Три училишта од Kарпош собраа 2,2 тони електронски отпад

Општина Kарпош во соработка со еколошката организација „Нула отпад“ во просториите на Факултетот за туризам и менаџмент, вчера го одбележаа Светскиот ден на животната средина - 5 Јуни. На свеченоста присуствуваше и градоначалникот на Општина Kарпош, Стевчо Јакимовски, кој истакна дека соработката со „Нула отпад“ е од исклучително значење за екологијата во Општина Kарпош. Во рамките на априлската екоакција се собираше електронски и електричен отпад, кој граѓаните на Kарпош го имаат. Акцијата беше со едукативен карактер, особено за најмладите жители на локалната самоуправа. - Задоволен сум од соработката на урбаните заедници во Kарпош со нашите граѓани, бидејќи така успеавме да го собереме опасниот електронски отпад, кој на граѓаните им бил надвор од употреба. Ги вклучивме и основните училишта на територијата на Општината Kарпош во собирање електричен отпад и морам да нагласам дека основците максимално сериозно си ја сфатија работата - нагласи Јакимовски. Првонаграденото училиште во оваа акција е ОУ ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На денешната крводарителска акција која се одржа во големата сала на локалната самоуправа на општина Крива Паланка собрани се триесет и осум единици крв. Акцијата е во организација на Црвен крст, Крива Паланка, а се реализира во соработка со Институт за трансфузиска медицина, Скопје. – И покрај топлото време одзивот на граѓаните е одличен, со оглед на паузата која ја направивме поради создадени залихи во институтот. Сите хумани граѓани кои даруваа крв на акцијата добија и бесплатни биохемиски анализи, информира Дарко Пешовски, секретар на ОО Црвен крст, Крива Паланка. Заклучно со денешната, десетта по ред акција годинава, според него, на подрачјето на општините Крива Паланка и Ранковце досега се собрани вкупно 489 крвни единици. Одговорните ја најавија и следната акција месецов, која ќе се одржи во општина Ранковце.
| | веќе видена | слични
7 копии

Општина Гази Баба во соработка со ЈП Комунална хигиена денеска и утре ќе спроведат акција за собирање на кабаст отпад. Акцијата денеска ќе се спроведе во Урбаната заедница Железара, Автокоманда со Керамидница и „Кирил Петрушевски“, а утре во Урбаната заедница Триангла, Маџари, Хиподром и Ченто. Од општината апелираат граѓаните да го изнесат кабастиот отпад најдоцна до 10 часот, оти по овој термин отпадот нема да биде подигнат.
| | веќе видена | слични

„Изразете ја вашата хуманост и солидарност преку дарување на крв, вашата крв спасува живот, продолжува многу животи. Придружете ни се да даруваме крв денес, зошто утре можеби и нам ќе ни треба“, апелира градоначалникот на општината Тони Трајковски кој беше присутен на акцијата за дарување крв.
| | веќе видена | слични

Општина Гази Баба заедно со општинската организација на Црвен Крст- Гази Баба и институтот за трансфузиона медицина -Скопје организираа крводарителска акција која се одржa денеска од 9 до 14 часот во големата сала на Гази Баба, на која се собраа околу 20 единици на крв. „Изразете ја вашата хуманост и солидарност преку дарување на крв, вашата крв спасува живот, продолжува многу животи. Придружете ни се да даруваме крв денес, зошто утре можеби и нам ќе ни треба“, апелира градоначалникот на општината Тони Трајковски кој беше присутен на акцијата за дарување крв.
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 162 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 203 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три училишта од Kарпош собраа 2,2 тони електронски отпад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: