Културните настани во Охрид ќе се негуваат преку целата година преку „Култура 365“

Од неодамна културната понуда на Охрид е збогатена со отварањето на новиот Културен центар „Култура 365“, лоциран во стариот дел на градот. Идеен творец на идејата е охридскиот писател, публицист и фотограф Мишо Јузмески. Во срцето на градот, во текот на целата година ќе има доза на култура преку организирање изложби, промоции на книги, културни и музички настани, јавува охридското Супер радио. Целта е е да се доближи културата до граѓаните и гостите кои го посетуваат, вели Лидија Размоска, раководителка на центарот. Како посебен дел во културниот центар, особено интересна за посетителите е „Собата на А. ден Долард“. Овој холандски писател е заслужен токму за промовирањето на Охрид и Македонија во западно-европските земји. - Животот и делото на овој писател се мошне значајни. Тој е оној кој го промовирал Охрид во Холандија и преку издавањето на неговата книга „Свадбата на седумте цигани“. Холанѓаните читајќи ја таа книга, почнале уште од 1939 година да доаѓаат во Охрид. Се до ден-денес доаѓаат и се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 117 | | | веќе видена

Патникот Јунајдин Рустемовски од Прилеп, еден од 32 преживеани патници во сообраќајната несреќа кај Лесковац, вели дека шоферот во полна брзина заобиколувал ...
сите 329 | | | веќе видена

Иако Законот за амнестија изработен од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и владината коалиција беше изгласан со консензус од 95 гласа за и ниту еден ...
сите 154 | | | веќе видена

Определбата за имплементација на Преспанскиот договор во Скопје и во Атина со приближувањето на процесот на уставните измени во Македонија кон нивниот финиш се ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културните настани во Охрид ќе се негуваат преку целата година преку „Култура 365“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: