Започна манифестацијата „Крушево - етно град“

Започна манифестацијата „Крушево - етно град“. Облечени во комитски, аскерски униформи, во невестински и чорбаџиски облеки, крушевчани и годинава ќе го пренесат автентичниот амбиент од 1903 година. Во следните 10 дена покрај крушевската ќе биде презентирана и македонската традиција. Над 20 културно уметнички друштва од земјава и од влашката заедница од Јанина - соседна Грција, ќе го презентираат изворниот мелос. Следната година „Крушево-етно град“ од македонска прераснува во балканска манифестација. Во следниот месец се очекува во градот да престојуваат над 20 илјади гости и туристи од земјава и од странство.
| | веќе видена | слични

Почна манифестацијата “Крушево етно град”, чија цел е да го промовира туризмот во овој македонски град. Трета година по ред пред Македониумот свечено се отвора манифестацијата, која ќе трае до 10 август. Повеќе од 200 крушевчани во градски, комитски, турски носии, приближувајќи ја културата, но и традицијата и духот на времето од илинденско Крушево ќе им го раскажат богатото културно-историско наследство на туристите. “Стоиме горди и исправени, празнувајќи ги големите успеси што ги постигнавме со нашата работа, труд и верба во подобро утре. Овие три години се реновираа и се отвораа сместувачки капацитети, ресторани, патишта и спортски терени. Се отвори и најголемиот музички музеј во Европа на нашата најголема ѕвезда Тоше Проески“, изјави Ранко Петровиќ, еден од иницијаторите на “Крушево етно град”. Градоначалникот Василчо Дамчески изрази надеж дека со оваа манифестација Крушево ќе стане посакувана туристичка дестинација. Според министерката за култура, Елизабета Канчевска-Милевска, сите овие проекти имаат за ...
| | веќе видена | слични

До десетти август Крушево ќе биде во автентичен амбиент. Ќе шетаат крушевчани облечени во комитски, градски, влашки, аскерски носии. Ќе потсетат на заедничкото живеење на овие простори во минатото, на традициите, на занаетите и на првата република на Балканот Секоја вечер во наредните денови во Крушево ќе се случуваат голем број концерти, промоции и изложби Повторно сме заедно во најубавото гратче во Македонија. Стоиме горди и исправени, празнувајќи ги големите успеси што ги постигнавме со нашата работа и верба во подобро утре, со овие зборови на присутните им се обрати Ранко Петровиќ, иницијаторот на манифестацијата „Крушево етноград“. - Овие три години секој ден извојуваме голема победа. Реновираме, отвораме сместувачки капацитети, ресторани, спортски терени, патишта. Трета година трае нашата успешна борба за подигање на духот и развој на историското Крушево - рече Петровиќ на отворањето на манифестацијата пред споменикот Илинден. До десетти август Крушево ќе биде во автентичен амбиент. Ќе шетаат ...
| | веќе видена | слични

„Крушево етноград“ Во неделата попладне, на 24 јули, се отвори манифестацијата „Крушево етноград“ во присуство на повеќе од илјадници граѓани и голем број комити, Турци и чорбаџии, кои во наредните десет дена ќе се потрудат да го почувствуваме времето на Илинденското востание. Манифестацијата ја отвори идеологот и авторот на проектот „Крушево етноград“, Ранко Петровиќ-Бубамара, кој по трет пат го прочита Туристичкиот манифест, каде што повторно на духовит начин со многу сериозни пораки им се обрати до „востаниците“. Тој им порача со манифестот да внимаваат кога земаат кредити, како градоначалникот на Крушево, кајмакамот Василчо Бурхан Дамчевски ослабел 30 килограми со специјална крушевска диета или зошто во Крушево се' уште има голем број невработени - па затоа што е најубав град за одмор во Македонија! Музичкиот дух на востаниците го подигнуваше најдобриот народен пејач Наум Петрески, кој облечен во стара мијачка носија, покрај многубројните знамиња и народни везови ја отпеа и македонската химна. Многу ...
| | веќе видена | слични

Манифестацијата ја отвори идеологот и авторот на проектот “Крушево етно град“ Ранко Петровиќ Бубамара, кој го прочита туристичкиот манифест. Музичкиот дух на востаниците го подигна и македонскиот народен пејач Наум Петрески кој облечен во стара мијачка носија, покрај многубројните знамиња и народни везови ја отпеа и македонската химна. Големиот број на туристи сакаа да се сликаат и пред маскотата на востанието која ја постави Радио Бубамара на која пишува “Поздрав од Крушево“, а наскоро сите туристи ќе можат да изнајмат комитски носии за да направат фотографија. Ова беше уште еден убав почеток на новата историска приказна, манифестација и проект која на крушевчани им донесе многу туристи и бренидирање на градот како културна туристичка дестинација.
| | веќе видена | слични

Во неделата попладне со Манифестот за “третото туристичко востание”, се отвори манифестацијата “Крушево етно град“ во присуство на илјадници грагани и голем број комити, турци и чорбаџии кои во наредните 10 дена ке се потрудат да го почуствуваме времето на Илинденското Востание. Манифестацијата ја отвори идеологот и авторот на проектот “Крушево етно град“ Ранко Петровиќ Бубамара, кој го прочита туристичкиот манифест. Музичкиот дух на востаниците го подигна и македонскиот народен пејач Наум Петрески кој облечен во стара мијачка носија, покрај многубројните знамиња и народни везови ја отпеа и македонската химна. Големиот број на туристи сакаа да се сликаат и пред маскотата на востанието која ја постави Радио Бубамара на која пишува “Поздрав од Крушево“, а наскоро сите туристи ќе можат да изнајмат комитски носии за да направат фотографија. Ова беше уште еден убав почеток на новата историска приказна, манифестација и проект која на крушевчани им донесе многу туристи и бренидирање на градот како културна ...
| | веќе видена | слични

Манифестацијата ја отвори идеологот и авторот на проектот „Крушево етно град“, Ранко Петровиќ - Бубамара кој по трет пат го прочита туристичкиот манифест, во кои повторно на духовит начин со многу сериозни пораки се обрати до востаниците, во која им порача да внимаваат кога земаат кредити, како градоначалникот на Крушево Кајакам Василчо Бурхан Дамчевски ослабел 30 кила со специјална Крушевска диета, или зошто во Крушево сеуште има голем број на невработени - па затоа што е најубав град за одмор во Македонија. Музичкиот дух на востаниците го подигнуваше нашиот народен пејач, Наум Петрески, кој облечен во стара мијачка носија, покрај многубројните знамиња и народни везови, ја отпеа и македонската химна. Исто така, многу туристи сакаа да се сликаат пред маскотата на ова востание, која ја постави Радио Бубамара, а на која пишува „Поздрав од Крушево“, а наскоро сите туристи ќе можат да изнајмат комитски носии за да направат историска фотографија. Исто така, впечаток остави и Ристо Самарџиев кој беше облечен ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Започна манифестацијата „Крушево - етно град“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: