Кривични пријави против две лица за кражби во Прилеп

Две кривични пријави се поднесени против едно лице од Кичево и едно од Прилеп поради основано сомнение дека во два одделни случаја сториле кривично дело „разбојништво“. Кривичните пријави се поднесени против 48-годишниот С.Г. од Кичево и 27-годишната Н.А од Прилеп. На 20-ти октомври годинава околу 03:30 часот, С.Г. заедно со уште едно непознато лице извршиле разбојништво во куќа на улицата „Борка Талески“ во Прилеп. Тие физички ја нападнале жената која спиела во спалната соба по што С.Г. и се заканил со нож дека ќе ја убие ако не му даде пари и накит. Жената им ги дала златните обетки кои ги носела и им покажала каде има други златни предмети по што крадците одзеле три златни прстени и 20 златници и се стекнале со противправна имотна корист од околу 150.000 денари. Во вториот случај, на 16-ти овој месец во 06:30 часот, Н.А со уште едно непознато лице извршиле разбојништво врз дистрибутер на Прилепска пиварница. во дворот од неговата куќа на улицата „Љубен Лапе“ во Прилеп. Тој излегувал од неговата куќа, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

СВР Струмица поднесе кривична пријава против М.А. (29) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување“. М.А. во текот на 2016 година остварил приход во висина од 1.502.583 денари, кои ги примил преку брз трансфер на пари, при што не платил данок кон државата. На тој начин го оштетил буџетот на Република Македонија за 150.258 денари.
| | веќе видена | слични
5 копии

Секторот за внатрешни работи во Скопје поднесе кривична пријава против 27-годишниот В.С., 37-годишниот Ш.У. и едно малолетно лице на возраст од 14 години, сите од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“. Пријавените, од 01.12.2017 до 06.12.2017 година, во студентскиот дом „Гоце Делчев“ на ул. „Московска“ во Скопје одземале алуминиумски врати и прозори што биле демонтирани од студенскиот дом и на тој начин се стекнале со противправна имотна корист од околу 500.000 денари.
| | веќе видена | слични
3 копии

Двајца скопјани и едно малолетно дете од 14 годишна возраст добија кривични пријави поради сомнение за тешка кражба.Тие на почетокот на декември во студентскиот дом „Гоце Делчев" во Тафталиџе одзеле алумиумски врати и прозори, коишто биле демонтирани.На тој начин, соопшти полицијата, се стекнале со противправна имотна корист од околу пола милион денари.
| | веќе видена | слични
4 копии

СВР Струмица поднесе кривична пријава против 29- годишен М.А од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување“. Од МВР велат дека М.А. во текот на 2016 година остварил приход во висина од 1.502.583 денари, кои ги примил преку брз трансфер на пари, при што не платил данок кон државата. На тој начин го оштетил буџетот на Република Македонија за 150.258 денари.
| | веќе видена | слични
3 копии

С.Р, на 19.октомври годинава во 18 часот и 50 минути во берберница во село Добридол со метален боксирач физички го нападнал сопственикот 26- годишниот Е.С. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против 34- годишниот С.Р, 18- годишниот Ј.М. и 17- годишниот Р.Р, сите од село Врапчиште, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“. С.Р, на 19- ти октомври годинава во 18 часот и 50 минути во берберница во село Добридол со метален боксирач физички го нападнал сопственикот 26- годишниот Е.С. Во нападот се приклучиле се приклучиле и Ј.М. и Р.Р..
| | веќе видена | слични

СВР Скопје поднесе кривична пријава против 16-годишник од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „разбојништво“. На 23. ноември околу 21.25 часот во маркет на улица „2“ во Скопје, малолетникот со закана со пиштол, заедно со уште едно непознато лице, на сопственикот на маркетот и неговата сопруга им ги побарале парите од касата. Сопственикот го фатил пријавениот за рака за да му го одземе пиштолот, но од позади непознатото лице со нож го расекол во пределот на десната подлактица, и со пиштол бил неколку пати удрен во главата, по што сторителите побегнале од местото на настанот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против С.Р. (34), Ј.М. (18) и Р.Р. (17), сите од с. Врапчиште, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“. С.Р., на 19.октомври годинава во 18.50 часот во берберница во село Добридол со метален боксирач физички го нападнал сопственикот Е.С. (26). Во нападот се приклучиле се приклучиле и Ј.М. и Р.Р..
| | веќе видена | слични

СВР Скопје поднесе кривична пријава против 16-годишник од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „разбојништво“. Во соопштението на МВР се вели дека на 23 ноември 2017 година околу 21 часот и 25 минути во маркет на улица „2“ во Скопје, малолетникот со закана со пиштол, заедно со уште едно непознато лице, на сопственикот на маркетот и неговата сопруга им ги побарале парите од касата. -Сопственикот го фатил пријавениот за рака за да му го одземе пиштолот, но од позади непознатото лице со нож го расекол во пределот на десната подлактица, и со пиштол бил неколку пати удрен во главата, по што сторителите побегнале од местото на настанот- пишува во соопштението.
| | веќе видена | слични

На 28.12.2017 година во периодот од 08.00 до 16.50 часот на ул. „Павел Шатев“ во Битола, во станот сопственост на 41 годишен битолчанце, непознат сторител извршил тешка кражба. Сторителот, со подесен алат ја отворил влезната врата од станот, влегол внатре и одзел еден пиштол марка „ЦЗ М57“ калибар 7,62 мм, дигитален фотоапарат, шест рачни часовници, разновиден накит и еден плик со 20.000 денари и 150 евра, со што се стекнал со противправна имотна корист од околу 120. 000 денари. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кривични пријави против две лица за кражби во Прилеп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: