Културно-забавна - „Балканот не е мртов“ оди на постпродукција

Во старата битолска чаршија, каде што битолската убавица Елени Каринте го очекува својот сакан Мустафа Ќемал Ататурк, викендов беше снимена последната сцена од играниот филм „Балканот не е мртов“ во режија на Александар Поповски. Театарскиот текст на Дејан Дуковски, работен според мотивите на „Македонска крвава свадба“, во филмот ја преплетува и оваа битолска сага за романтичната љубов на Ататурк и Елени, а Поповски заокружувајќи ги впечатоците од досегашната едномесечна работа, рече дека остварил еден ризичен режиски пристап без калкулации. - Кога тргнавме во целата оваа приказна, тргнавме во еден поинаков начин на снимање и работа на филмот, за сите беше нешто ново и нешто многу поинаку. Сега, кога ги гледам материјалите, кога ги гледам фотографиите и снимките, морам да кажам дека сум задоволен од снимениот материјал. Мислам дека направив нешто што интимно го чувствував - рече Поповски. Снимањето на „Балканот не е мртов“ во Скопје и во Битола траеше пет недели, а во наредните осум месеци треба да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 56 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - „Балканот не е мртов“ оди на постпродукција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: