#комкаст s02e03 – Цензура во време на интернет


Гостин или подобро речено повторно дел од #комкаст во оваа епизода е Никола Спасов , експерт за комуникации и сл. Инспирирани од неодамнешното цензурирање на еден од прилозите во ТВ емисијата Код на Снежана Лупевска Созен (https://goo.gl/15L4Wt) разговаравме за можноста воопшто денес да се цензурира некоја содржина и секако за можната употреба на „цензурирана” содржина во маркетинг цели. Никола појасни на кратко на кои постулати е заснован т.н. златен ѕид односно системот за цензура во Кина. Еве го видеото од целата епизода а веднаш под него и аудио верзија од истата. Podcast: Play in new window Subscribe: Android RSS 17 #ПрегледВоПеток
| | веќе видена | слични

Тимот на "Крик" најавува интересно интерактивно дружење "Крик" е емисија за млади која ќе почне да се прикажува на 28.03.2018, среда во 19:30 часот на Телевизија 24. Тимот на оваа емисија најавува дека ќе се обидат да ги изразат, искажат и истражат ситепроблеми на младите луѓе, но и да побараат нивно решение. "Крик" ќе ќажат : - Централниот настан на премиерно прикажување на КРИК ќе се одржи во Винил. Поставен е бим, доколку биде убаво времето ќе поставиме уште еден надвор и планираме да правиме уште неколку работи, ама нека останат како изненадувања. И би требало да има попуст на сите пијачки зборено е со дечките. Значи она што можете да го направите е да дојдете во среда во Винил. Со цел што помасовно да одекне овој наш КРИК се одлучивме да направиме уште една акција на прикажување на емисијата на повеќе локации и ве повикуваме да се приклучите сите што сакате и можете да ја прикажувате емисијата во вашиот дом, влез, кафе бар, хотел и секаде каде што вам ќе ви биде најзгодно да ја гледате и прикажете ...
| | веќе видена | слични

Не смеевме да ја прескокнеме темава, особено затоа што е сеприсутна и многу актуелна, плус од неа се развија многу различни приказни, читај дебати. Пред се на глобално ниво се отворија голем број на прашања поврзани со етичката страна на обработката на податоците, прибирање на податоци, Tramp, Brexit… но и локално заради SCL Balkans и активностите во регионот. Со Дарјан дискутираме за потребата од отварање на овие теми, за (до некоја мера) нереалните очекувања на крајните корисници и секако малку за маркетинг практиките. Podcast: Play in new window Subscribe: Android RSS За нас, најквалитетниот текст на темава: https://goo.gl/djFyPr Еве уште неколку линкови за некои од работите кои ги спомнуваме во видеото: https://goo.gl/ZWmN8d , https://goo.gl/H3vM5H , https://goo.gl/WRbTBL и секако интервјуто на CNN – https://youtu.be/G6DOhioBfyY #комкаст s02e03 – Цензура во време на интернет
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

#комкаст s02e03 – Цензура во време на интернет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: