Скопјанец фалсификувал од лични карти до судски уверенија

Скопјанец пет години фалсификувал разни документи во својот дом, а за лажните документи наплаќал до 100 евра како од сограѓани така и од странци, информира Министерството за внатрешни работи. Станува збор за А.М. (60), против кого СВР Скопје - единицата за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава за фалсификување исправа, кривично дело предвидено и казниво по член 378 од Kривичниот законик. Пријавата е предадена до надлежното ОЈО Скопје, кое треба да одлучи дали против осомничениот ќе биде поведена истрага и дали ќе побара притвор. Според полицијата, А.М. од 2012 година до пред неколку дена извршил голем број фалсификувања откако претходно набавил соодветна опрема за изработување фалсификувани документи. Негови муштерии биле повеќе лица државјани на Македонија, како и Македонци со живеалиште и престојувалиште во странство, но и странски државјани. Фалсификаторот на нивно барање, откако тие ќе му ги дале личните податоци, им изработувал разни лажни јавни исправи со невистинита содржина на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Овој викенд, се оддржа петтото издание на Скопје Стрит Фестивал, кој остави урбан печат на Град Скопје. Фестивалот и оваа година вклучи пет стејџа: графити, стрит бол помеѓу познати скопски кафулиња, денс стејџ во поддршка на Вип и Битрикс, стрит форум заедно со МладиИнфо, музички стејџ и многубројни креативни работилници. Организатор на настанот е агенцијата за организирање настани, Подиум Македонија. Учесниците и посетителите велат дека викендов Скопје пулсирал со одлична урбана енергија. Повеќе од 10.000 посетители имаа можност да бидат дел од Скопје Стрит Фестивал, оваа година, а Градски Парк беше преполн со млади и креативни артисти. На натпреварите, во дневната агенда на фестивалот, победници на #StreetBallподиумот беа Баду Баркоибеадобитницина 4 картиза EXIT фестивал од Шпаркасе Банка. Посетителите имаа можност да гледаат одличен баскет и двата дена на фестивалот. Додека оние кои сакаа да уживаат во уличен денс, имаа можност да ги проследат одличните брејкденс и хип-хоп натпревари на ...
| | веќе видена | слични

Полицијата во Скопје поднесе кривична пријава против А.М. (60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување на исправа“.Во периодот од 2012 до 2017 година, пријавениот на повеќе македонски државјани, како и на македонски државјани со живеалиште и престојувалиште во странство, и на странски државјани, на нивно барање им изработувал лажни јавни исправи со невистинита содржина.
| | веќе видена | слични
2 копии

СВР Скопје поднесе кривична пријава против 60-годишниот А.М. од Скопје кој викендов беше фатен како изработувал лажни исправи. Во периодот од 2012 до 2017 година скопјанецот на повеќе лица државјани на Република Македонија, како и на наши државјани со живеалиште и престојувалиште во странство, и на странски државјани, на нивно барање им изработувал лажни јавни исправи со невистинита содржина.
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство ќе истражува каде и кај кого завршиле фалсификуваните лични карти, возачки дозволи, судски уверенија и други документи кои во изминатите пет години ги изработувал скопјанецот Аднан М. (60), кој беше уапсен деновиве во својот дом во Скопје каде што функционирала мини-фалсификаторската печатница. Полицијата против него поднесе две кривични пријави за две кривични дела - фалсификување исправа предвидено и казниво по член 378 од Kривичниот законик и за изработување и набавување оружје и средства наменети за извршување кривично дело од член 395. Во недостиг на официјални информации, не е познато дали втората кривична пријава се однесува за изработка на клучеви или друг алат за провалување, како што стои во кривичниот законик, или за огнено оружје. - Во периодот од 2012 до 2017 година пријавениот изработувал разни јавни исправи со невистинита содржина, и тоа лични карти, возачки дозволи, свидетелства за завршено средно образование, судски решенија, пресуди, договори за купопродажба ...
| | веќе видена | слични
10 копии

По примена кривична пријава, Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за сторени кривични дела – Фалсификување исправа од член 378 и – Изработување и набавување оружја и средства наменети за извршување кривично дело од член 395 од Кривичниот законик. Осомничениот откако набавил предмети, соодветна опрема, за кои знаел дека се наменети за извршување кривично дело, со умисла извршил повеќе временски поврзани дејствија што претставуваат повеќекратно остварување на исто дело – фалсификување исправа. Имено, во периодот од 2012 до 2017 година осомничениот изработувал разни јавни исправи со невистинита содржина, и тоа лични карти, возачки дозволи, свидетелства за завршено средно образование, судски решенија, пресуди, договори за купопродажба на моторно возило, медицинска документација и слично. Исправите ги изработувал на лажни обрасци, како да се издадени и заверени со печат и потпис од државни и јавни институции од државата. „Целта била фалсификуваните јавни исправи натаму да се ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави предлог за определување на мерката притвор за скопјанецот кој пет години изработувал фалсификувани исправи и ги продавал за 1.000 до 6.000 денари, случај за кој вчера соопш Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави предлог за определување на мерката притвор за скопјанецот кој пет години изработувал фалсификувани исправи и ги продавал за 1.000 до 6.000 денари, случај за кој вчера соопшти МВР. - По примена кривична пријава Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за сторени кривични дела - Фалсификување исправа од член 378 и Изработување и набавување на оружја и средства наменети за извршување на кривично дело од член 395 од Кривичниот законик, соопшти денеска ОЈО. Осомничениот откако набавил предмети - соодветна опрема за кои знаел дека се наменети за извршување на кривично дело со умисла извршил повеќе временски поврзани дејствија што претставуваат ...
| | веќе видена | слични

Осомничениот откако набавил предмети – соодветна опрема за кои знаел дека се наменети за извршување на кривично дело со умисла извршил повеќе временски поврзани дејствија што претставуваат повеќекратно остварување на исто дело – Фалсификување на исправа. Имено, во периодот од 2012 до 2017 година осомничениот изработувал разни јавни исправи со невистинита содржина и тоа, лични карти, возачки дозволи, свидетелства за завршено средно образование, судски решенија, пресуди, договори за купопродажба на моторно возило, медицинска документација и слично. Исправите ги изработувал на лажни обрасци, како да се издадени и заверени со печат и потпис од  државни и јавни  институции од државата.  Целта била фалсификуваните јавни исправи натаму да се користат од страна на наши државјани и  странци , како вистинити во правниот промет во Република Македонија и во странство.Надлежен јавен обвинител од Основното  јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка и до Основниот суд Скопје 1 Скопје ...
| | веќе видена | слични

По примена кривична пријава, Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека повело постапка против едно лице за сторени кривични дека „фалсификување исправа“ и „изработување и набавување на оружја и средства наменети за извршување на кривично дело“. Осомничениот откако набавил предмети – соодветна опрема за кои знаел дека се наменети за извршување на кривично дело со умисла извршил повеќе временски поврзани дејствија што претставуваат повеќекратно остварување на исто дело „фФалсификување на исправа“. Во периодот од 2012 до 2017 година осомничениот изработувал разни јавни исправи со невистинита содржина и тоа, лични карти, возачки дозволи, свидетелства за завршено средно образование, судски решенија, пресуди, договори за купопродажба на моторно возило, медицинска документација и слично. Исправите ги изработувал на лажни обрасци, како да се издадени и заверени со печат и потпис од државни и јавни институции од државата. Целта била фалсификуваните јавни исправи натаму да се користат од страна на наши ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 99 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 157 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 213 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 147 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 206 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Во скопското обвинителство кое ја води предистрагата за трагедијата кај Ласкарци не можат да ги потврдат првичните сознанија што ги објави Алсат – дека засега ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопјанец фалсификувал од лични карти до судски уверенија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: