АКТИВНОСТИТЕ НЕ ЗАПИРААТ: МВР ја прошири истрагата за четворица учесници во нередите во Собранието

СВР-Скопје во консултација и соработка со скопското Основно јавно обвинителство и понатаму презема мерки и активности во врска со настаните што се случија во Собранието, како и за идентификација и документирање и на други учесници во нередите Секторот за внатрешни работи Скопје, во врска со настаните што се случија на 27 април во Собранието на Република Македонија, до Основното јавно обвинителство Скопје достави четири известувања кои се однесуваат на проширување на кривична пријава и известување со дополнителни дејствија за лица што се претходно кривично пријавени. - Станува збор за А.З. (63), А.С. (39), В.Ц. (33) и В.Т. (40), сите од Скопје. На информативен разговор бил повикан П.Д.
| | веќе видена | слични
5 копии

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривични пријави против девет лица за инцидентите во Собранието од 27. април. Кривичните пријави се за сторено насилство кон луѓе и оштетување на имот, а направени се три кривични дела: учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие , потоа напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста и учество во толпа што ќе изврши кривично дело , предвидени и казниви по член 384, 383 и 385 од КЗ. Кривично пријавени се: З.Т. (51), Г.Ц. (49), В.П. (21) тројцата од Скопје и Д.М. (29) и В.М. (46) двајцата од Кочани заради сомнение за сторено кривично дело учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие. Потоа, Н.П. (38) и П.М. (22) од Скопје и С.П. (21) од Кичево заради сомнение за сторено кривично дело учество во толпа што ќе изврши кривично дело; и против А.М. (22) од Скопје којшто се сомничи за сторени три кривични дела учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие, напад врз ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во врска со настаните од 27 април оваа година во Собранието на Република Македонија, СВР Скопје денеска до Основното јавно обвинителство - Скопје, поднесе кривична пријава против девет лица, поради основи на сомнение дека сториле насилство кон луѓе и оштетиле имот. Овие лица, како што стои во соопштението од МВР се осоминчени дека извршиле три кривични дела „учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие“, „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“ и „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“, предвидени и казниви по член 384, 383 и 385 од Кривичниот законик. Кривично пријавени се З.Т. (51), Г.Ц. (49), В.П. (21) тројцата од Скопје и Д.М. (29) и В.М. (46) двајцата од Кочани заради сомнение за сторено кривично дело „учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие“. Н.П. (38) и П.М. (22) од Скопје и С.П. (21) од Кичево се кривично пријавени заради сомнение за сторено кривично дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“, додека ...
| | веќе видена | слични

22- годишник од Скопје се товари за сите три кривични дела , а уште двајца скопјани и еден кичевчанец се товарат за напад со цел да се изврши кривично дело. Тие го пробиле полицискиот кордон , нападнале тројца од собраниското обезбедување, а потоа во прес салата ги нападнале пратениците од СДСМ , ДУИ и Алијанса. СВР Скопје соопштува дека во соработка со обвинителството работи на натамошна идентификација на лицата кои извршија насилство во собранието на 27 – ми април.
| | веќе видена | слични

Против напаѓачите на лидерите на СДСМ и на Алијансата за Албанците Зоран Заев и Зијадин Села, како и против другите пратеници во Собранието на 27 април полицијата поднела нови кривични пријави против деветмина насилници, соопшти МВР. „Пријавените на 27.04. заедно со претходно други пријавени лица како и со поголема група засега неидентификувани лица откако го пробиле кордонот од униформираните полициски службеници што бил поставен пред Собранието, влегле внатре извршиле оштетување на ходникот, а потоа физички нападнале тројца полициски службеници на внатрешното обезбедување, по што влегле во салата бр. 3 каде се одржувала прес конференцијата и физички ги нападнале присутните пратениците З.З., З.С., Р.Ш.Ј., О.С., С.М., како и други пратеници од политичките партии на СДСМ, ДУИ и Алијанса за Албанците“, стои во соопштението на МВР. На првото судење насилниците беа осудени со условни казни затоа што обвинителството ги гонеше само за најлесното кривично дело „учество во толпа“. Според новите кривични пријави ...
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Скопје поднел нова кривична пријава против девет лица од Скопје, Кочани и од Кичево, осомничени за учество во насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април оваа година, соопшти денеска МВР. Осомничените се товарат за учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејство, напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста и за учество во толпа што ќе изврши кривично дело. Според МВР, осомничените на 27 април заедно со други лица, против кои веќе се поднесени кривични пријави, како и со поголема група засега неидентификувани лица, откако го пробиле полицискиот кордон пред Собранието, влегле внатре, го демолирале ходникот и нападнале тројца полицајци од внатрешното обезбедување на Собранието. Потоа, тие влегле во салата број 3, каде физички ги нападнале пратениците Зоран Заев (сега премиер), Зијадин Села, Радмила Шекеринска (сега министерка за одбрана), Оливер Спасовски (сега министер за внатрешни работи) и други пратеници од СДСМ, ДУИ и од ...
| | веќе видена | слични

До Основното јавно обвинителство СВР Скопје поднесе 9 кривични притив лица учесници во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Кривичните пријави се поднесени поради основи на сомневање дека сториле насилство кон луѓе и оштетиле имот при што извршиле три кривични дела - учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие, напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста и учество во толпа што ќе изврши кривично дело.Кривични пријави се поднесени против З.Т. (51), Г.Ц. (49), В.П. (21) тројцата од Скопје и Д.М. (29) и В.М. (46) двајцата од Кочани заради сомневање за сторено кривично дело учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие. Кривично ќе се гонат и Н.П. (38) и П.М. (22) од Скопје и С.П. (21) од Кичево за сомневање за учество во толпа што ќе изврши кривично дело. А.М. (22) од Скопје доби кривична пријава за три кривични дела - учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие, напад врз службено ...
| | веќе видена | слични

СВР Скопје, во врска со немилите настани што се случија во Собранието на Република Македонија на 27.04.2017 година, на 31.05.2017 година до Основно јавно обвинителство достави две Известувања. Едното известување се однесува за барање за издавање наредба за вештачење на предмети, пронајдени и подигнати за време на извршените претреси во дом кај лицата А.К., С.П. и А.М.. Додека пак, другото известување се однесува за преземени мерки по дадена наредба од Основно јавно обвинителство и достава на извештај за извршена анализа на траги од биолошко потекло. Воедно, на информативен разговор се повикани лицата М.П. (43) и С.З. (54), двајцата од Скопје, кои по извршените разговори се ослободени. СВР Скопје, во консултација и соработка со Основното јавно обвинителство Скопје, и понатаму продолжува со преземање мерки и активности во врска со настаните што се случија на 27.04.2017 година во Собранието на Р.Македонија и обезбедување на преостанатите кривично пријавени лица, како и на идентификација и документирање и на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Секторот за внатрешни работи(СВР) Скопје, во врска со немилите настани што се случија во Собранието на Република Македонија на 27 април, на 31 мај до Основно јавно обвинителство достави две известувања.Едното известување, информираат од МВР, се однесува за барање за издавање наредба за вештачење на предмети, пронајдени и подигнати за време на извршените претреси во дом кај лицата А.К., С.П. и А.М..Додека пак, другото известување се однесува за преземени мерки по дадена наредба од Основно јавно обвинителство и достава на извештај за извршена анализа на траги од биолошко потекло.Воедно, на информативен разговор се повикани лицата М.П. (43) и С.З. (54), двајцата од Скопје, кои по извршените разговори се ослободени.СВР Скопје, во консултација и соработка со Основното јавно обвинителство Скопје, и понатаму продолжува со преземање мерки и активности во врска со настаните што се случија на 27.04.2017 година во Собранието на Р.Македонија и обезбедување на преостанатите кривично пријавени лица, како и на ...
| | веќе видена | слични

- Станува збор за лицата А.З. (63), А.С. (39), В.Ц. (33) и В.Т. (40), сите од Скопје. На информативен разговор било повикано лицето П.Д. (42) од Скопје, кој по извршениот разговор бил ослободен, соопшти МВР. СВР Скопје во консултација и соработка со скопското Основното јавно обвинителство и понатаму презема мерки и активности во врска со настаните што се случија во Собранието и обезбедување на преостанатите кривично пријавени лица, како и на идентификација и документирање и на други лица учесници во настаните. 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 173 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 211 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

АКТИВНОСТИТЕ НЕ ЗАПИРААТ: МВР ја прошири истрагата за четворица учесници во нередите во Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: