Путин ќе се залага за конструктивен дијалог со другите земји


Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека земјата нема да се вклучи во трка за вооружување и дека ќе бара конструктивни врски со другите земји. Но, тој посочи дека Русија мора да ги брани своите интереси и не зависи се само од земјата. Говорејќи на средбата со неговите противници на изборите, Путин истакна дека ќе направат се да ги решат сите спорови со нивните партнери врз основа на политички и дипломатски пат, но и дека отсекогаш ги бранеле и ќе продолжат да ги бранат националните интереси.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Русија, Владимир Путин остана апсолутно смирен во ситуацијата со Велика Британија, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков во интервју за телевизијата НТВ.„Гледате дека претседателот задржува апсолутна смиреност и апсолутна воздржаност. За разлика од ситуацијата во Британија, тој остана и апсолутно коректен“, истакна Песков.„За него ситуацијата на меѓународната сцена не е приоритет. Негов приоритет се внатрешните проблеми што ги имаме и со кои тој се занимава секојдневно, деноноќно“, дополни портпаролот на Кремљ.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Руската централна изборна комисија ги објави конечните резултати од претседателските избори, прогласувајќи ги гласовите за валидни и утврдувајќи ја победата на Владимир Путин. Изборите беа предмет на масовни протести, особено во Украина. Според резултатите објавени на 18 март, кога и се одржаа изборите, Путин ја однесе изборната победа со освоени над 70% од гласовите. Неговиот реизбор официјално го потврди и централната изборна комисија, со што тој наскоро повторно ќе биде назначен за претседател на Русија.
| | веќе видена | слични

Владимир Путин, Доналд Трамп, Реџеп Таип Ердоган, Си Џинпинг, Ким Јон Ун и Мохамед Бин Салман се најмоќните владетели на денешнината. Како ќе кажат тие така и бива. Од власта скоро е невозможно да се срушат. Некои од нив ќе владеат во своите држави до крајот на животот. Дури и државите каде владее демократијата, се повеќе наликуваат на земјите  со авторитативен  режим. -Нивната власт често само привидно покажува  демократичност. Тие најчесто сами ги носат одлуките и контролираат се што е под нив, вели политикологот Вишеслав Раос од Факултетот за политички науки во Загреб. Владимир путин во неделата го доби и четвртиот мандат како претседател на Русија. Си Џинпинг го промени Уставот и со Кина  ќе владее до крајот на животот. Доналд Трамп  ако се анализираат работите ќе се заклучи дека сите одлуки во Америка ги носи сам, без разлика на контролата од Конгресот. Реџеп таип Ердоган е доминантен лидер на Турција.  Ким Јонг Ун пак во Северна Кореја ќе биде на власт доживотно.Во Саудиска Арабија пак моќта на Бин ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Роднина на рускиот претседател Владимир Путин е именуван за висока позиција во државниот гигант „Газпром“. Во краток финансиски извештај „Газпром“ нагласи дека овој најголем производител на гас „ќе го разгледа случајот М.Е.Путин“ без да соопшти повеќе детали. Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков потврди дека станува збор за роднина на Путин, но подалечен. - Колку што јас знам, станува збор за подалечен роднина на претседателот. Не знам дали воопшто се во контакт, истакна Песков. Руски медиуми наведуваат дека Михаил Путин е син на роднина на Владимир Путин. „Газпром“ одби да ја коментира неговата евентуална позиција во компанијата.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп не ги послушал советите на своите советници кога му честитал на Владимир Путин за победата на неодамнешните претседателски избори во Русија. Како што открива британски „БиБиСи“, во белешката на советникот на претседателот по повод неговиот телефонски разговор, наводно пишувало „Да не се честита!“. Трамп реагираше многу бурно кога во јавноста протече информацијата дека од своите советници за национална безбедност добил директни инструкции во материјалите за брифинг да не му честита на Путин, открил извор добро запознаен со ситуацијата во Белата куќа. Како што е откриено, американскиот претседател збеснал во вторникот навечер кога своите соработници и советници ги прашал кој е одговорен за протекувањето на овие информации, забележувајќи дека само мал број на членови имале пристап до тие материјали и се знаело какви инструкции се дадени за разговор со Путин. Ова само уште еднаш потврдува дека сомненијата на Трамп се основани, односно дека некој, во неговата администрација, ...
| | веќе видена | слични

„Можеби Русите имаат нешто и затоа Трамп е загрижен“ – изјавил Бренан за ТВ мрежата MSNBC во емисијата „Morning Joe”. Тој додал дека Трамп најдобро знае дали и што имаат Русите за него. Бренан беше на чело на ЦИА за време на вториот мандат на поранешниот американски претседател Барак Обама, кога американската разузнавачка служба ги обелодени документите во кои се тврди дека рускиот претседател Владимир Путин влијаел врз претседателските избори во САД. Потсетуваме, домашната јавност го критикуваше Трамп поради тоа што му го честиташе на Путин реизборот аз претседател на Русија, во момент кога во Америка се водат повеќе истраги за вмешаноста на Русија во неговата победа и врските на изборниот штаб на Трамп со официјална Москва. Трамп се бранел со зборовите дека и неговиот претходник Барак Обама му честитал на Путин кога победил на претходните избори. Меѓутоа, Бренан изјави дека е многу тешко да се објаснат потезите на Трамп кога станува збор за Путин. „Затоа може да се шпекулира дека тука има нешто“ – смета ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот директор на ЦИА, Џон Бренан, смета дека Русија веројатно има „нешто што ја инкриминира“ во врска со Трамп, што го објаснува неговиот необично мек став кон Путин. „Велам дека Русите можеби имаат нешто и дека затоа Трамп е загрижен“, изјави Бренан и додаде дека ако има нешто такво „Трамп сигурно најдобро од сите го знае тоа“. Бренан беше на чело на ЦИА за време на вториот мандат на поранешниот американски претседател Барак Обама, кога американската известувачка служба откри документи во кои се тврди дека рускиот претседател Владимир Путин влијаел на претседателските избори во САД, со цел за победа на Доналд Трамп. За потсетување, Трамп беше критикуван од домашната јавност поради тоа што му го честиташе реизборот на Путин, во момент кога во Америка се води истрага околу евентуална вмешаност на Русија во неговата победа и врските на изборниот штаб на Трамп со официјална Москва. Трамп се бранеше со зборовите дека и неговиот претходник, Барак Обама, му честитал на Путин, кога тој победи на претходните ...
| | веќе видена | слични

Никој досега не проговорил на темата за детството на Владимир Путин, нешто за кое што се смета како голема мистерија, затоа што јавноста не знае ништо за рускиот моќник и годините од неговото детство, кое обично недостига во неговата биографија. Има некои кои се убедени дека Путин, првите девет години од животот ги минал со семејството чие постоење денеска тој го порекнува. Тие се убедени дека Путин детството го минал во Грузија, а не во Русија. Тие сметаат дека тој се одрекол од својата биолошка мајка, за да го забрза патот до славата. Ако има малку вистина во оваа тајна, многу е веројатно дека Путин никогаш не би станал руски претседател. Ако се откриело претходно ваквата приказна, многумина сметаат дека светската историја би се придвижила во поинаков правец. Голем број на новинари тргнале во потрага по вистината уште пред 15 години, а ова се некои од нивните откритија. Се почнало во јануари 2000 година, кога Чеченецот Рустам Даудов, кој работел на висока позиција во чеченската управа во Тбилсија во ...
| | веќе видена | слични

Доналд Трамп сепак му ја честита победата на Владимир Путин на претседателските избори во Русија иако претходно велеше дека нема да го стори тоа. Покрај честитки за реизборот, американскиот претседател предложил а Путин прифатил да имаат средба во брзо време. НЕма информации кога и каде би се одржала средбата. Во телефонскиот разговор лидерите на САД и Русија зборувале и за Сирија , Украина и за Северна Кореја.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин ќе се залага за конструктивен дијалог со другите земји

Од:
До кого (е-маил):
Порака: