Телохранителот на Дијана ја обвинува кралицата Елизабета за нејзината смрт

Принцезата Дијана денес би била жива ако кралицата Елизабета II направеше само една работа,а тоа е да ја натераше Дијана да го задржи обезбедувањето. Ова го тврдии, во интервју некогашен телохранител на покојната принцеза,Кен Варф. Тој вели дека Дијана не би загинала доколку го задржела своето лично обезбедување, истакнувајќи дека тој лично ја советувал да ги задржи телохранителите крај себе, наспроти се. Кен Варф, исто така, тврдел и дека единствена личност која што можела да ја убди Дијана да го задржи обезбедувањето, била кралицата Елизабета, со што потенцијално би и го спасила животот."Ако кралицата инсистираше Дијана да го задржи обезбедувањето, ние денес немаше да го водиме овој разговор, бидејќи Дијана би била жива", изјавил Варф. Принцезата Дијана, заедно со нејзиниот партнер, милијардерот Доди ал Фајед, загина во сообраќајна несреќа во париски тунел, бегајќи од папараци. Тоа се случи пред на 31 август 1997 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кралицата Елизабета II беше забележана да вози автомобил “Јагуар”, кога се вратила од неделната утринска молитва од кралскиот параклис “Сите Светии” во паркот Виндзор. Кралицата е позната по својата љубов кон управувањето на автомобили и често е забележувана како вози автомобил во зградата Сандрингам. Елизабета II научила да вози автомобил додека работела како механичар во средно-територијалната служба на жените за време на Втората светска војна. Таа е единствениот човек во Велика Британија, на кој му е дозволено да управува возило, без да има возачка книшка. Иако постојат на располагање многу автомобили и возач за кралски настани, таа најчесто е забележувана како ужива довербата нејзиниот “Рејнџ Ровер”.
| | веќе видена | слични

Иако наполни 91 година, кралицата Елизабет е во одлично здравје, а причината за тоа би можела да биде нејзината исхрана. Еве што јаде кралицата за да биде витална и здрава: Доручек Кралицата за доручек секогаш има корнфлекс и овошје, или кајгана со чаден лосос, според нејзиниот поранешен кувар. Ручек Поранешниот готвач Овен Ходџсон на кралицата често и правел печурки и сендвичи со туна - со малку свежа краставица и пиперки. Вечера Кралицата често навечер јадела риба со зеленчук и салата. Десерт Кралицата обожава чоколадо, а попладневниот чај е задолжителен - многу често со чоколаден колач или кекс. Loading...
| | веќе видена | слични

Британската кралица Елизабета Втора е на „Фејсбук“, и тоа не на официјалната страница на британската монархија, туку има свој супертаен профил. Наводно, и таа како и нејзината мајка, е љубител на долги телефонски разговори, но кралицата сака да биде во чекор со технолошкиот напредок и поседува и најнов паметен телефон. Според пишувањата на британските медиуми, тој телефон не може да биде хакиран. Покрај софистицираниот телефон, кралицата има и лаптоп и ајпад. Најмногу се допишува со својата ќерка, принцезата Ана и со својот гуру за коњски трки, Џон Ворен.
| | веќе видена | слични
8 копии

Англиската кралица првпат, во повеќе од 40 години, се одлучи за едноставна гардероба што ќе ја носи на церемонијата на отворањето на парламентот.Оваа година наместо вообичаената свечена облека, која ја вклучува и круната, кралицата ќе носи дневен фустан и шапка. Тоа не се случило уште од март 1974 година кога лабуристичкиот лидер Харолд Вилсон го победи Едвард Хит на изборите.Од Бакингемската палата стигна информација дека свеченоста ќе биде поедноставна поради одржување на изборите во Велика Британија, јави Дејли мејл.Круната и другите симболи ќе бидат донесени во парламентот, но кралицата нема да ги носи. Исто така, оваа година, наместо со традиционалната кочија, кралицата на свеченоста ќе пристигне со автомобил.Иако се појавија шпекулации дека на овој начин се намалува физичкиот напор потребен за церемонијални должности поради поодминатите години на кралицата, од Бакингемската палата тврдат дека на идните случувања кралицата ќе се појавува во вообичаена опрема.Изборите оваа година го забрзаа распоредот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Лондон бриџ“ е насловот на планот за известување во медиумите кога англиската кралица Елизабета Втора ќе почине. Планот а ќе трае девет дена до погребот на кралицата, објави „Гардијан“. Новинарот Сем Најт дошол до детали од планот. Според неговите информации, медиумите се веќе спремни за нејзината смрт, па „Гардијан“ веќе има напишано текст кој ќе биде објавен по нејзината смрт, а „Тајмс“ планира 11-дневна програма. „Скај Њуз“ со години ги спрема емисите што ќе се емитуваат кога ќе биде објавена веста за смртта. Британските радио станици се опремени со сини светла со кои ќе ја сигнализираат смртта на кралицата, по што сите станици ќе прекинат со емитување музика. На денот на погребот во Велика Британија ќе биде тивко. Во 9 часот наутро, Биг Бен ќе заѕвони еднаш, додека остатокот од денот ќе биде тивок. Кога ковчегот ќе биде спуштен, во 11 часот, планирано е ширум Обединетото кралство да се одржи една минута молк, најавите на железничките станици да се исклучат, а автобусите да се повлечат од патот и да ...
| | веќе видена | слични

Социјалната мрежа Facebook има речиси 2 милијарди корисници ширум светот, а дека од овој модерен тренд никој не може да остане имун покажува и британската кралица Елизабета Втора. Англиските таблоиди откриваат дека кралицата имала таен профил на Facebook каде има листа на блиски пријатели со кои често комуницира и се допишува, а исто така користи и многу модерен смартфон.
| | веќе видена | слични
7 копии

Кралицата Елизабета Втора користи еден од најсофистицираните смартфони во светот и многу сака да разговара на телефон, а како што пишуваат англиските медиуми таа има и таен профил на Фејсбук. На Фејсбук таа имала тајна листа на пријатели со кои сакала долго да се допишува. Како што пишуваат медиумите, Кралицата Елизабета, исто како и нејзината мајка сака да поминува доста време разговарајќи на телефон, но исто така таа била вљубеник и во модерната технологија.
| | веќе видена | слични

На Фејсбук таа имала тајна листа на пријатели со кои сакала долго да се допишува. Како што пишуваат медиумите, Кралицата Елизабета, исто како и нејзината мајка сака да поминува доста време разговарајќи на телефон, но исто така таа била вљубеник и во модерната технологија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Оваа година наместо вообичаената свечена облека која ја вклучува и круната, кралицата ќе носи дневен фустан и шапка. Тоа не се случило уште од март 1974 година кога лабуристичкиот лидер Харолд Вилсон го победи Едвард Хит на изборите. Од Бакингемската палата стигна инфомација дека свеченоста ќе биде поедноставнeна заради одржување на изборите во Велика Британија, јави Дејли мејл. Круната и другите симболи ќе бидат донесени во Парламентот, но кралицата нема да ги носи. Исто така, оваа година, наместо традиционалната кочија, кралицата на свеченоста ќе пристигне со автомобил. Иако се појавија шпекулации дека на овој начин се намалува физичкиот напор потребен за церемонијални должности поради поодминатите години на кралицата, од Бакингемската палата тврдат дека на идните случувања кралицата ќе се појавува во вообичаена опрема. Изборите оваа година го забрзаа распоредот на кралицата, па некои свечености се одложени, другите преостанати ќе се случуваат многу згуснато, па ќе има можност да се видат различни луксузни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 241 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 284 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Телохранителот на Дијана ја обвинува кралицата Елизабета за нејзината смрт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: