Десетици загинати во шумски пожари кај Атина


Пожарот во селото Мати, на околу 29 километри источно од Атина, беше еден од најсмртоносните во Грција, по пожарите што во август 2007 година го уништија јужниот полуостров Пелопонез при што загинаа десетици луѓе. Пожарот во понеделникот беше еден од неколкуте што избувнаа поради топлотниот бран што ја зафати Грција. Мати е во регионот Рафина, и епопуларен кај локалните туристи, особено пензионерите и децата сместени во кампови. Селото беше уништено од брзиот пожар што започна околу 5 часот попладне и многу бргу почнал да се шири при што некои немале ни време да избегаат од нивните автомобили на пат кон безбедните морски плажи. Костас Лаганос, еден од неколкуте жители на Мати се спасил во морето „За среќа, морето беше тука и отидовме во морето, бидејќи огнот нѐ бркаше до водата. Ни гореше на грбовите и влеговме во водата. Тоа ме потсети на ерупцијата во Помпеја, токму тоа и си го реков мој Боже мора да трчаме за да се спасиме и ништо друго. Грозно“. Нана Лаганос пак вели: „Огнот беше брз како молња. Не ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во куќата на Џејсон Фрагос во Грција беа пронајдени дури 26 јагленосани тела, кои изгореле од пожарите кои со денови беснеан на југот од Грција. Фрагос целото свое детство го минал во оваа вила. Вели дека за него овој објект бил „куќа од соништата“, а Мати омилено место. Дел од луѓето во пожарите се спасиле, го нашле патот до морето. Но во оваа куќа на хоророт 26 луѓе беа пронајдени мртви. Меѓу нив имаше и деца. „Тоа е и ќе остане тажен момент за мене и моето семејство“ – вели тој. Фрагос додава дека иако телата се извадени, сепак местото изгледа застрашувачки.
| | веќе видена | слични

Во куќата на Џејсон Фрагос во Грција беа пронајдени дури 26 јагленисани тела додека беснееја пожарите. Тој детството го поминал во оваа вила. Вели дека за него овој објект бил „куќа од соништата“, а Мати омилено место. Но, дел од луѓето во пожарите се спасиле, го нашле патот до морето, а 26 луѓе во вилата беа пронајдени мртви, при што меѓу нив имаше и деца. „Тоа е и ќе остане тажен момент за мене и моето семејство“ - вели тој. Фрагос додава дека иако телата се извадени, сепак местото изгледа застрашувачки.
| | веќе видена | слични

Во стравотниот пожар кој трае неколку денови во Грција, животот го загубија дури 82 лица, а бројот на повредени и исчезнати постојано расте. Во куќата на Џејсон Фрагос беа пронајдени дури 26 јагленисани тела. -Вилата во која се пронајдени телата е сопственост на моето семејство. Тоа беше „куќа од соништа“, а Мати омилено место на светот. Тука го поминав своето детство, најубавите моменти во животот. Но, од пред неколку денови ова место стана познато по пожарот. Групата од 30-ина лица која престојуваше кај нас, го нашла патот до плажата. Се спасија и се надевам дека се на сигурно. Еден дел од туристите, вклучувајќи и деца не пронашле спас до морето. Останале заробени, не гледале ништо од чадот. Но, во мојот дом, моја куќа од соништа се пронајдени 26 лица, вклучувајќи и деца, кои прегрнати заминале во смрт. Тоа е и ќе остане тажен момент за мене и моето семејство. Иако ги извадија телата, не се чувствуваме добро, сликите се застрашувачки-истакна тој.Василиос Андриопулоус бил еден од членовите на Црвениот крст, ...
| | веќе видена | слични

Апокалиптичните пожари во Грција, кои убија 81 лице, ги принудија луѓето на бегство од своите домови. Некои успеаја да побегнат со автомобили, мотоцикли или пак пешки, буквално скокајќи во море пред огнот, кој благодарение на силните ветрови, се ширеше со неверојатна брзина и голташе се пред себе. Многумина, за жал, не успеаја да побегнат. Како што веќе е познато, 26 мажи, жени и деца живи изгореа во преградието Мати , на само триесетина метри оддалеченост од морето. Нивните тела беа пронајдени заедно, во последна прегратка. „New York Times“ објави досега непознати детали за оваа невидена трагедија, во идиличното медитеранско летувалиште. Групата на луѓе, која се состоеше од неколку семејства заедно, очајнички се обидуваа да пронајдат излез, кој ќе ги одведеше до плажата, односно до морето каде би можеле да се спасат. Иако заградениот излез беше оддалечен само десетина метри од местото каде се најдени нивните тела, очигледно е дека несреќните луѓе, во просторијата полна со дим, не успеаја да дојдат до него. ...
| | веќе видена | слични

Спасувачките екипи во Грција го пребаруваат теренот во потрага по евентуално преживеани од пожарите што опустошија неколку региони во близина на Атина. Властите стравуваат дека црниот биланс од 74 жртви би можело да се зголемува бидејќи десетици лица се пријавени за исчезнати, а повеќе од 150 се задржани во болница. Премиерот Алексис Ципрас прогласи тридневна жалост. Неколкуи европски земји испратија помош во форма на авиони, возила и пожарникари. Владата на Република Македонија, пак, на вчерашната седница донесе одлука да испрати финансиска помош во висина од шест милиони денари до Владата на Република Грција. Пожарите започнаа ноќта, во недела кон понеделникот, а силните ветрови со брзина од 100 километри на час го ширеа огнот, заглавувајќи многумина во домовите и возилата. Првичните проценки се дека пожарите се намерно подметнати со цел летувалците да се исплашат и да ги напуштат домовите, по што би следел грабеж на нивната покуќнина. Последната голема пожарна катастрофа во Грција беше во 2007 година, ...
| | веќе видена | слични

Апокалиптичните пожари во Грција, во кои загинаа најмалку 80 лица, ги принудија луѓето да да бегаат од своите домови, куќи и станови во кои престојуваат. Некои успеале да избегаат со автомобили, мотоцикли или пешки, буквално скокајќи во морето пред огнот, што, поради ветрот, се ширел неверојатно брзо и голтал се пред него. Многумина, за жал, не успеаја да избегаат. Како што веќе беше познато, 26 мажи, жени и деца во селото Мати биле изгорени, само триесет метри од морето кое можело да ги заштити. Нивните тела биле пронајдени заедно, прегрнати. "Њујорк тајмс" објави досега непознати детали за оваа невидена трагедија во идиличното медитеранско одморалиште. Група од неколку семејства заедно очајно се обидувале да ја најдеат вратата во оградата зад која биле стрмни скали кои водат до плажата. Кога репортерот пристигнал на местото, затекнал само футроли за наочари, мобилни телефони и една голема кожна сандала. Подалеку од нив биле телата на келолку изгорени кучиња, но телата на жртвите спасувачите одамна ги ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Туристичкото место Мати во Атика, во близина на Атина, е едно од најпогодените во катастрофалните пожари во Грција, во кои според последните информации загинаа најмалку 79 лица. Токму во ова место беа пронајдени 26 јагленосени тела, за кои медиумите објавија дека најверојатно се познавале меѓусебно, бидејќи беа најдени прегрнати во групи. Мати денеска е целосно уништено, а многу негови граѓани останаа и без своите домови.
| | веќе видена | слични

Најмалку 76 луѓе загинаа во големите пожари близу Атина кои што горат од завчера. Официјалната бројка од Противпожарната бригада соопштена вчера попладне беше 74, но според грчката телевизија „Скај“, пожарникарите нашле уште двајца мртви во селото Мати. ТРАГЕДИЈАТА НА СЕЛОТО МАТИ – ОТКАКО НЕ УСПЕАЛЕ ДА СТИГНАТ ДО МОРЕТО, СЕ ГУШНАЛЕ И ЗАЕДНО УМРЕЛЕ ВО ПОЖАРОТ Бројката на загинати се очекува да биде уште поголема, бидејќи проценката на властите е дека има и над 100 исчезнати. Во потрагата по исчезнатите учествуваат 130 припадници на Противпожарната бригада и армијата. Од околу 1.500 изгорени куќи, досега се проверени 450. Повредени се 187, од кои 23 се деца. Од нив во болница се задржани 71. Премиерот Алексис Ципрас прогласи тридневна жалост.
| | веќе видена | слични

[ See image gallery at novamakedonija.com.mk ] Грчките медиуми известуваат за шокантната слика што ја затекнале спасувачките екипи во грчкото одморалиште Мати. Тие пренесуваат за морничавата вест за пронајдените 26 тела во дворот на една таверна, која е лоцирана на работ на една карпа. Некои од луѓето, поради брзото ширење на пожарот, биле заглавени во своите автомобили и домови, додека, пак, за некои причина за смртта е давење, откако спас од огнената стихија побарале во морето Малото приморско место Мати е целосно уништено од огнената стихија што завчера попладне го зафати подрачјето на грчкиот полуостров Атика. Билансот на жртвите, во најкатастрофалниот пожар што ја зафати Грција, е над 50 загинати и над 150 повредени лица, изгорени над илјада куќи и уништени над 300 возила. Многу од жртвите се пронајдени во областа меѓу Рафина и Неа Макри. „Епицентарот“ на огненото цунами бил во селото Мати, сместено 29 километри источно од Атина. Неколку стотици жители и туристи биле заробени во обрачот на пожарот, кој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Месец дена ја тресе државата случајот „Рекет“. Пред неколку дена во јавноста излегоа и видео и аудио снимки со разговори на осомничените, но во снимките се ...
сите 291 | | | веќе видена

Рекетот на власта е формално пријавен пред четири месеци, а изнудата на милиони евра, заканите и злоупотребата на институциите се јавна тајна многу подолго. Од ...
сите 434 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Десетици загинати во шумски пожари кај Атина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: