Културната политика на погрешен колосек

Погрешна културна политика, непрепознавање квалитет, создавање квазивредности, отсуство на стратегија, се заедничките проблем со кои се судираат земјите од регионот. Додека во Македонија се убива живата култура за сметка на создавање на веќе 300- милионскиот проект „Скопје 2014“, а претходно најмногу се трошеше на археолошки ископувања, Србија се бори со маргинализација на културата, намален буџет и со тешка реализација на предвидените програми. Стручњаци од Босна велат дека и кај нив отсуствува стратегија, а парите за култура погрешно се распределуваат, како и во Косово и во Албанија. Сите овие земји се соочуваат со нетранспарентност, непотизам, корупција во културата, а од друга страна со недоволен и несоодветен пласман на содржини од оваа област во медиумите каде што постојат обиди таа и да се таблоидизира. Селекторката на Сараевскиот филмски фестивал, Елма Татарагиќ, на конференцијата „Балканска иницијатива за културна соработка, размена и развој“ која неодамна се одржа во Приштина рече дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Нов текст на законот за Јавно обвинителство, со кој се предлага Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење ...
сите 97 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во одредена сфера од ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културната политика на погрешен колосек

Од:
До кого (е-маил):
Порака: