Европската атлетска федерација ќе ги брише рекордите на допингуваните спортисти


Членовите на Собранието на Европската атлетска федерација (ЕА) го прифатија и го поддржаа револуционерниот план за подобрување на процесот на признавање на светски и континентални рекорди со што засекогаш ќе се избришат сите оние резултати кои ги постигнале допингувани спортисти. Според предложениот план на проектната група предводена од Пирс О Калаген, член на натпреварувачките комисии на Европската и на Меѓународната атлетска федерација (ИААФ), во опасност од бришење ќе бидат сите оние рекорди кои биле постигнати пред 2005 година, како и подоцнежните кои не ги исполнуваат пропишаните стандарди. Работната група во својот конечен извештај наведува три причини зошто постои потреба за ваква радикална мерка. Првата причина е денешната генерација на атлетичари да не "брка" рекорди кои се поставени во сосема поинакви околности. Друга причина е враќање на кредибилитетот на европските (и светски) рекорди, а третата причина е повторно стекнување доверба во јавноста. "Рекордите кои покажуваат каде се границите на ...
| | веќе видена | слични

Португалскиот интернационалец Кристијано Роналдо доби слободен викенд од тренерот Зинедин Зидан, воопшто не беше во составот на „кралевите“ за саботното гостување против Гранада, а тој го искористи на најдобар можен начин. Со својата девојка замина на прекрасен викенд на Ибица, користејќи го максимално времето за да се одмори пред новите искушенија. Роналдо и неговата девојка Георгина беа ‘уловени’ од папараците како уживаат во убавините на Ибица, каде што допатуваа во приватен авион. Од вчера Португалецот е повторно во тренажен процес, подготвувајќи се за утрешниот реванш од полуфиналето на Лигата на шампионите против Атлетико Мадрид. На првиот меч, токму тој ги постигна сите три гола за „кралскиот клуб“.
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо нема да биде во составот на Реал Мадрид за денешниот меч против Гранада. Тренерот на „кралскиот клуб“ реши да го одмори Португалецот и верува дека и без него во составот, ќе стигне до посакуваните три бода. Како главна причина зошто Роналдо не е во составот е стравот од можноста да добие жолт картон, што би значело суспензија од еден меч. Роналдо има четири јавни опомени, па следната ќе значи и автоматски пауза од еден натпревар. Реал во следното коло на свој терен игра дерби дуел против Севилја, кој може да биде решавачки во трката за титулата во Примера. Освен Роналдо, Реал вечерва ќе биде и без повредените Герет Бејл, Дани Карвахал и Рафаел Варан.
| | веќе видена | слични

Најдобриот играч на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо нема да биде дел од составот на Зидан во рамките од 36. коло во Ла Лига на средбата против Гранада. Според шпанскиот медиум „Марка“ Португалецот ќе добие одмор поради две причини. Првата е тоа што стратегот сака да воспостави баланс и да го одмори играчот, додека втората е опасноста од евентаулен жолт картон, што би значело и суспензија од следниот натпревар кој „кралевите“ го играат против Севиља. Покрај Роналдо, Реал Мадрид на овој натпревар нема да може да смета ниту на повредените Герет Бејл, Дани Карвахал, Рафаел Варан, а под знак прашалник е португалскиот дефанзивец Пепе. Реал Мадрид и Барселона имаат по 81 бод на табелата. „Каталонците“ до крајот имаат уште три натпревари, додека Реал Мадрид еден повеќе, што им дава голема предност на играчите на Зидан во битка за титулата.
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо игра во одлична форма во финишот на сезоната, а една од причините за неговата свежина веројатно е и фактот што пропушти неколку натпревари на Реал Мадрид. Тренерот Зинедин Зидан денеска пред новинарите потенцирал дека Роналдо ја прифатил неговата политика за ротација на фудбалерите и таа има позитивен ефект и на неговата игра. – Постојано разговарам со Кристијано и го познавам добро. Тој знае дека досега играл по 60-70 натпревари во сезона и акумулацијата на сите тие години го прави своето и има потреба од одмор. Сигурен сум дека фудбалерите треба да одмораат, посебно ако сакаат да бидат во топ форма и во завршницата на сезоната, – потенцирал Зидан. Речиси сигурно е дека Роналдо нема да биде во составот за натпреварот против Гранада која ги загуби шансите за опстанок, а истовремено на тој начин Португалецот ќе се заштити од добивање жолт картон кој за него би значел суспензија за многу важниот натпревар против Севилја. Роналдо ги пропушти последните 4 гостувања, односно 8 од 34 првенствени ...
| | веќе видена | слични

Фил Невил, кој сега работи како коментатор на ББЦ радиото, го следеше „во живо" натпреварот на „Санјтаго Бернабеу" во кој се сретнаа Реал Мадрид и Атлетико Мадрид, а во кој Кристијано Роналдо стигна до хет-трик. „Го слушав татко ми 20 години како зборува за Џорџ Бест и за Пеле, и мислам дека Роналдо е доста блиску до нив. Тоа што ги одвојува Роналдо и Меси од останатите е дека тие се големи на оние големи натпревари. Не зборуваме за двајцата најдобри играчи на светот, говориме за двајцата најдобри фудбалери кои некогаш живееле" – рече Невил по новото феноменално издание на Португалецот. Невил, кој во текот на професионалната кариера настапуваше за Манчестер Јунајтед и за Евертон, смета дека Кристијано Роналдо имал совршен настап против Атлетико. „Зборуваме за играч кој постигнува голови и со лева и со дсна нога. Одличен е и во скокот. А фантастичен е начинот на кој ја контролира топката, како и неговата брзина. Во 32. година постигна хет-трик, тоа е навистина фасцинантно" – дополни Невил. На средбата со ...
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид го декласира градскиот ривал Атлетико со 3-0 во првиот полуфинален дуел и е на добар пат да се пласира во финалето, каде што би се обидел да стане првиот тим што ја одбранил титулата во Лигата на шампионите (ЛШ), во 25-годишната историја. Досега ниту еден тим не успеал да ја надомести негативата од два гола од прв полуфинален меч на ЛШ.„Гол-машината“ Кристијано Роналдо (32) уште еднаш докажа дека е фудбалер за големи натпревари. Стрелецот на трите погодоци за „кралевите“ израмни, но и постави неколку нови рекорди. За него тоа беше седми хет-трик во ЛШ колку што има и Лионел Меси, 42-ри во дресот на Реал или вкупно 47 во кариерата (стигна и до бројката од 400 гола во белиот дрес во сите конкуренции). Тој е првиот играч со два хет-трика по ред откако во минатата рунда постигна три гола на реваншот од четврт-финалето со Баерн (пет на двата меча). Последен фудбалер со три гола во полуфинален натпревар во ЛШ беше Полјакот Роберт Левандовски, напаѓачот на Баерн, тогаш во дресот на Борусија Дортмунд, на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кристијано Роналдо уште еднаш заблеска во голем стил на еден важен натпревар во Лигата на шампионите и со својот хет-трик го одведе Реал Мадрид на еден чекор до големото финале во Кардиф, постигнување кое покрај тоа што предизвика ерупција од радост меѓу верните фанови на „кралскиот клуб“, едноставно ги „полуде“ и најблиските на Португалецот кој добил навистина комично изненадување по средбата. Роналдо стана препознатлив при прославите со својот урнебесн крик „Сииии“, а токму во таа конотација се однесува и изненадувањето на неговиот брат Уго Авеиро и најблиските пријатели непосредно по завршувањето на средбата на „Сантијаго Бернабеу“.
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо не запира да бележи во најважните натпревари на Реал Мадрид. Португалецот го реши и Атлетико Мадрид во првиот полуфинален меч во Лигата на шампионите и ги постигна сите голови за убедливата победа со 3:0. Тој веќе има на сметката 400 погодоци во дресот на кралскиот клуб, кон кој се приклучи во 2009 година од Манчестер Јунајтед. Покрај тоа, Кристијано стана првиот фудбалер со хет-трик во два последователни натпревари од елиминацијата од Лигата на шампионите. Тој се запиша три пати во реваншот од четвртфиналето против Баерн Минхен, а денес го направи истото и против Атлетико. Само во последните три натпревари на Реал во турнирот, Роналдо постигна 8 гола – 5 против Баерн и 3 против Атлетико.
| | веќе видена | слични

Серхио Рамос како капитен на Реал Мадрид секогаш ја има задачата да дава изјави за медиумите без разлика дали станува збор за поволен или негативен резултат, а бидејќи во случајот стануваше збор за она првото, дефанзивецот на „кралевите“ беше навистина расположен за давање поопширно интервју. Реал Мадрид го декласира градскиот ривал Атлетико во првиот полуфинален дуел во Лигата на шампионите кој се одигра на „Сантијаго Бернабеу“, но додека комплетната спортска јавност во Шпанија посебно го истакнува името на Кристијано Роналдо кој ги постигна сите три гола, Рамос во капитенски стил потенцираше нешто друго кое смета дека е повредно за истакнување. – Ова беше еден од оние натпревари на кои ви излегува се онака како што сакате, бевме непогрешливи. Успеавме да останеме без примен гол. Знам дека насловните страни ќе бидат со трите гола кои ги постигна Роналдо, но јас сакам да потенцирам нешто друго. Ќе го потенцирам менталитетот на целиот тим, пожртвуваноста која ја покажавме, начинот на кој вршевме пресинг на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на ...
сите 554 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 137 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 108 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европската атлетска федерација ќе ги брише рекордите на допингуваните спортисти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: