Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета се повлекува


Војводата од Единбург, принцот Филип, сопруг на британската кралица Елизабета Втора, наесен се повлекува од сите кралски задолженија. Ова го соопшти Бакингамската палата. Во периодот до август тој ќе ги заврши сите обврски и нема да прифаќа нови. "Одлуката сам ја донесе принцот Филип и поддршка за тоа доби од кралицата Елизабета", изјави портапрол на Бакингемската палата. Принцот Филип, ќе наполни 96 години идниот месец, и во 2016 година имаше 110 денови исполнети со обврски. ". Во ноември тој и кралицата ќе слават 70 години од венчавката. Тој е член, покровител или претседател на повеќе од 780 органзиации и ќе продолжи со соработката со нив, но "нема повеќе да игра активна улога со исполнување обврски", соопшти Бакингемската палата. Во соопштение, портпаролот рече дека војводата "се уште може да одбира дали ќе учествува во јавни настани од време на време".
| | веќе видена | слични
2 копии

Кралицата Елизабета II беше забележана да вози автомобил “Јагуар”, кога се вратила од неделната утринска молитва од кралскиот параклис “Сите Светии” во паркот Виндзор. Кралицата е позната по својата љубов кон управувањето на автомобили и често е забележувана како вози автомобил во зградата Сандрингам. Елизабета II научила да вози автомобил додека работела како механичар во средно-територијалната служба на жените за време на Втората светска војна. Таа е единствениот човек во Велика Британија, на кој му е дозволено да управува возило, без да има возачка книшка. Иако постојат на располагање многу автомобили и возач за кралски настани, таа најчесто е забележувана како ужива довербата нејзиниот “Рејнџ Ровер”.
| | веќе видена | слични

Британската кралица Елизабета Втора е на „Фејсбук“, и тоа не на официјалната страница на британската монархија, туку има свој супертаен профил. Наводно, и таа како и нејзината мајка, е љубител на долги телефонски разговори, но кралицата сака да биде во чекор со технолошкиот напредок и поседува и најнов паметен телефон. Според пишувањата на британските медиуми, тој телефон не може да биде хакиран. Покрај софистицираниот телефон, кралицата има и лаптоп и ајпад. Најмногу се допишува со својата ќерка, принцезата Ана и со својот гуру за коњски трки, Џон Ворен.
| | веќе видена | слични
8 копии

Англиската кралица првпат, во повеќе од 40 години, се одлучи за едноставна гардероба што ќе ја носи на церемонијата на отворањето на парламентот.Оваа година наместо вообичаената свечена облека, која ја вклучува и круната, кралицата ќе носи дневен фустан и шапка. Тоа не се случило уште од март 1974 година кога лабуристичкиот лидер Харолд Вилсон го победи Едвард Хит на изборите.Од Бакингемската палата стигна информација дека свеченоста ќе биде поедноставна поради одржување на изборите во Велика Британија, јави Дејли мејл.Круната и другите симболи ќе бидат донесени во парламентот, но кралицата нема да ги носи. Исто така, оваа година, наместо со традиционалната кочија, кралицата на свеченоста ќе пристигне со автомобил.Иако се појавија шпекулации дека на овој начин се намалува физичкиот напор потребен за церемонијални должности поради поодминатите години на кралицата, од Бакингемската палата тврдат дека на идните случувања кралицата ќе се појавува во вообичаена опрема.Изборите оваа година го забрзаа распоредот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ана Винтур (67) се наоѓа на местото на уредник веќе 30 години , што ја направило една од највлијателните луѓе во светот на високата мода. На уредничката на магазинот „Вог“ Ана Винтур кралицата Елизабета денес и доделила титула дама, поради придонесот во модата и новинарството Винтур (67) се наоѓа на местото уредник веќе 30 години, што ја направило една од највлијателните луѓе во светот на високата мода, пренесува Ројтерс. Таа рекла дека кралицата се намачила да ѝ го закачи брошот на облеката. „Не можеше да најде каде да ми го стави брошот“ -изјави Винтур за BBC. С.В.
| | веќе видена | слични

Уредничката на американски „Воуг“ вчера ја доби британската почесната титула – дама за своите заслуги во модата и новинарството. Ана Винтур е родена Британка, а заслужна е за промоција на многу млади дизајнери од Британија. Таа е на позицијата уредник на познатиот магазин веќе 30 години, а истата и донесе голем углед и значење во светот на модата. Ана во Бакингамската палата дојде со својата ќерка Би Шефер При самиот чин на одликување, кралицата Елизабета II имала проблем со прикачувањето на одликувањето – „не можеше убаво да го закачи брошот на мојата облека“, изјави Ана за Би-би-си. Иако, позната по нејзиниот леден изглед во првите редови на модните ревии, популарната уредничка во оваа пригода им се насмевна на фоторепортерите. За церемонијата, Винтур одбра да се појави во розов палто-фустан со сребрен ремен, парче од најновата кутур-колекција на „Шанел“.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Лондон бриџ“ е насловот на планот за известување во медиумите кога англиската кралица Елизабета Втора ќе почине. Планот а ќе трае девет дена до погребот на кралицата, објави „Гардијан“. Новинарот Сем Најт дошол до детали од планот. Според неговите информации, медиумите се веќе спремни за нејзината смрт, па „Гардијан“ веќе има напишано текст кој ќе биде објавен по нејзината смрт, а „Тајмс“ планира 11-дневна програма. „Скај Њуз“ со години ги спрема емисите што ќе се емитуваат кога ќе биде објавена веста за смртта. Британските радио станици се опремени со сини светла со кои ќе ја сигнализираат смртта на кралицата, по што сите станици ќе прекинат со емитување музика. На денот на погребот во Велика Британија ќе биде тивко. Во 9 часот наутро, Биг Бен ќе заѕвони еднаш, додека остатокот од денот ќе биде тивок. Кога ковчегот ќе биде спуштен, во 11 часот, планирано е ширум Обединетото кралство да се одржи една минута молк, најавите на железничките станици да се исклучат, а автобусите да се повлечат од патот и да ...
| | веќе видена | слични

Социјалната мрежа Facebook има речиси 2 милијарди корисници ширум светот, а дека од овој модерен тренд никој не може да остане имун покажува и британската кралица Елизабета Втора. Англиските таблоиди откриваат дека кралицата имала таен профил на Facebook каде има листа на блиски пријатели со кои често комуницира и се допишува, а исто така користи и многу модерен смартфон.
| | веќе видена | слични
7 копии

Кралицата Елизабета Втора користи еден од најсофистицираните смартфони во светот и многу сака да разговара на телефон, а како што пишуваат англиските медиуми таа има и таен профил на Фејсбук. На Фејсбук таа имала тајна листа на пријатели со кои сакала долго да се допишува. Како што пишуваат медиумите, Кралицата Елизабета, исто како и нејзината мајка сака да поминува доста време разговарајќи на телефон, но исто така таа била вљубеник и во модерната технологија.
| | веќе видена | слични

Повлекувањето на британскиот принц Филип од јавниот живот уште во четвртокот беше објавено во сите светски медиуми, но неговите најверни и најоддалечени обожаватели на тихоокеанскиот архипелаг дури во саботата ја чуле оваа вест. Племе на архипелагот Ванауту во саботата останало запрепастно кога дознало дека човекот кого го слават како син на локалното планинско божество веќе нема да се врати на нивниот остров. Британскиот принц Филип, кој објави дека во својата 96-та година од животот повеќе нема да се појавува на јавните настани, со или без својата сопруга кралицата Елизабета Втора, е дел од секојдневниот живот во селото Јунанен на островот Танна. Тамошното население му се молат на принцот, барајќи го неговиот благослов за насадите со банани и сладок компир кој ја одржуваат во живот нивната сиромашна но одржлива заедница. „Доколку тој еден ден дојде, луѓето нема да бидат сиромашни, нема да има болести и долгови, а градината ќе расне многу добро“, открил за Reuters водачот на селото Џек Малиа преку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 194 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета се повлекува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: