Критичарот не мора да биде џелат на текстот, туку и негов љубовник

„Еден текст и една жена“ е новата книга на Оливера Ќорвезироска, во есеистичката едиција на „Или-или“, во која авторката, низ љубовно-критички интерпретации и ситуации, прави пресек на примероците во современата македонска книжевност за кои вреди да се пишува и полемизира.Во книгата се поместени четириесетина текстови за нешто повеќе од триесет автори, почнувајќи со Анте Поповски сѐ до популарното фејсбук-поетско име - Јосип Коцев или Квентин Скриблер. Авторката со оваа книга, меѓу другото, сака да покаже дека книжевната критика, иако сосема маргинализирана и прогонета од медиумите, е сѐ уште жива и витална. Ќорвезироска е авторка на поетските објави „Трети кат“ (1982 г.) и „Високите бели“ (1999 г.), збирките раскази „Страдањата на младиот лектор“ (2000 г.), „Сплетени раскази“ (2003 г.) и „Две перници“ (2010 г.), романот за возрасни: „Заклученото тело на Лу“ (2005 г.) и оние за деца „Кифличката Мирна“ (1993 г.) и „Мојот брат од тринаесеттиот кат“ (2001 г.), сликовница „Дедо Миле“ (2000 г.) и книгата со ...
| | веќе видена | слични

Останато

САД изразија незадоволство и разочарување, откако Европскиот совет не донесе одлука за датум за почеток на преговори за Северна Македонија. Стејт департментот ...
сите 647 | | | веќе видена

Откако не добивме датум за преговори со Европската Унија, премиерот Зоран Заев не се слушнал со францускиот претседател, Емануел Макрон. Ова Заев го кажа ...
сите 217 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 489 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Критичарот не мора да биде џелат на текстот, туку и негов љубовник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: