Девет милиони хохштаплерски лаги за оцрнување на А1 телевизија

Власта си игра со А1, а судот сега се „сетил“ дека требало да ги извести адвокатите од „Пајажина“ за судската блокада на сметките. Вицепремиерот Наумовски, пак, открива некакви цифри од незавршена даночна постапка, а мегафоните на Груевски продолжуваат со кампањата за оцрнување на телевизијата како неплаќач на даноци. Сите погони на власта се вклучени во кампањата која треба да ја оцрни А1 телевизија како наводен неплаќач на данок. Иако даночната постапка се уште не е завршена и иако обвинителката Гордана Гешковска ги менува цифрите почесто одошто менува чорапи, мегафоните на власта упорно и јавно лицитираат со цифрите. Според последниот јавен настап на вицепремиерот Васко Наумовски во Европскиот парламент, А1 должи 9 милиони евра за неплатен данок во последните 5 години. Засега никој не знае како Наумовски дошол до цифрите од постапката, која би требало да биде тајна. Затоа, пак, одговорните во А1 телевизија, чија документација е запленета во полицискиот упад од 25 ноември лани, мака мачат како да ...
| | веќе видена | слични

Кривични пријави за истражниот судија Туфегџиќ и за судиите во Кривичниот совет од случајот „Пајажина“. Одбраната на фирмите од „Перо Наков“ најави кривичен прогон за група судии кои злоупотребувајќи ја својата позиција го кршат законот држејќи ја замрзната сметката на А1 Телевизија повеќе од еден месец. Според адвокатите надлежните во случајот „Пајажина“ грубо ги прекршуваат и правата на притворените, и тенденциозно ја одолговлекуваат истрагата со што неосновано се продолжува притворот. Адвокатите објаснуваат, дека Туфегџиќ го оневозможува вештачењето на предметот, а Кривичниот совет на чело со Јани Нича наместо да да ги одмрзне сметките поради утврдените грешки, го враќа назад кај истражниот судија со смешно образложение - Туфегџиќ не доставил решенија до обвинетите. „Повеќе од јасно е дека не може да се врати предметот назад до истражниот судија, туку да се одлучува. Постапката на Кривичниот совет е класичен пример на злоупотреба на службената положба, бидејќи кога виделе дека не се доставени решенијата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 501 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 112 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 34 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 819 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Девет милиони хохштаплерски лаги за оцрнување на А1 телевизија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: