Кукан: Ужасно е тоа што се случува, мора да се најде решение за бегалците


3 копии

Моментната состојба на унгарско-српската граница е исклучително загрижувачка, се влошува од минута во минута и бара итна реакција, оцени членот на Европскиот парламент, Едуард Кукан, по прогласувањето на вонредна состојба во Унгарија поради приливот на бегалци. Затворањето на границата за бегалците кои бегаат од војната и играњето на пинг понг со нив меѓу државите е спротивно на европските принципи и може да доведе до хуманитарна криза со несогледливи размери“, истакна Кукан во соопштение доставено до медиумите, пренесува Макфакс. „Ужасно е она што се случува на границата на Унијата. Ние сме за тоа одговорни. Мораме да пронајдеме заедничко решение со државите од Западен Балкан. Ја повикувам ЕУ и државите членки да делуваат брзо, за да спречиме хуманитарна катастрофа“, нагласи Кукан.
| | веќе видена | слични

Страшни, хаотични, трагични и траорни снимки од Унгарско – Српската граница, на влезот на Европската Унија. Ова е ЕУ, која на Македонија и држи лекции за хуманост кон бегалците и хуманост кон децата?
| | веќе видена | слични

Западот кој им ја донесе војната на овие деца, им го одзема детството, ги избрка од нивните домови и ги казни бидејќи живеат во земја со нафта, денес повторно ги казнува бидејќи сакаат да дојдат во нивните земји, во земјите на оние кои крадат од нивните животи. За жал, “хуманата” ЕУ ги претепа, ги раскрвари, ги расплака! Браво за хуманоста, стоко Европска! Еве кој зборува за хуманоста или нехуманоста на Македонија и македонската полиција!
| | веќе видена | слични

Останато

„Зоран Заев и неговата влада за да ја сокријат неспособноста сега се правдаат со лажни соопштенија.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ниту знаел, ...
сите 148 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 111 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 67 | | | веќе видена

ВМРО- ДПМНЕ функционира одлично е ставот на претседателот на партијата Христијан Мицкоски , ден по самитот на Европската народна партија што се одржа во ...
сите 71 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кукан: Ужасно е тоа што се случува, мора да се најде решение за бегалците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: