„Лајбах“ во март доаѓаат во Скопје


2 копии

Култната словенечка група „Лајбах“ на 27 март 2018 година, ќе одржи концерт во Младинскиот културен центар во Скопје на кој ќе го претставуви фантастичниот нов студиски албум „Also Sprach Zarathustra“… Настапот на групата е во низата концертни настани со кои Таксират фестивал идната година ќе го одбележи 20-тото издание. Музиката за новиот албум, групата ја компонирала за театарската претстава „Така зборуваше Заратустра“. Скопскиот концерт на Лајбах е во рамки на европската турнеја за „Also Sprach Zarathustra“, на која бендот изведува целосно нова концертна програма, песните од актуелниот албум, но и класиците од својот репертоар во нов аранжман, а кои не ги изведувале со години. Влезниците за овој концерт се достапни преку продажната мрежа на МкТикетс. Најповолната цена од 500 денари е ограничена само за првите 300 билети, а по нивното распродавање, вториот и третиот подеднаков контингент влезници ќе бидат достапни по цена од 600 и 700 денари.
| | веќе видена | слични

По 10 години, германскиот треш метал бенд „Kreator“ повторно доаѓа во Скопје во склоп на вториот дел од европската турнеја, за да го промовираат својот последен албум „Gods of Violence!“. Поддршка ќе имаат од „Vader I Dagoba“, а организаторите „Terrorvoid Promotions“ настанот го најавуваат како „најмасивниот метал концерт до сега во Македонија“. „Ова е најава за масивно мрсен концерт! Или со зборовите на Петроза: ‘Хорди’! Не ја пропуштајте оваа ноќ на апсолутна агресија на нашата втора европска тура за Gods of Violence!’“, се вели во најавата за концертот. Првите 200 карти ке бидат по промотивна цена од 1000 денари. После тоа карта ке биде 1200 денари. На врата 1500. Инаку, со овој концерт „Terrorvoid Promotions“ одбележуваат и 10-годишнина од своето постоење.
| | веќе видена | слични

Покрај веќе потврдените гостувања на Kraftwerk i Lord of the dance, “Таксират20” со задоволство го најавува и концертот на Gogol Bordello, славниот џипси-панк бенд и еден од најимпресивните live бендови на денешницата, кој на 29-ти мај гостува во Младински Културен Центар во Скопје, а во рамки на светската “Seekers and Finders” турнеја за истоимениот, нов албум. Комбинирајќи ги панк и ромската музика со хумор и ефектни, хаотични и енергични сценски настапи, Gogol Bordello ја раскажува приказната за имигрантите и дијаспората. Предводникот на бендот, украинецот Јуџин Хуц бегајќи од катастрофата во Чернобил, се вљубува во мистичните тонови и богатството на ромската музика која не и припаѓа на “мејнстримот”, но со која е поврзан и од семејните корени. Живеејќи како бегалец во Европа, и самиот го искусил животот во кој не припаѓа никаде, се додека музичкиот пат не го одведе во Њујорк каде што го оформува бендот. Во 1999-та година го објавуваат првиот албум “Voi-La Intruder” кој го претставува ворлд-мјузик звукот ...
| | веќе видена | слични

Велерва во Младински Културен Центар со почеток во 21:00 часот , концерт на Straight Mickey And The Boyz и King's Peach . „Straight Mickey And The Boyz се динамичнa, фуриозна тројка, составена од одлични музичари, кои успешно ги имаат истиснато своите влијанија од разни стилови на рок музиката и имаат создадено свој уникатен музички израз.Од нивното прво појавување во јавноста Stright Mickey And The Boyz презентираат својот groove-eрски торнадо, и многу бргу се етаблираа и собраа солидна база на фанови како во нивниот Белград така и во регионот, и баш поради нивните експлозивни настапи го добија и епитетот на бенд што мора да се види во живо“. Вечерта ќе ја отвори мистериозното скопско дуо King's Peach
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 96 | | | веќе видена

Момчето за кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднал во кал. Нему не му се слошило како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк ...
сите 152 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 261 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 94 | | | веќе видена

Скандалот на Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш никако да стивне, секој ден се појавува нов доказ против пеачката.Пеачката ставајќи на Инстаграм ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Лајбах“ во март доаѓаат во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: