Бројот на странски туристи лани поголем за 12,2 отсто


2 копии

Република Македонија во минатата година ја посетиле 1.491.535 странски туристи кои оствариле 3.176.808 ноќевања. Според објавените податоци на Државниот завод за статистика, бројот на странски туристи бележи раст од 12,2 отсто, а бројот на ноќевањата за 15,2 проценти. Објавените податоци покажуваат дека во декември лани Македонија ја посетиле 36.068 странски туристи, најпосетено било Скопје, а според сместувачките капацитети престојувале најмногу во хотели со четири ѕвезди каде се сместиле 15.215 туристи, но и со пет ѕвезди 12.067 туристи. Бројот на туристите во декември 2018 во однос на декември 2017 година бележи раст од 9,6 отсто, а бројот на ноќевањата 9,8 отсто. Бројот на домашните туристи во декември 2018 година, во однос на декември 2017 година, е зголемен за 9,5 отсто, а бројот на странските туристи е зголемен за 9,7 отсто. Бројот на ноќевањата на домашните туристи во декември 2018 година, во однос на декември 2017 година, е зголемен за 5,3 отсто, а бројот на ноќевањата на странските туристи е ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во текот на минатата 2018 година Париз и Парискиот регион го посетија 50 милиони туристи, што претставува историски рекорд на бројот на посетители, јави дописникот на МИА. Само музејот Лувр лани го посетиле повеќе од 10 милиони лица, што претсавува раст на бројот на посетители за 25 отсто во однос на претходната година. Меѓутоа, претседателката на парискиот регион Ил де Франс, Валери Пересе, смета дека посетеноста на Париз е далеку од онаа на Венеција или Барселона. – Нашите инфраструктури се недоволно искористени. Дестинациите како Во-ле-Виконт, домот на Ван Гог во Овер сур Оаз или Кокто во Мили ла Форе не се доволно посетени, изјави Пересе. Таа нагласи дека според една студија на Комитетот за регионален туризам, само три отсто од парижаните се непријателски расположени кон бумот на туризмот, наспроти 20 отсто од жителите на Венеција или Амстердам. Пересе се надева дека во 2019 година Иле де Франс ќе привлече уште повеќе туристи, особено ако се смири кризата на „жолтите елеци“. Протестите на „жолтите ...
| | веќе видена | слични

Некои земји се подобро прилагодени за туристите од другите. Светскиот економски форум неодамна го објави својот Извештај за конкурентност за патување и туризам, кој ја анализира состојбата на туристичкиот сектор во 136 земји. Како дел од извештајот, СЕФ ја рангира безбедноста на секоја од овие земји. За да се излезе со ова рангирање, форумот “го мери степенот до кој земјата ги изложува туристите и бизнисите на безбедносните ризици главно поврзани со сериозна штета на луѓето (насилство и тероризам).” Рангирањето не го зема предвид ситниот криминал. Конго Тајланд Јамајка Јужна Африка Гватемала Чад Бангладеш Мали Либан Филипини Украина Хондурас Кенија Египет Венецуела Нигерија Пакистан Ел Салвадор Јемен Колумбија
| | веќе видена | слични

Бангладеш е најмалку посетена туристичка дестинација на светот, покажала според една студија на Светската банка. Иако во земјата живеат повеќе од 160 милиони жители, само 125 илјади туристи ја посетиле во 2017 година. Од друга страна, Велика Британија која има околу 66 милиони жители, лни ја посетиле 37,7 милиони туристи. Бангладеш е потенцијална туристичка дестинација со многу плажи и можности за сафари, но заради безбедносната и политичката ситуација во земјата, луѓето не се решаваат да ја посетат. По Бангладеш, на листата 10 најмалку посетени земји се Гвинеја, Молдавија, Индија, Сиера Леоне, Нигерија, Етиопија, Чад, Мадагаскар и Мали. Текстот Десет држави што никој не сака да ги посети е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Бројот на туристи во декември 2018 година, во однос на декември 2017 година, е зголемен за 9,6%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 9,8%, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Бројот на туристи во декември 2018 година изнесува 56.556, а бројот на ноќевањата изнесува 113.921. Бројот на домашни туристи во декември 2018 година, во однос на декември 2017 година, е зголемен за 9,5%, а бројот на странските туристи е зголемен за 9,7%. Бројот на ноќевањата на домашните туристи во декември 2018 година, во однос на декември 2017 година, е зголемен за 5,3%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 13,1%. Во периодот јануари − декември 2018 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 12,8%, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 13,9%, а кај странските има зголемување за 12,2%. Во периодот јануари − декември 2018 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 14,5%, и ...
| | веќе видена | слични

Истиов човек пред некое време ја објаснуваше измамата со жолтите банкомати во Прага (и низ цела Европа). Овој пат измамата е полокална и се однесува на трафики и продавници за цигари и ситнурија во Прага, а се сведува на тоа дека имаат две различни цени, една за локалци, една за вас прекрасни туристи. За банкоматите образувајте се тука
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 244 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 87 | | | веќе видена

Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. ЈО молчи и не отвора постапка против Заев за ...
сите 271 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 175 | | | веќе видена

Се повеќе европски земји информираат за нови потврдени случаи со коронавирусот. Хрватска утринава соопшти за уште еден, втор пациент инфициран со смртоносниот ...
сите 606 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Поради опасноста од ширење на коронавирус во Клиниката за детски боолести, менаџментот од денеска 26 февруари 2020 година, најстрого ја забранува посетата на ...
сите 456 | | | веќе видена

Вчера во 21.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во продавница на булeвар „Борис Трајковски” едно лице со закана со нож од вработениот одзело пари од ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бројот на странски туристи лани поголем за 12,2 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: