Разбојници ограбувале цркви во охридско

3 копии

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Д. (33) од Охрид и А.С. (51) од Скопје, осомничени за сторени седум кривични дела „тешка кражба” од кои две во обид. Како што информира МВР, тие во периодот од јуни 2016 до 17 февруари 2017 година извршиле тешки кражби во цркви на подрачјето на охридските села Лескоец, Старо Лескоец и Горно Лакочереј. Пријавените во повеќе наврати со употреба на погоден предмет краделе во црквите „Свети Илија“, „Света Петка“, „Свети Спас“, „Свети Наум“ и „Свети Тома“, од каде одзеле околу 2.000 денари.
| | веќе видена | слични
4 копии

Според МВР, Б.В. и М.Ј. ги извршиле кражбите во период од средината на ноември до крајот на декември минатата година на подрачјето на град Скопје, претежно во попладневните часови, во вкупно 21 објект од кои пет куќи и 16 станови на подрачјето на Аеродром, Центар, Карпош и Ѓорче Петров. Откако ќе се увереле дека нема да бидат забележани од никого, Б.В. со употреба на физичка сила и погоден предмет (шрафцигер) ги отворал балконските врати или прозори по што влегувал внатре, извршувал претурање и пребарување, одземал пари и златен накит и го напуштал местото на настанот заедно со М.Ј. кој надвор чувал стража. Одземените предмети Б.В. ги продавал во неколку златари лоцирани во Старата скопска чаршија, а паричните средства заедно со М.Ј. ги трошеле за свои потреби. По преземени мерки и активности од страна на СВР Скопје, пријавените се лишени од слобода исо нив е извршен разговор во кој целосно го појасниле начинот на кој ги извршувале кривичните дела.
| | веќе видена | слични
12 копии

СВР-Скопје до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против лицата Б.В. (29) од Дебар и М.Ј. (21) од Скопје поради постоење основано сомнение дека извршиле вкупно 21 кривично дело - “тешка кражби“ предвидено и казниво по член 236 од кои едно во врска со чл.19 од КЗ на РМ со што се стекнале со противправна имотна корист во висина од околу 2.763.500 денари, а причинале материјална штета во висина од 36.000 денари. Пријавените кривичните дела ги извршиле во временски период од средината на ноември до крајот на декември минатата година на подрачјето на град Скопје, претежно во попладневните часови, во вкупно 21 објект од кои пет куќи и 16 станови на подрачјето на Аеродром, Центар, Карпош и Ѓорче Петров. Притоа, откако ќе се увереле дека нема да бидат забележани од никого, пријавениот Б.В. со употреба на физичка сила и погоден предмет (штафцигер) ги отварал балконските врати или прозори по што сам влегувал внатре, извршувал претурање и пребарување, одземал пари и златен накит и незабележан од никого го напуштал ...
| | веќе видена | слични

Одземените предмети Б.В. ги продавал во неколку златари лоцирани во Старата скопска чаршија, а паричните средства заедно со М.Ј. ги трошеле за свои потреби СВР-Скопје поднесе кривична пријава против Б.В. (29) од Дебар и М.Ј. (21) од Скопје поради постоење основано сомнение дека извршиле вкупно 21 кривично дело „тешка кражба“ со што стекнале противправна имотна корист од 2.763.500 денари и причинале материјална штета од 36.000 денари. Според МВР, Б.В. и М.Ј. ги извршиле кражбите во период од средината на ноември до крајот на декември минатата година на подрачјето на град Скопје, претежно во попладневните часови, во вкупно 21 објект од кои пет куќи и 16 станови на подрачјето на Аеродром, Центар, Карпош и Ѓорче Петров. Откако ќе се увереле дека нема да бидат забележани од никого, Б.В. со употреба на физичка сила и погоден предмет
| | веќе видена | слични
3 копии

СВР Охрид поднесе кривична пријава против две лица од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени седум кривични дела „тешка кражба” од кои две во обид. Во периодот од јуни 2016 година до 17.02.2017 година на подрачјето на селата Лескоец, Старо Лескоец, Горно Лакочереј, пријавените во повеќе наврати со употреба на погоден предмет извршиле тешки кражби во црквите Свети Илија, Света Петка, Свети Спас, Свети Наум и Свети Тома, од каде одзеле околу 2.000 денари. Извор:OhridNews
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривични пријави против две лица од Скопје, кои се товарат за серија кражби во цркви во неколку охридски села. Според полицијата, осомничените ги извршиле кражбите во периодот од минатото лето до средината на февруари оваа година. Против нив е поднесена кривична пријава за пет тешки кражби и за два обида за тешки кражби. Осомничените, според полицијата, ги извршиле кражабите во цркви во селата Лескоец, Старо Лескоец и Горно Лакоречеј, од каде одзеле околу 2.000 евра. Полицијата не соопштува дали се одземени и икони или други црковни предмети и реликвии./МЕТА
| | веќе видена | слични

Како што информира МВР, тие во периодот од јуни 2016 до 17 февруари 2017 година извршиле тешки кражби во цркви на подрачјето на охридските села Лескоец, Старо Лескоец и Горно Лакочереј. Пријавените во повеќе наврати со употреба на погоден предмет краделе во црквите „Свети Илија“, „Света Петка“, „Свети Спас“, „Свети Наум“ и „Свети Тома“, од каде одзеле околу 2.000 денари.
| | веќе видена | слични

Oсомничени за сторени седум кривични дела „тешка кражба” од кои две во обид.  како што информира МВР, тие во периодот од јуни минатата година  до февруари  годинава  извршиле тешки кражби во цркви на подрачјето на охридските села Лескоец, Старо Лескоец и Горно Лакочереј. Пријавените во повеќе наврати со употреба на погоден предмет краделе во црквите „Свети Илија“, „Света Петка“, „Свети Спас“, „Свети Наум“ и „Свети Тома“, од каде одзеле околу 2.000 денари.
| | веќе видена | слични

Триесет и тригодишниот С.Д. од Охрид и А.С. (51) од Скопје споради постоење основи на сомнение за сторени седум кривични дела тешка кражба. Тие од јуни 2016 година до 17.02.2017 година на подрачјето на селата Лескоец, Старо Лескоец, Горно Лакочереј, ги ограбиле цркивте Свети Илија, Света Петка, Свети Спас, Свети Наум и Свети Тома, од каде украле околу 2.000 денари.
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 201 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 219 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Разбојници ограбувале цркви во охридско

Од:
До кого (е-маил):
Порака: