РСБСП со совети: Тргнете безбедно и подготвено на семејно патување

4 копии

Доколку тргнувате на пат во услови на зголемени температури посветете внимание на следното: Пред пакувањето – задолжително направете проверка на возилото кај вашиот овластен сервисер Пред да тргнете на пат, проверете ја техничката исправност на возилото, посебно на уредот за управување и застанување, состојбата на пневматиците и електроинсталацијата. Не дозволувајте некоја скриена неисправност на возилото да ве изненади во текот на возењето – тоа може да ве чини многу кога станува збор за вашата безбедност, а секако ќе ве чини и многу пари и време. Да не зборуваме за останатите непријатности и настанатите нервози. Проверете во каква состојба ви е резервната гума и проверете дали имате прва помош во гепекот? Дали сте ставиле течност за миење на стаклата, итн.? Наспијте се Наспијте се добро пред да седнете зад воланот и пред да тргнете на пат! Не тргнувајте на пат веднаш после работното време. Поради заморот организмот ја намалува подготвеноста за проценка на ситуација и способноста за навремена реакција во ...
| | веќе видена | слични

Според истражувањата и статистиката, не само во Република Македонија, туку и на светско ниво, летото е најопасна сезона за возење. Фактори (субјективни и објективни) што влијаат за зголемување на бројот на сообраќајни незгоди во летниот период има многу и тоа: зголемен обем и интензитет на сообраќај, високи температури, застој на патиштата и сообраќаен метеж, зголемен обем на градежни работи на патот, замор и исцрпеност на возачите, брзо возење, управување моторно возило под дејство на алкохол, техничка (не)исправност на возилото, како и многу други навидум мали, но многу важни нешта влијаат на безбедното одвивање на сообраќајот. Со единствена цел, подобро да се подготвите за безбедно возење во лето, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, со неколку кратки совети до возачите на кои мали, но важни работи, треба да внимаваат кога патуваат во лето: Проверете ги гумите за да останете безбедни и да заштедите пари Добро одржувани или нови гуми обезбедуваат заштита од несакани дефекти и од ...
| | веќе видена | слични

Светски познатиот произведувач на автомобили „Нисан“ почна да развива најнова технолошка направа, која им се поставува на возачите на главата и ќе има можност да ги чита мозочните бранови на оној што ракува со возилото. Технолошкиот изум наречен „брејн ту вијекл“ или (од мозокот до возилото) има цел да му помогне на возилото да ги предвиди намерите на возачот, неколку делови од секунда пред самиот возач да може да го направи тоа. На пример, Б2В би знаел неколку секунди пред возачот кога тој всушност би сакал да сврти на левата или на десната страна, да промени лента или да стисне на сопирачките. Концептот Б2В пред извесно време беше обелоденет пред јавноста и челните луѓе на компанијата на глобалната сцена ги демонстрираа неговите способности. Идејата на Б2В, за разлика од многу слични технолошки иновации, не претставува технологија на самоуправувачки автомобил, ниту пак е технологија што може да ги чита мислите. Б2В претставува иновација што може да ги чита мозочните бранови и е сериозен обид да се овозможи ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Познато по високите температури, убавото време, годишните одмори и омилените патувања, летото е период од годината кој сите со нетрпение го очекуваме. Оваа година имаме малку поинакво, нетипично лето, со променливо време, многу врнежи и променливи температури. Во вакви временски услови, возењето е отежнато, специфично и иако се работи за лето, условите се посебни и бараат посебен начин на возење. Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата советува добро да се подготвите пред да тргнете на пат. Одморете се добро, проверете ја техничката исправност на возилото, проверете ги гумите, проверете го притисокот на воздухот во нив, проверете ги бришачите затоа што во услови на дожд и лошо време ќе ви бидат повеќе од потребни. Проверете ги светлата, маслото во моторот и најважно од сѐ, проверете ја временската прогноза за денот кога планирате да патувате. Доколку во текот на патувањето времето е облачно и тмурно со некој зрак сонце, препорачливо е да носите со вас очила за сонце за да не го ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) им препорачува на возачите да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, да не ги занемаруваат предупредувањата од метеоролозите и моменталните услови на патот и особено да внимаваат кога возат при обилни летни врнежи од дожд. - Доколку за време на патувањето ве фати невреме проследено со обилни врнежи од дожд, грмотевици и ветер, тогаш задолжително намалете ја брзината на движење за 10 или 20 километри на час и избегнувајте возење низ поплавени улици и области. Кога дождот е многу силен и видливоста преку ветробранското стакло е намалена до 50 метри – запрете, тргнете се на страна и почекајте да се намали интензитетот на врнење, велат од РСБСП. При поголеми брзини, додаваат, автомобилот го губи контатктот со подлогата, се подига од патот и се однесува како да скија на водатата. Ако се случи тоа забавите до онаа брзина кога автомобилот ќе го чувствувате нормално. - Во случај да останете дефект на патот при обилини врнежи од дожд, ...
| | веќе видена | слични

По топлотните бранови обично следат поројни дождови. Условите на возење се менуваат за миг, дури и искусните возачи во тие моменти забораваат на опасноста од аквапланинг Аквапланингот не е тајна за возачите и во основа секој возач знае за опасноста од пребрзо возење при силен дожд. А, тој се појавува кога се очекува најмалку. Пороен дожд во екот на летото, за миг го поплавува асфалтот и возачот уште нема ниту помислено да ја приспособи брзината, а водениот клин под гумите веќе се создал. На воланот се чувствува како тркалата да вртат во воздух, а притискањето на сопирачките е првото најлошо што возачот може да го направи во тој момент. Тоа не значи друго, освен: Со возилото не се управува, брзината не се контролира. Доколку напред има друго возило и возачот се обиде да го избегне, престројуваќи се во соседната лента или силно притискајќи врз сопирачката, ништо од тоа нема да му успее. Зошто се случува аквапланинг? При таканаречениот аквапланинг, меѓу газечката површина на гумата и патот се создава воден ...
| | веќе видена | слични

Останато

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 526 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018 година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“, ...
сите 557 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 312 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 381 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РСБСП со совети: Тргнете безбедно и подготвено на семејно патување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: