КРВАВ ПИР ВО ЛОНДОН: Расечени луѓе на улиците, полицијата се бори да ги спаси (ВИДЕО/ВО ЖИВО)


3 копии

Бројот на жртвите од шест, се искачи на седум, а бројот на повредени и над педесет лица. Нападот го извршија тројца мажи вооружени со мачети кои сакале буквално да ги колат луѓето на улица Луѓе облеани во крв со исекотини на телата лежат на улица и на тротоар, додека полиција и лекари се обидуваат со вештачко дишење и прва помош да им ги спасат животите. Тоа се гледа на една од малкуте снимки што се појавија на социјалните мрежи набргу после синоќешниот напад во Лондон, каде, според новите сознанија, седуммина ги загубиле животите. Напаѓачи биле тројца мажи, вооружени со мачети, кои буквално сакале да ги колат луѓето на улица. Тие пристигнале со изнајмено комбе со кое прегазиле пешаци во близина на Лондонскиот мост, по што излегле од возилото и го почнале крвавиот пир . Цел на нападот со мачетите им биле пабовите и ресатораните во Бороу маркет, каде во сабота навечер вообичаено има голем број луѓе. Први на удар се нашле луѓе на почетокот од Бороу маркет, при што самите гости во пабот почнале да фрлаат со ...
| | веќе видена | слични

Тренерот во овој гимнастичаркси клуб од источен Лондон вели дека Јоусеф бил популарен, опуштен и кул. Откако се случил терористичкиот напад во Лондон минатиот викенд, во медиумите константно се пишува за напаѓачите кои го извршиле овој крвав масакр. За еден од нив се појавила најнова информација дека во еден гимнастичарски клуб тренирал деца, пишува The Sun . Шефовите го вработиле Јоусеф без претходна проверка. Вчера раководителите на британската гимнастика истражувале како е можно еден екстремист да работи со деца. Тренерот во овој гимнастичарски клуб од источен Лондон вели дека Јоусеф бил популарен, опуштен и кул. Антитерористичките служби сега се во контакт со клубот и ги бараат сите потребни податоци кои тој клуб ги поседува. Еден извор од овој клуб рекол дека е навистина неверојатно дека планирал ваков терористички напад, додека минувал време со деца. "Сега сме загрижени за тоа што им го зборувал на нашите деца и дали се обидувал на нив да ги пренесе своите отровни ставови. Мислам дека можевме да ...
| | веќе видена | слични

Заканата од тероризам денес е многу поголема и поразлична и затоа е потребна радикална промена во стратегијата за запирање на џихадистичките напади, порача британската полиција по најновиот напад викендот во Лондон, во кој тројца терористи со комби и со ножеви убија седум лица и ранија речиси 50 други. Некои безбедносни експерти сметаат дека одговор на овој вид тероризам е можеби израелскиот модел. Исламистичките терористи честопати извршуваа напади со возила во Израел, но тие драстично се намалија откако на улиците е зголемено присуството на припадниците на безбедносните служби во цивилна облека, кои веднаш стрелаат во напаѓачите без намера да уапсат, пишува „Вечерњи лист“.- Со вакви напади се создава општа паника во општеството. Нападот може да почне каде и кога било. Нема предупредувања, зашто секој би можел да биде напаѓач само што ќе го сврти клучот, ќе притисне на педалата за гас и возилото ќе го насочи кон пешаци на улица. Тоа е целта на напаѓачите, да внесат психоза и чувство на страв во општеството ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Британската полиција го идентификуваше и третиот напаѓач од Лондон. Се работи за 22-годишниот Јусуф Загби, италијански државјанин со мароканско потекло, кој живеел во источниот дел на Лондон, пренесува Ројтерс. Во соопштението на полицијата се вели дека Загба до сега не бил предмет на интересирање на полицијата или на домашната шпионска агенција МИ5“ (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Третиот терорист кој што учествувал во саботниот терористички напад во британската престолнина е Јусеф Загба. Како што пренесува италијански "Corriere Della Sera", 22-годишниот Загба е роден во Мароко. Неговиот татко бил Мароканец, а неговата мајка била италијански државјанин. Според информациите на италијанските медиуми, Загба бил уапсен на аеродромот во Болоња во 2016-та година кога се обидел да замине за Сирија, а тогаш италијанските власти ги известиле и своите колеги од Велика Британија за неговото движење. Италијанците пренесуваат дека тогаш Загба бил ослободен од обвинувањата дека имал намера да замине во Сирија за да се приклучи во борбите на фронтот на страната на терористичките организации, но сепак неговото име останало на листата со „ризични личности“. Засега од британски „Скотланд Јард“ го немаат именувано третиот напаѓач: „Ја истражуваме ситуацијата и ќе го објавиме името кога ќе ја добиеме потврдата“, порача портпаролот на британската полиција. Британската полиција ги објави во понеделникот ...
| | веќе видена | слични

Третиот терорист од Лондон е Јусуф Загба, роден во 1995 година, пишува весникот „Кориере дела сера“. Тој пред нападот живеел во Лондон, каде сезонски работел во ресторан. Таткото му на Загба е Мароканец, а мајка му е Италијанка. Терористот е роден во Фес, во Мароко. Во март 2016 година е уапсен на аеродромот во Болоња, додека се обидувал да се качи на авион за Турција и оттаму да замине за Сирија. Италијанското разузнавање ги информирало мароканските разузнавачки служби дека Загба е сомнителен и често патувал. Слично предупредување имало и до британското разузнавање. Родителите на Загба одредено време живееле во Мароко, а потоа се разделиле и мајката се вратила во Италија. Сега живее во провинцијата Болоња. Синот неколку пати патувал од Мароко до Италија за да се види со неа. Во март 2016 година кога бил уапсен, тој бил обвинет за меѓународниот тероризам, но тоа обвинение не било докажано. И покрај тоа Италија го поместила на листата на лица, кои претставуваат ризик за безбедноста. Полицијата вчера ги ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бат се појавил во документарецот "Џихадистите од соседството", заедно со уште двајца озлогласени свештеници, кои и биле добро познати на полицијата и разузнавачките службеници поради екстремистичките ставови. Еден од напаѓачите во Лондон, чие име вчера било објавено, се појавил минатата година во телевизиски документарец за британските џихадисти. Како што оценува Daily Mail , вмешаноста на Хурам Шазам Бат во нападот на Лондон претставува голем срам за британската полиција и нејзините безбедносни служби, бидејќи тој дури и бил снимен за време на судирот со полицијата додека го одмотувал знамето на ИСИС во еден парк во Лондон, носејќи "Rayban" очила. Бат се појавил во документарецот "Џихадистите од соседството", заедно со уште двајца озлогласени свештеници, кои им биле добро познати на полицијата и разузнавачките службеници поради екстремистичките ставови. Во документарецот се предупредува за растот на радикалниот исламизам во Лондон. Бат бил виден како се моли со група радикални муслимани во Риџент парк. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Третиот терорист од Лондон се викал Јусуф Загба и тој е роден во 1995 година, пишува весникот „Кориере дела сера“. Таткото на Загба е Мароканец, а неговата мајка Италијанка, Тој е роден во Фес, во Мароко. Во март 2016 година е уапсен на аеродромот во Болоња, додека се обидувал да се качи на авион за Турција и оттаму да замине за Сирија. Италијанското разузнавање ги информирало мароканските разузнавачки служби дека Загба бил сомнителен и оти често патувал. Слично предупредување е упатено и до британското разузнавање. Родителите на Загба одредено време живееле во Мароко, а потоа се разделиле и мајката се вратила во Италија. Сега живее во провинцијата Болоња. Синот неколку пати патувал од Мароко до Италија за да се види со неа. Во март 2016 година кога бил уапсен, тој бил обвинет за меѓународниот тероризам, но тоа обвинение не било докажано. И покрај тоа Италија го поместила на листата на лица, кои претставуваат ризик за безбедноста. Тој пред нападот живеел во Лондон, каде сезонски работел во ресторан. ...
| | веќе видена | слични

Третиот терорист од Лондон е идентификуван како Јусуф Загба, роден 1995 година, пишува миланскиот дневен весник Corriere della Sera, повикувајќи се на безбедносни извори, откако во лондонската полиција претходно објави дека во тек е неговата идентификација по откривањето на идентитетит на другите два напаѓачи кои во саботата ноќта во центарот на Лондон со комбе и ножеви усмртија седум лица и ранија уште 48 луѓе. Таткото на Јусуф Загба е Мароканец, а неговата мајка Италијанка, а бил роден во мароканскиот град Фес. Во март 2016 година е уапсен на аеродромот во Болоња, додека се обидувал да се качи на авион за Турција и оттаму да замине за Сирија. Италијанското разузнавање ги информирало мароканските разузнавачки служби дека Загба бил сомнителен и оти често патувал. Слично предупредување е упатено и до британското разузнавање. Родителите на Загба одредено време живееле во Мароко, а потоа се разделиле и мајката се вратила во Италија. Сега живее во провинцијата Болоња. Синот неколкупати патувал од Мароко до ...
| | веќе видена | слични

Таткото на Загба е Мароканец, а неговата мајка Италијанка, Тој е роден во Фес, во Мароко. Во март 2016 година е уапсен на аеродромот во Болоња, додека се обидувал да се качи на авион за Турција и оттаму да замине за Сирија. Италијанското разузнавање ги информирало мароканските разузнавачки служби дека Загба бил сомнителен и оти често патувал. Слично предупредување е упатено и до британското разузнавање. Родителите на Загба одредено време живееле во Мароко, а потоа се разделиле и мајката се вратила во Италија. Сега живее во провинцијата Болоња. Синот неколку пати патувал од Мароко до Италија за да се види со неа. Во март 2016 година кога бил уапсен, тој бил обвинет за меѓународниот тероризам, но тоа обвинение не било докажано. И покрај тоа Италија го поместила на листата на лица, кои претставуваат ризик за безбедноста. Тој пред нападот живеел во Лондон, каде сезонски работел во ресторан. Полицијата вчера ги објави имињата на другите двајца напаѓачи, Хурам Сазад Бут, кој и претходни и бил познат на полицијата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 363 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Преговарачите од земјите-членки на Европската унија не успеаја да постигнат договор во врска со буџетот за еврозоната за 2019 година до крајниот рок кој истече ...
сите 233 | | | веќе видена

Немаше спас, опасно беше. Кад погледнамо одозгора – иде Дунав! Искочисмо надвор на своју храброст и вољу. Ризик јак, мила душа. И да погинеш, колку можеш ќе се ...
сите 146 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 296 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 55 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 241 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КРВАВ ПИР ВО ЛОНДОН: Расечени луѓе на улиците, полицијата се бори да ги спаси (ВИДЕО/ВО ЖИВО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: