Роналдо со хет-трик го однесе Реал на +10


Реал Мадрид направи предност од 10 бодови во однос на Барселона на врвот на табелата, откако ноќеска го совлада Леванте со 4-2 (1-1) во претпоследниот натпревар од 22. коло во Примера. Јунак во победата на Реал беше Кристијано Роналдо кој ги постигна првите три гола, додека за четвртиот му асистираше на Бензема. Ова беше шести хет-трик за Роналдо оваа сезона и досега има постигнато 27 голови, со што е подобар од дури 12 тима во Ла Лига, кои немаат постигнато толку погодоци. Со третиот погодок на натпреварот, Роналдо освен што му избега на +4 на Меси на листата најдобри стрелци во Примера, туку значеше дека сега веќе има постигнато повеќе голови за Реал отколку за Манчестер Јунајтед. Имено, во 122 натпревари за Реал, Португалецот постигна 119 голови, додека за Јунајтед имаше постигнато 118 голови во 292 натпревари.
| | веќе видена | слични

Со победата над Леванте (4:2) Реал и избега на Барса во трката за шампионската титула Лидерот во Примера дивизион, Реал (М) сега има предност од 10 бода пред второпласираната Барселона, откако заслужено на "Сантијаго Бернабеу" го победи Леванте (4:2) во неделниот натпревар од 22. коло. - Имаме одлична предност и истата ни дозволува да направиме некоја грешка до крајот на шампионатот. И да загубиме некој натпревар, Реал (М) нема да биде во лоша ситуација. Нема да ни биде лесно до крајот на сезоната, има уште многу натпревари, против тимови кои се борат да останат во елитата и против оние кои сакаат да играат во Европа. Во игра се 39 поени и 13 победи, изјави предводникот на "кралскиот клуб", Жозе Мурињо. Улогата на апсолутен фаворит ја оправдаа и фудбалерите на Вилјареал кои на "Ел Мадригал" го совладаа новакот во елитното друштво Гранада (3:1). - Мора да бидеме максимално внимателни до крајот на сезоната. Го подобривме нашиот стил на игра, забележавме неколку позитивни резултати, но се уште не сме го ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот фудбалер на Реал (М) Кристијано Роналдо прикажа фантастична партија против Леванте и постигна хет-трик во триумфот (4:2). Меѓутоа, тој не брз со славјето и повика на внимание во продолжението на првенството, иако многумина "кралевите" веќе ги гледаат како нови шампиони. - Има уште многу да се игра, ќе мора да почекаме со славјето. Играме добро, и сакаме да продолжиме во исто темпо. Моите голови доаѓаат како награда за трудот на целиот тим, изјави Роналдо, кој со 27 погодоци се издвои на чело на листата на стрелци пред Лео Меси, кој заостанува четири гола зад Португалецот. Освен Роналдо, со овации пред натпреварот беше поздравен и Роберто Карлос, една од легендите на Реал (370 натпревари за клубот). Бразилецот го следеше натпреварот со Леванте, а пред новинарите призна дека разговарал со Жозе Мурињо. Според неговите зборови стана јасно дека португалскиот стручњак ќе остане во Шпанија. Интерес за Жозе има и од клубот на Карлос - рускиот Анжи. - Ми рече дека има договор и ќе остане во Реал. Му реков ...
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо е најлогичниот избор за фудбалер на неделата во нашата редовна рубрика. Португалецот со синоќешниот хет-трик за само 12 минути речиси сам го направи пресвртот против екипата на Леванте и му помогна на Реал Мадрид да дојде до победа од 4-2. Првиот гол го постигна од пенал, вториот со глава, а третиот... БОМБА! За напаѓачот на Реал Мадрид ова беше 13-ти хет-трик во белиот дрес, а шести оваа сезона. Третиот гол, освен што беше еден од најубавите во Европа оваа сезона, тоа беше и јубилеен 4.000 гол на „Сантијаго Бернабеу“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Реал Мадрид многу блиску до освојување на шампионската титула во Примера, откако по синоќешната победана Реал против Леванте му избега цели десет бода на својот најголем ривал Барселона. Ова се головите во кои прекрасен гол постигнува Роналдо. И.Арсеноски
| | веќе видена | слични

Со поразот со 2-3 на гостувањето кај Осасуна, Каталонците заостануваат седум бода зад лидерот Реал Мадрид, кој синоќа го играше мечот од ова коло Три од петте гола сезонава ги постигна против Барселона: Дејан Лекиќ (Осасуна) Фудбалерите на Осасуна им зададоа силен удар на надежите на Барселона дека ќе ја одбрани шампионската титула во шпанската Примера со победата од 3-2 во Памплона во 22. коло. Првите два гола за домашниот тим беа дело на српскиот интернационалец Дејан Лекиќ во првиот дел. Се чини дека Барселона му лежи на поранешниот напаѓач на Црвена звезда, кој три од неговите пет гола сезонава за Осасуна ги постигна токму против Каталонците. Барселона успеа двапати да го намали резултатот на 1-2 и на 2-3, но сепак не дојде до изедначување и покрај силниот притисок кон голот на Осасуна во завршницата од средбата. Раул Гарсија беше стрелец на одлучувачкиот гол за победа на домаќинот во 56. минута. Осасуна му даде можност на водечкиот Реал Мадрид да ја зголеми својата предност над Барселона на 10 бода со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалерите на Реал Мадрид по одигрувањето на натпреварите од 22.коло во Примера Дивизија имаат десет бодови предност во однос на шампионот Барселона. Во синоќешниот натпревар, Реал Мадрид ја совлада екипата на Левенте со 4:2, додека Барселона во саботата загуби од Осасуна со 3:2. На другите натпревари од ова коло беа постигнати следниве резултати: Сантандер – Атлетико Мадрид 0:0, Бетис – Атлетик Билбао 2:1, Еспањол – Сарагоса 0:2, Малага – Мајорка 3:1, Рајо Ваљекано – Хетафе 2:0, Валенсија – Спортинг Хихон 4:0 и Виљареал – Гранада 3:1. Колото ќе биде комплетирано со вечерашниот дуел меѓу Реал Сосиедад и Севиља. Табела: Реал Мадрид 58 бодови, Барселона 48, Валенсија 40, Леванте 32, Еспањол 32, Атлетико Мадрид 31, Малага 31, Осасуна 31,...
| | веќе видена | слични

„Голот на Кристијано Роналдо беше неверојатен, фантастичен и верувам дека ќе се врти во светот во наредните неколку недели“, изјави Мурињо. По победата од 4:2 на натпреварот против Леванте на „Сантијаго Бернабеу“, Реал Мадрид стигна до огромни десет бода предност во однос на Барселона во трката за шампионската титула во шпанската Примера. Кралскиот клуб и покрај тоа што имаше негатива уште од 5. минута, по погодокот на Кабрал, со хет-трик на Кристијано Роналдо дојде до комплетен пресврт за три бода кои по саботниот пораз на Каталонците кај Осасуна значат сериозен исчекор кон шампионскиот трофеј. Португалецот погоди од пенал во 45. минута, а потоа беше стрелец и во 50. и 57. минута за Реал. Откако Коне во 63. минута го намали резултатот на 3-2, три минути подоцна Бензема ги постигна конечните 4-2. Многумина веќе го прогласија Реал за шампион, но Жозе Мурињо сака неговиот тим да остане фокусиран и вели дека титулата не е освоена се додека таа не биде и математички заверена. „Има уште многу бодови до крајот, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо изрази задоволство од победата на Леванте и вели дека десетте бода се голема предност, но сеуште ништо не е готово. Со оваа победа практично Реал сите го прогласија за шампион бидејќи ги однесе на 10 бодови предност, па тешко е да се верува дека во лига како што е шпанската може да се прокоцка таква предност. „Сеуште ништо не е готово. До крајот ни требаат уште 39 бода, а тоа се 13 победи. Меѓутоа добро е тоа што кога имате ваква предност имате право на грешка. Сега за нас не е секој натпревар борба за живот или смрт, а тоа го намалува притисокот“, вели Португалецот и додава: „На други стадиони пас играта преставува задоволство за публиката, а тука те исфиркуваат. На Бернабеу треба да се напаѓа и затоа фудбалерите постојано бараат гол“, вели Мурињо мислеjќи на стилот на Барса. Запрашан зошто толку бурно го отпразнува голот на Кристиано Роналдо, „Специјалниот“ одговори: „Голот беше повод за празнување. Тој беше неверојатен, фантастичен, целиот свет ќе го види. Тоа ...
| | веќе видена | слични

Најскапиот светски фудбалер, Кристијано Роналдо, постигна хет-трик вчера против Леванте за победата со 4-2 на Раал Мадрид, но освен триумфот, исчекорувањето кон титулата, последниот погодок значеше и влез во историјата на „кралскиот клуб“. Роналдо за хет-трик постигна фантастичен гол и со тоа стана автор на 4.000-тиот погодок на „кралевите“ во историјата постигнат на својот терен на стадионот „Сантијаго Бернабе“ во официјалните мечеви. Првиот гол пред 65 години е дело на Чус Алонсо против Атлетик Билбао. Роналдо веќе стигна до бројката од 27 гола, па со ова темпо може сезоната да ја заврши со 46 гола и да ги надмине 40-те погодоци од минатата сезона. Вкупно на 122 меча, тој има постигнато 121 гол. Португалецот сезонава само на Леванте му нема дадено гол, па таа шанса за уште еден занимлив скор, ќе ја има на 10 март во Севилја. Реал Мадрид со победата речиси и да е на чекор до првата титула со Роналдо во тимот, затоа што ниту еднаш во историјата „кралскиот клуб“ не прокоцкал толкава предност во трката за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 208 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 158 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роналдо со хет-трик го однесе Реал на +10

Од:
До кого (е-маил):
Порака: