Падот на лирата ќе ги поевтини турските производи во Македонија


Домашната економија не треба да стравува од поголеми негативни последици по падот на турската лира , велат економистите, додавајќи дека сепак кризата би можела да доведе до зголемување на трговскиот дефицит со Турција. „За Република Македонија најголем трговски партнер е Европската унија со околу 70 проценти. Имајќи го предвид овој факт сметаме дека кризата во Турција нема да има негативни ефекти врз македонската економија. Во првите шест месеци од годинава трговската размена меѓу Македонија и Турција е зголемена за 23,6 проценти и достигнала 256 милиони долари. Има раст и кај извозот, но и кај увозот што значи тоа дека тоа што се увезува од Турција ќе биде поевтино за македонските компании“, изјави Дрилон Исени, директор на Стопанската комора на северозападна Македонија. Очекувањата се дека падот на турската валута ќе предизвика банкрот на многу фирми особено на тие што се извозно ориентирани , а турските компании да почнат да го повлекуваат капиталот од страна. Од комората велат дека не е исклучено да се ...
| | веќе видена | слични

„Ситуацијата во Турција не е нормална. Се очекува во рок од една година земјата да влезе во рецесија“- се повеќе вакви коментари даваат економистите од регионот за сложената ситуација во Турција. Тензиите во земјата веќе почнаа да влијаат на јавното мислење. Граѓански снимки, кои палат долари и го кршат ајфонот, се шират низ целиот свет. Причината е влошувањето на односите меѓу Трамп и Ердоган. Економисти потсетуваат дека Турција е позната како "Кина во Европа" поради високите стапки на развој. Многумина велат дека кризата нема да влијае на Европа. Благ пад ја одбележа турската лира во однос на доларот денеска, во услови на тековен ќор-сокак помеѓу Анкара и Вашингтон . Лирата падна на ниво од 6.1079 по долар на околу 6.050 вчера, кога нејзината вредност се намали за околу еден отсто откако Анкара го обвини Вашингтон за спроведување на "економска војна". Турската национална валута оваа година загуби околу 38 отсто од својата вредност. Случајот на американскиот свештеник, тужен во Турција поради обвиненија ...
| | веќе видена | слични

Кина поднесе жалба до Светската трговска организација (СТО) против тековните увозни давачки за кинески увезени стоки во вредност од 16 милијарди долари, објави кинеското Министерство за трговија. Двете земји воведоа реципрочни царински давачки за стоки во висина од 100 милиони долари од почетокот на јули и се очекува да следат нови давачки. „Повикувајќи се на СТО, Кина сака да обезбеди заштита на принципите за слободна трговија, како и нејзините легитимни права и интереси“, се вели во соопштението. „Кина силно се противи на ова и е принудена повторно да ги преземе потребните контрамерки“, велат од министерството. Пекинг вчера наметна 25 отсто увозни давачки од 16 милијарди долари на американски стоки, како одговор на 25 отсто американски царински давачки кои се на сила на кинески увезените стоки со иста вредност.
| | веќе видена | слични

Некои од банките пд Европа имаат удели во турските финансиски институции.Mногу европски банки се соочуваат со финансиски притисок поради загриженоста за нивната изложеност на турската економска криза.Шпанската Банко Билбао Аргентариа, француската Парибас, и британската Хонгконг и Шангај Банкинг корпорејшн ХСБЦ се меѓу банките кои имаат пад на акциите, во време кога се интензивира дипломатскиот спор меѓу САД и Турција.Некои од банките имаат удели во турските финансиски институции.Дури дел од нив ќе мора да ги отпишат кредитите што ги дале за бизнис зделки во Турција.Американската администрација претходно двојно ги зголеми тарифите за турски производи од челик на 50 насто и на алуминиум на 20 насто, поради одбивањето на Турција да го ослободи американскиот пастор Ендру Брансон, кој е обвинет за шпионажа и тероризам во Турција.Американските санкции врз Турција ја урнаа вредноста на турската лира.
| | веќе видена | слични
2 копии

Mногу европски банки се соочуваат со финансиски притисок поради загриженоста за нивната изложеност на турската економска криза. Шпанската Банко Билбао Аргентариа, француската Парибас, и британската Хонгконг и Шангај Банкинг корпорејшн ХСБЦ се меѓу банките кои имаат пад на акциите, во време кога се интензивира дипломатскиот спор меѓу САД и Турција. Некои од банките имаат удели во турските финансиски институции. Дури дел од нив ќе мора да ги отпишат кредитите што ги дале за бизнис зделки во Турција. Американската администрација претходно двојно ги зголеми тарифите за турски производи од челик на 50 насто и на алуминиум на 20 насто, поради одбивањето на Турција да го ослободи американскиот пастор Ендру Брансон, кој е обвинет за шпионажа и тероризам во Турција. Американските санкции врз Турција ја урнаа вредноста на турската лира.
| | веќе видена | слични

Според турските власти, последната изјава на Џон Болтон е јасна потврда дека Соединетите Американски Држави водат економска војна против Турција. Портпаролот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Ибрахим Калин, во текот на вчерашниот ден порача дека изјавите на американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон, во врска со турските економски санкции, се всушност потврда дека американската администрација води економска војна против Турција. Ибрахим Калин истакна дека ваквата американска политика е во директна колизија со основните принципи и вредности на НАТО Алијансата каде што и двете земји се членки и со тоа и воени и стратешки сојузници. Што се однесува до изјавата на Болтон за која што зборуваше портпаролот на Ердоган, станува збор за коментар на Болтон во кој што американскиот советник за национална безбедност тврди дека 15-те милијарди долари инвестициска поддршка од Катар за Турција „не е ниту приближно доволно за да имаат ефект на турската економија“. Според Калин, Турција е на мета ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанската Банко Билбао Аргентариа, француската Парибас, и британската Хонгконг и Шангај Банкинг корпорејшн ХСБЦ се меѓу банките кои забележаа пад на акциите, во време кога Турција се соочува со валутна криза и кога се засилува дипломатскиот конфликт на САД со Турција. Во јуни годинава САД двојно ги зголеми царините за увоз на челик и алуминиум од Турција, за челик на 50% и за алуминиумот на 20 %, поради одбивањето на Турција да го ослободи американскиот пастор Ендру Брансон, кој е обвинет за шпионажа и тероризам во Турција. Овие потези предизвикаа голем пад на турската лира од околу 30% во однос на доларот од почетокот на годинава. Падот на лирата освен проблеми за турските граѓани и компании создава проблеми и загуби за европските банки, посебно за оние кои имаат удели во турските финансиски институции и кои имаат изложеност кон турската економија.
| | веќе видена | слични

Следните четири месеци инфлацијата во Турција ќе биде 22 проценти, оценува Стандар и Пурс. Претседателот Реџеп Таип Ердоган не нуди излез од кризата и наместо тоа прстот упорно го вперува кон Вашингтон. Се очекува идната година Турција да влезе во рецесија. Аналитичарите сметаат дека криза во земја со 80 милиони жители која се грижи и за 3.5 милиони бегалци, не е мала работа која треба да се занемари. Во глобалниот БДП Турција учествува со 1%, но причините поради кои се сруши лирата за 40% се внатре во земјата. Инвеститорите изгубија доверба во турската фискална дисиплина.
| | веќе видена | слични

Во Турција ситуацијата не е алармантна, затоа што производите кои ги има на домашниот пазар се од домашно производство, и засега нема некои големи поскапувања, вели Славица Јорданова Узан која живее во турскиот град Чанаккале. „Производите коишто се од американски фирми народот почнува да ги избегнува. Турскиот народ е навикнат на постојана варијација на националната валута, а и не е прв пат историјата да се повторува, така што ние од страна повеќе паничиме, а Турците не“- вели таа. Eмин Сикилар од Бурса вели дека по оваа криза Турција ќе биде посилна. „Јас не сум во паника, напротив мислам дека ние стануваме посилни. Jaс повеќе сум загрижен за доларот“ - вели тој. Смета дека од ден на ден се зголемува бројот на луѓе кои не му веруваат на доларот. Според него, не е само Турција, туку светот го очекуваат несигурни времиња и луѓето ќе ја изгубат довербата која претходно ја имале. Jасин Мисирлиоглу од Истанбул вели дека Турците се познати како бунтовници кои се борат за своите права, па така ќе биде и овој ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Турција ја обвини Грција за поддршка на учесници во обидот за преврат од 2016 година по одлуката на Државниот совет (висок административен суд на Грција) за обезбедување азил за турски војници, наведе О мер Челик, портпарол на Партијата на правдата и развојот на претседателот Реџеп Тајип Ердоган. – Сосема е очигледно дека со одлуката судските власти во Грција ја заземаа страната на непријателите на Турција…Таа јасно укажува дека правдата е оставена настрана и се користи за друга цел , напиша на Твитер, Омер Челик. Тој додаде дека Турција ќе ја продолжи одлучната борба против тероризмот, и дека нема да ги заборави оние што им даваат оружје на терористите и ги штитат со судски одлуки. Односите меѓу Атина и Анкара се затегнаа по одбивањето на грчкото судство да ги екстрадира осумте турски војници пребегани со хеликоптер во Грција по обидот за државен удар во јули 2016 година Војниците се обвинети од Анкара дека учествувале во обидот за преврат, а тие ја негираат вмешаноста и побараа азил во Грција.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Падот на лирата ќе ги поевтини турските производи во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: