Крв и оган низ Киев (фото)

Нова ерупција на крваво насилство меѓу специјалните полициски сили и десетици илјадници демонстранти во главниот град Киев. Се пука од сите страни, со гумени и со вистински куршуми, се појавија и снајперисти. Само последниве денови, бројот на загинатите на двете страни – достигна околу 100-тина, а илјадници се повредени. Преговорите меѓу власта и опозицијата продолжуваат, прогласеното примирје не се почитува. Продолжува борбата за проевропска или проруска Украина, но и против огромната корупција во земјата во која учествуваат и највисоките државни функционери.Се бараат предвремени избори и уставни промени. Всушност, ова е борба за влијание врз Украина. Русија ја поддржува власта, а Европската унија и САД ги поддржуваат демонстрантите. Проследено со заемни обвинувања, но и со истовремени напори да се спречи најлошото – граѓанска војна во оваа земја.Најголемата политичка криза почна пред три месеци. Со “Маршот на милионите“ на Плоштадот на независноста во Киев и главното барање “Да за Европа – Не за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 149 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 178 | | | веќе видена

Кривичниот совет од скопска единица ги одби жалбите на осомничените во случајот „Империја“ на СЈО и ги потврди решенијата на судијата на прехтодна постапка за ...
сите 293 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска за ТВ21, во врска со случајот „Монструм“, на прашањето: Дали сега во ваква позиција може да ...
сите 147 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 69 | | | веќе видена

Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Крв и оган низ Киев (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: