Ученици од ОУ „Никола Карев“ - Кочани по трет пат наградени во Италија

20.03.2018 На 14. Меѓународен поетски фестивал „Замокот на Дуино“ што се одржа во Трст, Италија учениците од ОУ „Никола Карев“ повторно се вратија со награда. Станува збор за светска манифестација на која што учествуваат училишта и поединци од цел свет. Од Македонија учествуваа само две училишта, едно од Гевгелија и ОУ „Никола Карев“ од Кочани. Овој успех е за одбележување, дополнително што учениците престојуваа таму и беа гости на манифестацијата во дворецот на Дуино во Трст, кога и лично им беше врачено признанието.
| | веќе видена | слични

Вечерва, од 19 часот, во клуб-ресторанот МКЦ во Скопје третпат ќе се одржи „Крик на жената“, меѓународен фестивал на поезија и уметност, низ светот познат како ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии

Учениците Сара Цицмиловиќ и Атанас Атанасов од СОУ ,,Јосиф Јосифовски,, од Гевгелија на светскиот поетски празник во Трст, Италија, со збирката песни „Градина на мојата душа“ добија почесно признание во категоријата училишни проекти за ученици до 16 години. Наградените проекти се избрани во конкуренција на 2.000 пристигнати дела, што му дава уште поголемо значење на успехот што го остварија гимназијалците од Гевгелија под менторство на професорката Жаклина Атанасова и проект координаторот Александра Митровска. Дел од наградените песни учениците од Гевгелија прочитале на цероминијата за доделување на наградите, а своите поетски творби, заедно со другите учесници, ги презентирале на плоштадот пред градското собрание на Трст. Општина Гевгелија го овозможи патувањето во Италија на наградениот тим чија што збирка песни веќе е отпечатена на македонски,англиски,италијански и шпански јазик.
| | веќе видена | слични

Меѓу 2.000 учесници, средношколците Атанас Атанасов и Сара Цицмиловиќ добија вредна награда за четиријазичната збирка „Градина на мојата душа“ Младите поети Атанас Атанасов и Сара Цицмиловиќ заедно со своите професорки За четиријазичната збирка „Градина на мојата душа“, ученици од гимназијата „Јосиф Јосифовски-Свештарот“ добија почесно признание на светскиот поетски фестивал „Замокот на Дуино“ што се одржа во Трст, Италија. Средношколците Атанас Атанасов и Сара Цицмиловиќ, под менторство на проф. Жаклина Атанасова и координаторот на проектот, проф. Александра Митровска, добија почесно признание во категоријата училишни проекти за ученици до 16 години. Оваа збирка е отпечатена на македонски, англиски, италијански и на шпански, а преводите ги направија професорката Кристина Пренда, Валериа Феранте, Игор Џаманко и Бојана Петрова, а дизајнот го креира Филип Димков. Дел од своите песни учениците прочитаа на церемонијата на доделувањето на наградите, а своите поетски творби, заедно со други добитници, ги читаа на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск попладнево изјави дека е можно „кусо одлагање“ на повлекувањето на Велика Британија, но само под услов ...
сите 216 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 214 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 212 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 98 | | | веќе видена

Со професорката и идна претседателка на Република Македонија на политичкото собрание на Европската Народна Партија. За интересите на граѓаните,за правдата и ...
сите 128 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема најави за нова амнестија. Како што рече Заев, Законот за амнестија на обвинети за настаните од 27 април, беше ...
сите 145 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ученици од ОУ „Никола Карев“ - Кочани по трет пат наградени во Италија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: