ПОЛИЦИЈАТА ИМА ДОКАЗИ: Директорот на неврохирургија задржан во полициска станица


МВР соопшти дека се врши претрес во службените простории на Клиниката со цел обезбедување дополнителни докази за стореното кривично дело Директорот на Клиниката за неврохирургија, Александар Чапаровски, е задржан во полициска станица, а во моментов се врши претрес во неговата канцеларија. Според информациите на МВР, докторот бил приведен вчера, по пријава за примање мито. „СВР-Скопје, постапувајќи по пријава од граѓанин, а врз основа на издадена наредба од Основното јавно обвинителство Скопје, како и обезбедени материјални докази дека е извршено кривично дело примање поткуп, го лиши слобода лицето А.Ч.
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Александар Чаровски, неврохирург и директор на Клиниката за неврохирургија поради постоење на основи на сомнение дека сторил кривично дело „примање поткуп“. Во соопштението од СВР се вели: „Пријавениот на 26.05.2017 година, од татко на 13- годишна пациентка, директно побарал 1.000 евра за издавање потврда со која би се потврдило дека Клиниката за неврохирургија не извршува хирушка интервенција каквa што требало да се изврши на пациентот. На 30.05.2017 директорот на клиниката ги зел парите со образложение дека истите се парична награда за него за издадената потврда. На извршувањето на кривичното дело претходело лекување и хируршка интервенција над 13 – годишната пациентка од страна на пријавениот. Меѓутоа, таткото обезбедил парични средства за понатамошно лекување и хируршка интервенција на неговата ќерка во специјализирана клиника во Германија, за што му требало потврда од Клиниката за неврохирургија. Пријавениот А.Ч. е лишен од слобода. ...
| | веќе видена | слични
18 копии

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против А.Ч. (57) од Скопје, лекар и директор на Клиниката за неврохирургија при Универзитетскиот клинички центар Мајка Тереза, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело примање поткуп. Пријавениот на 26.05.2017 година, од татко на 13- годишна пациентка директно побарал 1.000 евра за издавање потврда со која би се потврдило дека Клиниката за неврохирургија не извршува хируршка интервенција каквa што требало да се изврши на пациентот. На 30.05.2017 директорот на клиниката ги зел парите со образложение дека истите се парична награда за него за издадената потврда. На извршувањето на кривичното дело му претходело лекување и хируршка интервенција над 13годишната пациентка од страна на пријавениот. Меѓутоа, таткото обезбедил парични средства за понатамошно лекување и хируршка интервенција на неговата ќерка во специјализирана клиника во Германија, за што му требало потврда од Клиниката за неврохирургија. Пријавениот А.Ч. е лишен од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пријавениот на 26 мај 2017 година, од татко на 13-годишна пациентка, директно побарал 1.000 евра за издавање потврда со која би се потврдило дека Клиниката за неврохирургија не извршува хирушка интервенција каквa што требало да се изврши на пациентот. На 30 мај директорот на клиниката ги зел парите со образложение дека тие се парична награда за него за издадената потврда. На извршувањето на кривичното дело претходело лекување и хируршка интервенција над 13-годишната пациентка од страна на пријавениот. Меѓутоа, таткото обезбедил парични средства за понатамошно лекување и хируршка интервенција на неговата ќерка во специјализирана клиника во Германија, за што му требало потврда од Клиниката за неврохирургија. При извршениот претрес во неговата работна канцеларија пронајдени се и одземени вкупно 24.890 евра, 4.477 американски долари, 2.250 швајцарски франци, 65 австралиски долари, 170 хрватски куни, 60 бугарски лева и 4.700 денари. Додека, при извршениот претрес во неговиот дом пронајдени се и одземени вкупно ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Основното јавно обвинителство (ОЈО) денеска соопшти дека е поведена постапка против едно лице за полов напад врз дете, за што му е определен и притвор од триесет дена. Осомничениот делото го вршел во периодот од септември до декември 2016 година во времето кога ги користел законски овозможените видувања со своето дете од вонбрачна заедница. Однесувањето на детето создало сомнеж кај мајката која го пријавила случајот. Од тој момент Обвинителството ги презело сите потребни дејствија за прибирање докази и утврдување на факти во предметот. - По спровување на предистражна постапка, надлежен јавен обвинител од ОЈО Скопје донесе наредба за спроведување на истражна постапка против осомничениот за сторено кривично дело „полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“, се наведува во соопштението. Обвинителството ценејќи дека се исполнети законските основи, до судија на претходна постапка поднело предлог за определување на мерката притвор за осомниченото лице. Судот го прифатил предлогот и со решение на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Осомничениот делото го вршел во периодот од септември до декември 2016 година во времето кога ги користел законски овозможените видувања со своето дете од вонбрачна заедница. Однесувањето на детето создало сомнеж кај мајката која го пријавила случајот. Од тој момент обвинителството ги презеде сите потребни дејствија за прибирање на докази и утврдување на факти во предметот. По спроведување на предистражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против осомничениот за сторено кривично дело Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Обвинителството ценејќи дека се исполнети законските основи, до судија на предходна постапка поднесе Предлог за определување на мерката – Притвор за осомниченото лице. Судот го прифати предлогот и со Решение на осомничениот му е определен притвор во времетраење од 30 дена. Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Основното јавно обвинителство поведе постапка против едно лице за полов напад врз дете. Осомничениот делото го вршел во периодот од септември до декември лани, во времето кога ги користел законски овозможените видувања со своето дете од вонбрачна заедница. Однесувањето на детето создало сомнеж кај мајката која го пријавила случајот. „Од тој момент обвинителството ги презеде сите потребни дејствија за прибирање на докази и утврдување на факти во предметот. По спровување на предистражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против осомничениот за сторено кривично дело Полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години од член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик“, соопшти ОЈО. На осомничениот му е определен притвор во времетраење од триесет дена.
| | веќе видена | слични
5 копии

30 дена притвор доби директорот на неврохирургија, Александар Чапаровски, кој е осомничен за барање и примање поткуп од пациент. Обвинителството отвори истрага по пријавата, а по пронајдените докази, побара од судот да му изрече притвор. По распитот кој траеше речиси 2 часа, директорот Чапаровски го напушти судот со лисици и беше спроведен во истражниот затвор во Шутка. Претходно тој речиси цел ден беше лишен од слобода во полициската станица Беко, пред да биде изнесен кај судија на претходна постапка, кој му ја изрече мерката притвор. Во мнеѓувреме, полицијата изврши претрес во неговиот дом и канцеларија – потврди МВР, без да соопшти детали што било пронајдено. ТВ24 од извори во истрагата дознава дека во неговата канцеларија биле пронајдени 1000 евра – пари кои тој ги барал од родителите на 14 годишното девојче кое требало да се лекува во странство. Пронајдени биле и уште 30.000 евра за кои се претпоставува дека се пари земени како поткуп од други пациенти. Во неговиот дом, полицијата пронашла и уште 10.000 ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Kлиниката за неврохирургија во Универзитетски клинички центар „Мајка Тереза“, Александар Чапаровски, е притворен поради сомневање дека зел поткуп, информираа во МВР. Од полицијата информираат дека постапувале по пријава од граѓанин, а врз основа на издадена наредба од Основното јавно обвинителство Скопје. - Обезбедени се материјални докази дека е извршено кривично дело примање поткуп, а во тек е претрес во службените простории на Kлиниката со цел обезбедување дополнителни докази за стореното кривично дело. Осомничениот е задржан во полициска станица и по завршување на истражните постапки со кривична пријава ќе биде предаден на Основното јавно обвинителство Скопје - велат од МВР. Според неофицијални информации, директорот бил пријавен од граѓанин чие дете требало да се лекува во странство, па лекарот побарал пари за да даде стручно мислење. Поголема сума пари наводно биле пронајдени во канцеларијата на директорот, меѓу кои и 1.000 евра, кои биле обележани од полицијата пред да ги земе како ...
| | веќе видена | слични

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство отвори истрага против директорот на Клиниката за неврохирургија, Александар Чапаровски, поради примање поткуп. Од ОЈО соопштија дека тој, во својство на лекар, извршил кривично дело примање поткуп поради што надлежниот јавен обвинител до судија на претходна постапка доставил Предлог за определување мерка притвор во траење од 30 дена.​ Повеќе на Макфакс ( Извор/Макфакс )
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 591 | | | веќе видена

Смешно и жално е што после четири месеци од добивање на сите докази за случајот Рекет, Заев дозволи УЈП да влезе во контрола на невладините организации на Боки ...
сите 487 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 213 | | | веќе видена

Ибрахим Дехари ќе биде нов министер за странски инвестиции, дознава телевизијата Алсат М. Дехари е кадар на ДУИ, бизнисмен, потекнува од селото Гајре, а во ...
сите 89 | | | веќе видена

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Причина за ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОЛИЦИЈАТА ИМА ДОКАЗИ: Директорот на неврохирургија задржан во полициска станица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: