Културната политика на погрешен колосек

Погрешна културна политика, непрепознавање квалитет, создавање квазивредности, отсуство на стратегија, се заедничките проблем со кои се судираат земјите од регионот. Додека во Македонија се убива живата култура за сметка на создавање на веќе 300- милионскиот проект „Скопје 2014“, а претходно најмногу се трошеше на археолошки ископувања, Србија се бори со маргинализација на културата, намален буџет и со тешка реализација на предвидените програми. Стручњаци од Босна велат дека и кај нив отсуствува стратегија, а парите за култура погрешно се распределуваат, како и во Косово и во Албанија. Сите овие земји се соочуваат со нетранспарентност, непотизам, корупција во културата, а од друга страна со недоволен и несоодветен пласман на содржини од оваа област во медиумите каде што постојат обиди таа и да се таблоидизира. Селекторката на Сараевскиот филмски фестивал, Елма Татарагиќ, на конференцијата „Балканска иницијатива за културна соработка, размена и развој“ која неодамна се одржа во Приштина рече дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 64 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 103 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културната политика на погрешен колосек

Од:
До кого (е-маил):
Порака: