Таксист фалсификувал лекарско уверение

Таксист од Гевегелија заработил кривична пријава откако истрагата утврдила дека фалсификувал лекарско уверение, кое му било потребно за управување такси-автомобил. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гевгелија против Л.О. (39) од Гевгелија поднесе кривична пријава за фалсификување исправа. Според пријавата, осомничениот во февруари годинава во такси-компанија каде што работел приложил фалисфикувано уверение за здравствена и психофизичка способност за управување со моторно возило, кое било издадено од приватна здравствена установа од Скопје.
| | веќе видена | слични
3 копии

На денешната крводарителска акција која се одржа во големата сала на локалната самоуправа на општина Крива Паланка собрани се триесет и осум единици крв. Акцијата е во организација на Црвен крст, Крива Паланка, а се реализира во соработка со Институт за трансфузиска медицина, Скопје. – И покрај топлото време одзивот на граѓаните е одличен, со оглед на паузата која ја направивме поради создадени залихи во институтот. Сите хумани граѓани кои даруваа крв на акцијата добија и бесплатни биохемиски анализи, информира Дарко Пешовски, секретар на ОО Црвен крст, Крива Паланка. Заклучно со денешната, десетта по ред акција годинава, според него, на подрачјето на општините Крива Паланка и Ранковце досега се собрани вкупно 489 крвни единици. Одговорните ја најавија и следната акција месецов, која ќе се одржи во општина Ранковце.
| | веќе видена | слични

Од почетокот на годинава па до крајот на првата недела од јуни, се регистрирани најмногу заболени од овчи сипаници. Битола е на второ место по најмногу заболени, на прво место е Скопје покажуваат податоците од Институтот за јавно здравје. Во Битола се регистрирани 544 заболени, а пак во Скопје 1. 558, и Куманово, каде што сипаници прележале 310 заболени. Епидемии од варичела прогласи Крива Паланка каде што се регистрирани 248 случаи и највисока инциденца . Бројот на регистрираните случаи годинава е за 20 проценти поголем споредно со истиот период од претходната година, а во однос на просекот за последните 5 години за периодот јануари-мај зголемувањето изнесува 32,1 отсто. Варичелата најмногу ги напаѓа децата до 6 години и децата на возраст 7-9 години. Вкупно има 5.233 заболени од овчи сипаници. Во мај годинава пријавени се 1.446 случаи. Во првата недела од јуни регистрирани се 161 случај велат од Институтот за јавно здравје. Лекарите очекуваат да се намали бројот на заболените во летниот период, особено ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бројот на лица заболени од варичела на подрачјето на општините Крива Паланка и Ранковце опаѓа од месец во месец.Според податоците од Подрачната единица на хигиено-епидемиолошка служба при Центар за јавно здравје во Крива Паланка, бројот на регистрирани случаи со ова вирусно заболување изминатиот период опаѓа, по прогласената епидемија на варичела во јануари годинава, а во мај биле регистрирани 19 случаи.– Следејќи го пријавувањето на варичела констатираме дека откако беше прогласена епидемија од ова заразно заболување во јануари, кога имаше 72 лица заболени од двете општини, бројот на заболени од месец во месец опаѓа. Во мај се регистрирани 19 случаи, од кои најголемиот број, 14 лица, се деца од популацијата на предучилишна возраст, додека нешто помалку се ученици, четири, како и едно возрасно лице од популацијата од 20-29 години, информира доктор Елена Крстевска од ПЕ на хигиено-епидемиолошката служба во Крива Паланка.Рече, подолжуваат да ја следат епидемиолошката состојба на варичела на територvarијата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Таксист фалсификувал лекарско уверение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: