КРЕЈМЕР: Македонија има потенцијал да биде една од најсилните економии во Европа

Кои се вашите впечатоци и која е главната порака што ја испративте на овој настан? Мојот фокус на самитов беше да зборувам за тоа дека на светот му требаат повеќе лидери базирани на вредности, а гледајќи ја насоката на „Македонија 2025“, прашањето е што е потребно да се развијат подобри лидери. Лидерството не е дестинација, туку патување и луѓето можат да бидат подобри секој ден. Како се станува успешен лидер? Се фокусирам на четири принципи: како подобро да се осознаете, да одвоите време да се водите себеси, како да развиете поурамнотежена перспектива за да ги разберете сите страни на проблемот, развивање на вистинска самодоверба за да знаете за што ве бива, а за што не и да се опколите со луѓе што се подобри од вас бидејќи не можете се сами и да бидете способни да сфатите дека секој човек е битен, секој човек во тимот. Формирајќи ги овие принципи, почнувате да се водите себеси, а ако можете да се водите себеси, подготвени сте да водите и други. Како гледате на македонската економија и на нејзиниот раст и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Хери Крејмер, најпопуларниот професор по лидерство и менаџмент во бизнис-школата „Келог“, смета дека Македонија има потенцијал да биде една од најсилните и најжилавите економии во Европа. Професорот Крејмер беше еден од главните говорници на Македонскиот економски самит во организација на „Македонија 2025“. -На светот му требаат повеќе лидери базирани на вредности, а гледајќи ја насоката на „Македонија 2025“, прашањето е што е потребно да се развијат подобри лидери. Лидерството не е дестинација, туку патување и луѓето можат да бидат подобри секој ден- нагласува Крејмер. Според него, успешен лидер се станува со фокусирање на четири принципи. -Како подобро да се осознаете, да одвоите време да се водите себеси, како да развиете поурамнотежена перспектива за да ги разберете сите страни на проблемот, развивање на вистинска самодоверба за да знаете за што ве бива, а за што не, да се опколите со луѓе што се подобри од вас бидејќи не можете сѐ сами и да бидете способни да сфатите дека секој човек е битен, секој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, вечерва остро реагираше на информациите што ги објави порталот Алмакос дека тој отворено ќе лобира Никола Димитров да биде ...
сите 194 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КРЕЈМЕР: Македонија има потенцијал да биде една од најсилните економии во Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: