„Ова значи војна“ – Симпсонови забранети во Иран

Хомер Симпсон и неговото семејство се најдоа на листата на играчки забранети за продажба во Иран, листа на на која веќе беше Барби, како „промотор на Западната култура“. Спајдермен и Супермен нема да доживеат таква судбина, бидејќи „им помагале на угнетените“ – пренесува ЛА Тајмс. Според иранските власти „забранети се и сите кукли со препознатливи гениталии, односно сите кукли за возрасни, бидејќи ја промовираат Западната култура“. Запрашан да ги коментира вестите од Иран, долгогодишниот продуцент на серијата Ал Џин (Al Jean) кратко одговорил: „Ова значи војна“. Анимираната серија Симпсонови се прикажува уште од 1989 година, а на 19. февруари ќе биде прикажана 500. епизода,во која гласот ќе го позајми и Џулијан Асанж, основачот на Викиликс. И така, светските медиуми пренесуваат уште една од илјадниците вести во кои истовремено се споменуваат Иран и војна... Колку да не се изненадиме кога навистина ќе почне...
| | веќе видена | слични

Куклите на познатите анимирани ликови Симпсонови се најдоа на црната листа во Иран, јавуваат агенциите Иранските медиуми известуваат дека државниот институт за интелектуален развој на децата и младите решил да ја блокира промоцијата на западната култура и во тие рамки ја забранил и продажбата на овие кукли. Мохамед Хусеин Фархо вели дека се забранети и сите кукли на кои се распознаваат гениталии, како и куклите што се направени според возрасни луѓе. Во јануари годинава иранската полиција затвори и десетици дуќани што продавале кукли Барби. Од исламската револуција во 1979 година Иран интензивно се бори против продорот на западните културни влијанија.
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 160 | | | веќе видена

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 134 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 194 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 145 | | | веќе видена

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Ова значи војна“ – Симпсонови забранети во Иран

Од:
До кого (е-маил):
Порака: