, Меги Смит и Мајк Ли. Во својата богата кариера, Џуди Денч освоила „Оскар“ за споредна улога во филмот „Вљубениот Шекспир“, 11 награди Бафта, три награди „Лоренс Оливие“ и еден „Златен глобус“.
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 38 | | | веќе видена

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 109 | | | веќе видена

Ниеден политичар нема мандат да преговара за идентитетот на еден народ. Мнозинството македонски граѓани не гласале за програма во која е предвидена промена на ...
сите 94 | | | веќе видена

Заев  ќе учествува на трибина во Гевгелија,  а синоќа од Радовиш порача дека преку референдумот можеме конечно да обезбедиме подобра иднина за младите. ...
сите 20 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 104 | | | веќе видена

Со откривање на споменик на поранешниот претседател на Јужноафриканска Република, Нелсон Мандела во зградата на Обединети нации во Њујорк денеска ќе почне ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Чест за Џуди Денч

Од:
До кого (е-маил):
Порака: