Кризата во Европа го зголеми бројот на самоубиства

4 копии

Бројот на самоубиствата во Европа драстично се зголеми во периодот 2007-2009 година, а експертите нагласуваат дека тоа се должи на финансиската криза, високата невработеност и малите плати. Најдраматично е зголемувањето на самоубиствата во Грција и Ирска. Истражувањето е спроведено од научници од Лондонската школа за хигиена и тропски болести и од истражувач од Универзитетот Кембриџ, кои ги објавија своите заклучоци во британското медицинско списание „Лансет“. Со истражувањето беа опфатени десет европски земји, Австрија, Велика Британија, Грција, Ирска, Летонија, Романија, Унгарија, Финска, Холандија и Чешка. Експертите нагласуваат дека истражувањето покажало колку брзо финансиската криза се одразува врз здравјето на луѓето. Самоубиствата всушност се само врвот на ледениот брег, а претходно за зебележани поголем број психички и здравствени проблеми, нагласуваат истражувачите. Тиа имаат цел да го прошират истражувањето и да сфатат зошто некои луѓе, заедници, па дури и цели општества се особено ранливи, а ...
| | веќе видена | слични

Невработеноста, пониските плати и општата економска криза се причини за пораст во стапката на самоубиства кај Европејците. Најдраматични промени се забележани во Грција и во Ирска, кои ЕУ и ММФ лани одлучија да ги спасуваат од банкрот Бројот на самоубиствата во Европа драстично се зголемил во периодот од 2007 до 2009 година, а експертите нагласуваат дека тоа се должи на финансиската криза, високата невработеност и пониските плати. Најдраматично е зголемувањето на самоубиствата во Грција и во Ирска, кои ЕУ и ММФ лани одлучија да ги спасуваат од банкрот. Истражувањето е спроведено од научници од Лондонската школа за хигиена и тропски болести и од истражувач од универзитетот „Кембриџ“, кои ги објавија своите заклучоци во британското медицинско списание „Лансет“. Со истражувањето се опфатени десет европски земји - Австрија, Британија, Грција, Ирска, Летонија, Романија, Унгарија, Финска, Холандија и Чешка. Во Грција бројот на самоубиства во испитуваниот период се зголемил за 17 отсто, а во Ирска за 13 отсто. Во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во десет земји од ЕУ во периодот од 2007 до 2009 година драстично е зголемен бројот на самоубиства, а најмногу во Грција и Ирска во периодот кога финансиската криза предизвика пораст на невработеноста и намалување на приходите. Ова го покажува истражувањето спроведено од научници од Лондонската школа за хигиена и тропски болести и од истражувач од Универзитетот Кембриџ, кои ги објавија своите заклучоци во британското медицинско списание „Лансет“. Со истражувањето е утврдено дека стапката на самоубиства во Грција е зголемена за 17 отсто, а во Ирска за 13 отсто. Во текот на 2008 година бројот на самоубиства во новите членки на ЕУ, како што се Литванија и Унгарија, бил помал од еден отсто, додека во постарите членки се зголемил за седум отсто. Во текот на 2009 година стапката на самоубиства е зголемена и во старите и во новите членки. Експертите нагласуваат дека истражувањето покажало колку брзо финансиската криза се одразува врз здравјето на луѓето. Со истражувањето беа опфатени десет европски земји, Австрија, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 150 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 182 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кризата во Европа го зголеми бројот на самоубиства

Од:
До кого (е-маил):
Порака: