Концерт на Straight Mickey And The Boyz и King’s Peach во МКЦ


Велерва во Младински Културен Центар со почеток во 21:00 часот , концерт на Straight Mickey And The Boyz и King's Peach . „Straight Mickey And The Boyz се динамичнa, фуриозна тројка, составена од одлични музичари, кои успешно ги имаат истиснато своите влијанија од разни стилови на рок музиката и имаат создадено свој уникатен музички израз.Од нивното прво појавување во јавноста Stright Mickey And The Boyz презентираат својот groove-eрски торнадо, и многу бргу се етаблираа и собраа солидна база на фанови како во нивниот Белград така и во регионот, и баш поради нивните експлозивни настапи го добија и епитетот на бенд што мора да се види во живо“. Вечерта ќе ја отвори мистериозното скопско дуо King's Peach
| | веќе видена | слични
2 копии

По 10 години, германскиот треш метал бенд „Kreator“ повторно доаѓа во Скопје во склоп на вториот дел од европската турнеја, за да го промовираат својот последен албум „Gods of Violence!“. Поддршка ќе имаат од „Vader I Dagoba“, а организаторите „Terrorvoid Promotions“ настанот го најавуваат како „најмасивниот метал концерт до сега во Македонија“. „Ова е најава за масивно мрсен концерт! Или со зборовите на Петроза: ‘Хорди’! Не ја пропуштајте оваа ноќ на апсолутна агресија на нашата втора европска тура за Gods of Violence!’“, се вели во најавата за концертот. Првите 200 карти ке бидат по промотивна цена од 1000 денари. После тоа карта ке биде 1200 денари. На врата 1500. Инаку, со овој концерт „Terrorvoid Promotions“ одбележуваат и 10-годишнина од своето постоење.
| | веќе видена | слични

Покрај веќе потврдените гостувања на Kraftwerk i Lord of the dance, “Таксират20” со задоволство го најавува и концертот на Gogol Bordello, славниот џипси-панк бенд и еден од најимпресивните live бендови на денешницата, кој на 29-ти мај гостува во Младински Културен Центар во Скопје, а во рамки на светската “Seekers and Finders” турнеја за истоимениот, нов албум. Комбинирајќи ги панк и ромската музика со хумор и ефектни, хаотични и енергични сценски настапи, Gogol Bordello ја раскажува приказната за имигрантите и дијаспората. Предводникот на бендот, украинецот Јуџин Хуц бегајќи од катастрофата во Чернобил, се вљубува во мистичните тонови и богатството на ромската музика која не и припаѓа на “мејнстримот”, но со која е поврзан и од семејните корени. Живеејќи како бегалец во Европа, и самиот го искусил животот во кој не припаѓа никаде, се додека музичкиот пат не го одведе во Њујорк каде што го оформува бендот. Во 1999-та година го објавуваат првиот албум “Voi-La Intruder” кој го претставува ворлд-мјузик звукот ...
| | веќе видена | слични

Култната словенечка група Laibach на 27-ми март 2018-та гостува со концерт во Скопје на кој пред македонската публика ќе го претставуви фантастичниот нов студиски албум “Also Sprach Zarathustra!”. По три години, една од највлијателните групи од југословенските простори со убедливо најголем меѓународен успех, се враќа во Скопје и тоа првпат во МКЦ, на ексклузивен концерт со строго ограничен капацитет и во многу поинтимна атмосфера од било кога досега. Музиката од новиот албум, Laibach ја компонираше за театарската претстава “Така зборуваше Заратустра”, основана на едно од најзначајните филозофски дела на Фридрих Ниче, а која ја режираше Матјаж Бергер во Антон Подбевшек театарот во Ново Место. Групата го најави овој албум и со два видеоспота, за нумерите “Das Nachtlied I” и “Vor Sonnen-Aufgang”. Од светската критика пак, овој албум собра исклучителни пофални рецензии оценувајќи го делото како “проект кој е толку многу лајбаховски што е чудо дека не го реализирале порано”. Порталот “Cryptic Rock” го нарекува ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека сака да ја подели наградата што ја доби во Минхен со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Концерт на Straight Mickey And The Boyz и King’s Peach во МКЦ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: