Културно-забавна - Британските уметници против визите

Уметничкиот свет во Велика Британија се побуни против визниот систем, кој, како што се вели во соопштението до јавноста, е непотребно бирократски и наметлив, а посебно ги погодува уметниците надвор од Европа. Во писмото што го објавува „Дејли телеграф“, речиси 100 уметници се пожалиле поради третманот на неевропските колеги што доаѓаат во кратка посета на Велика Британија. Писмото против британскиот визен режим, меѓу другите, го потпишале и Салман Ружди, сер Никола Серота, Сара Вотерс... Според нивното мислење, краткорочните посети на уметниците немаат никакво влијание врз емиграцијата, што би значело дека нема потреба нивниот влез во Британија да се заснова на бодовен систем. Меѓу другото, наведено е дека британскиот визен систем ги одвратил од идни посети и уметниците како филмскиот режисер и добитник на „Златната палма“, Абас Киаростами и познатиот пијанист Григори Соколов. Британскиот бодовен визен систем го врши оценувањето на подносителот на барањето за влез врз основа на неговите вештини, квалификации ...
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами да ги читаат и слушаат изјавите од лидерите, за да не бидат под влијание на разни пропаганди, вели долгогодишниот аналитичар за Балканот од ...
сите 123 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 167 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандал во Маврово. Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд ...
сите 25 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Британските уметници против визите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: