Средба на директорите на ФЗОМ со здруженија за поддршка на болни од рак и хепатит


ФЗОМ во соработка со Агенцијата за лекови и Министерството за здравство најави набавка на нови лекови за пациентите со онколошки болести и заболените од Хепатит Ц кои досега не биле достапни во Македонија. За Алијансата на пациентски организации, здружението за борба против рак „Борка“ и здружението „Хепар центар“ со набавката на овие 9 нови лекови …
| | веќе видена | слични
4 копии

Кубанската вакцина за рак на бели дробови се очекува да почне да им се дава на пациенти од април годинава, објави „Нова Македонија“. Досега пристигнале дози за 10 болни, се чекаат уште за 20. Паралелно со тоа завршило и испитувањето на Фармацевтскиот факултет во Скопје, кој дозволил вакцината да се дава на Клиниката за радиотерапија и онкологија, а треба да заврши и подготовката на протоколот за тоа кој може да ја прима, пишува весникот. Станува збор за терапевтска вакцина за болни од неситноклеточен карцином на бели дробови. За да ја добијат вакцината пациентите прво ќе мора да се тестираат за тоа дали таа може да им помогне.
| | веќе видена | слични

Пациентите загрижени поради фактот што за почеток ќе има терапија само за 20 болни од рак на дојка, иако статистиката регистрира по околу 1.100 случаи Болните од рак стравуваат дека со новата антиканцер-терапија нема да можат да се лекуваат сите пациенти на кои им треба. Ваквата загриженост се појави откако онколозите кажаа дека од новата терапија која е наменета за рак на дојка, на дебело црево и на бели дробови, за почеток, ќе им биде дадено само на 20 пациентки со карцином на дојка, иако статистиката вели дека во Македонија годишно се регистрираат околу 1.100 нови случаи со ова заболување. И покрај големата дискрапанца во бројките, надлежните уверуваат дека новите биолошки лекови ќе бидат достапни за сите пациенти, бидејќи оваа терапија нема ефект кај сите болни со ова дијагноза, а за нејзино аплицирање има строго дефинирани медицински протоколи кои важат во светот, но и кај нас. Директорот на Фондот за здравствено осигурување Сашо Стефановски, кој по повод новата терапија имаше средба со Алијансата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќе од два милиони евра годинава ќе бидат потрошени за набавка на најсовремена терапија што досега не беше достапна за пациентите во Македонија, преку спроведување интегриран пристап од ФЗОМ, Агенцијата за лекови и Министерството за здравство. Тоа беше посочено по вчерашната работна средба на директорите на ФЗОМ, Сашо Стефаноски и Орхан Рамадани, со претставници на Алијансата на пациентски организации, здружението за борба против рак „Борка“, „Животна искра“ и Хепар-центарот за заштита на болни од хепатитис.Директорот на ФЗОМ, Сашо Стефаноски, рече дека фондот гради принципиелен однос и сите политики ги гради со оние што се најзапознаени и најодговорни за тоа.- Создадовме услови за набавка на девет нови лека за терапија на болни од хроничен хепатитис Ц, за болни од рак на дојка, рак на бели дробови, рак на дебело црево и рак на црн дроб, како и за болни на кои им е птребна трансплантација на коскена срцевина. Со неа ќе бидат опфатени оние пациенти што ги исполнуваат критериумите да ја примаат оваа ...
| | веќе видена | слични

По десет годишна борба со властите, пациентите болни од карцином добија нови типови лекарства. Станува збор за шест нови лекови кои досега не биле достапни во земјава, и тоа за болни од рак на дојка, за бели дробови, за дебело црево и за рак на црн дроб. Од алијансата на здруженија на пациенти велат дека ова е историски чекор во нивната борба за продолжување на животниот век на пациентите кај кои е дијагностициран карцином.
| | веќе видена | слични

Според здруженијата ова е голем чекор напред за продолжување, но и подобрување на квалитетот на живот на овие луѓе. Сепак сметаат дека новата терапија нема да ги реши проблемите на малигно болните. По 10-годишни барања, болните од рак конечно добија современа терапија. Клиниката за Онкологија ќе воведе 9 нови лекови за пациентите со рак на дојка, на бели дробови, на дебело црево, како и за болните од рак на црн дроб. Според здруженијата ова е голем чекор напред за продолжување, но и подобрување на квалитетот на живот на овие луѓе. Сепак сметаат дека новата терапија нема да ги реши проблемите на малигно болните. Бараат национална стратегија за контрола на ракот. Нова, современа терапија ќе примаат и пациентите со Хепатит Ц. Од оваа здружение сметаат дека вирусот ќе биде пратен во историјата. Современите онколошки и лековите за Хепатит Ц не се дел од позитивната листа на лекови. Нив самостојно ќе ги набавуваат Онкологија и Инфективната клиника. Од Фондот за здравство уверуваат дека терапија ќе има за сите ...
| | веќе видена | слични

Здруженијата на пациенти со рак задоволни од најавата за набавка на нови лекови на онкологија. По повеќе од 10 години барање државата да набави современа терапија, деновиве бил направен голем чекор за третманот на најтешко болните. Очекуваат дека ова ќе биде долгорочно решение. - Ова покажа дека институциите имаат слух и Фондот ги отвори вратите и ја разбра важноста. Се овозможува нова терапија што е многу битна и докажано може да го продолжи и спаси животот на пациентите, рече Биба Додева, претесдател на здружението Борка. -Ова ќе значи подолг живот на болните од рак, изјави Виолета Томовска, претседател на Животна Искра. Од Фондот уверуваат дека нова терапија ќе има за сите пациенти за кои лекарите ќе утврдат дека ќе има ефект. Проценката е дека ќе бидат опфатени околу 200 болни. - Во медицината постојат критериумите базирани на научни докази и биохемиски анализи кои квалификуваат некого како кандидат за примање одредена терапија, изјави Сашо Стефаноски, директор на ФЗОМ. Новите цитостатици кои ќе почнат ...
| | веќе видена | слични

По една деценија, пациентите со малигни заболувања ќе се лекуваат со посовремена терапија. Граѓанските здруженија велат дека со ова ќе им се продолжи и подобри квалитетот на животот на болните. Очекуваат долгорочно решение за достапноста на лековите и проширување на позитивната листа. „Овие нови лекови за пациентите со карцином ќе значат многу бидејќи на некој ќе му го продолжат животот. Можеби за нас неколку месеци не се важни, но тие месеци ќе може да се посветат на своето дете. Па дури и да го научат како да пишува. Човечкиот живот нема цена“, изјави Биба Додева, Здружение за борба против рак „Борка“. „Првата желба што ја има секој пациент е да си го продолжи животот, а потоа да биде и подолго време со своето семејство“, вели Виолета Томовска, Алијанса на пациентски организации. Новите лекови за болните од Хепатитис Ц, се можност пациентите целосно да бидат излекувани – велат од здружението „Хепар“. „Овие лекови кои во Европа се користат веќе неколку години дадоа огромни резултати. Се промовира можноста, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 681 | | | веќе видена

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 239 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 210 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 213 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средба на директорите на ФЗОМ со здруженија за поддршка на болни од рак и хепатит

Од:
До кого (е-маил):
Порака: