Реконструкцијата на патот Кочани – Делчево ќе заврши до крајот на јуни


Во завршна фаза се градежните работи за санирање на свлечиштата и големите оштетувања на коловозот на патниот правец Кочани – Делчево. Санирани се критичните места на кои во изминатите години доаѓаше до одрони на огромни карпи што на подолг рок го блокираа сообраќајот на магистралата А3 и поврзувањето со соседна Бугарија. Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, во придужба на градоначалниците на Кочани и Виница го посетија градилиштето, при што беше констатирано дека се работи според предвидената динамика. – Овој патен правец не е реконструиран од 60-тите години, а е многу значаен за Коридорот 8 и за источниот регион. Очекуваме до крајот на јуни комплетно да биде завршен што ќе им овозможи на сите кои транзитираат по овој пат да почувствуваат бенефит. Дополнително, во сообраќајната инфраструктура за кочанскиот регион планирано е да се вложат иште 70 милиони евра со кои ќе се санира патот кон Пониква, обиколницата околу Кочани и секако експресниот ...
| | веќе видена | слични
11 копии

До крајот на месецов се очекува да заврши инсталирањето на електронскиот систем за наплата на патарините, најави денеска директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов.Со тоа ќе се обезбеди современ и ефикасен начин на наплата на патарините и побрз проток на возилата. Наплатата ќе се врши со картички во пост пејд и при пејд варијанта.Во делот на патната инфраструктура, надлежните најавуваат градежна офанзива на патиштата низ државата особено во август и септември со што се очекува и зголемување на бруто-домашниот производ во третиот и четвртиот квартал.Паралелно се работи и на железничката инфраструктура. Интензивирани се активностите на првата делница од железничката пруга од Куманово до бугарска граница, се очекува тендерирање на делницата од Бељаковце до Крива Паланка, а направена е и проектната документација од Крива Паланка до бугарска граница.За железничката линија од Кичево до Лин направена е проектната документација и се разговара за обезбедување на финансиски средства. Според ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Во моментот се преговара за дополнителните активности и средства кои не биле предвидени со проектот за изградба на автопатот Кичево - Охрид, како што се клучките, споредните патишта и довршувањето на тунелот. Според проценките, изградбата на клучките би чинела околу 30 милиони евра, а во следниот период, како што најави Китанов, акцентот ќе биде ставен на косините после тунелот кои се во должина од осум милиони метри кубни. Директорот на јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов очекува дека за околу еден месец ќе се знае уште колку точно средства ќе бидат потребни за изградба на овој автопат. – Треба да изградиме минимум осум клучки коишто ќе ги опслужуваат луѓето од Кичево до Охрид. Како што е сега проектиран патот, од Кичево до Охрид не ќе може ниту да се качите, ниту да се симнете. Мора да има сервисни патишта – изјави Китанов. Ќе биде побарано и од Парламентот да се пренаменат од една во друга ставка 220 милиони евра од заемот од Ексим банка кои сега стојат на располагање, но не може да се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

До крајот на месецов се очекува да биде распишан тендерот за субвенционирање на нискобуџетните авиокомпании. Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска изјави дека субвенционирањето продолжува и оти заложбата е што повеќе летови да бидат насочени кон Охридскиот аеродром. - Ќе може да се пријават сите компании кои се заинтересирани што значи дека продолжуваме со субвенцирање на нискобуџетските компании со насочување кон Охридскиот аеродром, истакна Сугарески. Тој не сакаше да открие повеќе детали околу критериумите во тендерот, но се очекува да бидат направени подобрувања на моделот за субвенционирање. Овој месец истекува договорот за субвенционирање потпишан со нискобуџетската авиокомпанија „Визер“.
| | веќе видена | слични

За еден месец се очекува првичната проценка за тоа колку дополнително ќе чини изградбата на автопатот Кичево- Охрид. Од ресорот велат дека се проектираат клучките, споредните патишта и тунелот, кои не биле предвидени со проектот. Надлежните ќе бараат од Парламентот пренамена во ставките за преостанатите 220 милиони евра, заем од Ексим банката. Според првиот човек на Јавното претпријатие за државни патишта во завршна фаза е и експропријацијата. Министерот Сугарески очекува од август градежна експанзија во патната инфраструктура, кога почнува изградбата на над 60 експресни патни правци, вредни околу милијарда денари. Посочува дека тоа ќе влијае позитивно на растот на бруто- домашниот производ. До крајот на септември се очекува да завршат градежните активности на автопатот Миладиновци- Штип. Надлежните најавуваат можни заштеди. Од ресорот посочуваат дека се интензивираат и активностите за изградба на пругата Крива Паланка- Бугарска граница, а до крајот на годината се очекува да заврши и изградбата на ...
| | веќе видена | слични

До крајот на месецов се очекува да заврши инсталирањето на електронскиот систем за наплата на патарините. Со тоа ќе се обезбеди современ и ефикасен начин на наплата на патарините и побрз проток на возилата. Наплатата ќе се врши со картички во пост пејд и при пејд варијанта, најави денес директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов.Во делот на патната инфраструктура, надлежните најавуваат градежна офанзива на патиштата низ државата особено во август и септември со што се очекува и зголемување на Бруто домашниот производ во третиот и четвртиот квартал. Паралелно се работи и на железничката инфраструктура. Интензивирани се активностите на првата делница од железничката пруга од Куманово до бугарска граница, се очекува тендерирање на делницата од Бељаковце до Крива Паланка, а направена е и проектната документација од Крива Паланка до бугарска граница.За железничката линија од Кичево до Лин направена е проектната документација и се разговара за обезбедување на финансиски средства. Според ...
| | веќе видена | слични

Експерти од Австрија и САД ќе помагаат да се најде решение за изградбата на тунелот на трасата на автопатот Кичево-Охрид. Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов велат дека поради грешки во проектирање на тунелот од минатото раководство сега цената за негова изведба ќе биде двојно поголема. Геотехничките испитувања на земјиштето се правеле на едно место а трасата за тунелот е на друго место на кое категоријата на земјата е сосема различна. Поради овие проблеми на помош изминатиот период дошол експерт од Австрија, а совети ќе се бараат и од стручни лица од САД. „Земјиштето што се испитувало е подалеку од трасата на тунелот и е 2-3 категорија, а она каде што ќе минува е 5-6 категорија. Тоа ги менува работите и ќе доведе најмалку до двојно повисока цена за негова изведба. Имаме соработка со државни патишта од Австрија кои без никаков надоместок ни го пратија најдобриот експерт од оваа област. Тој беше тука три дена со цел да ни даде ...
| | веќе видена | слични

Се надминуваат наследените проблеми поврзани со изградбата на осумтте клучки и алтернативни патишта кои недостасуваа во проектот за изградба на автопатот Охрид Кичево. Градежните активности ќе се интензивираат во наредниот период, со што би се испочитувал рокот за изградба на автопатот до јуни 2021 година. Нивната изградба ќе значи и изведба на 40 километри дополнителни патишта со кои населените места од Дебарца и Кичево ќе се поврзат со овој автопат. Дополнително, во претстојниот период ќе треба да се ископаат 8 милиони метри кубни земја за да се стабилизираат свлечиштата и усеците. Сугарески напомена дека со дополнителни материјали за заштита и потпора при ископ ќе се продолжи со изведбата на тунелот „Пресека“, чија должина треба да изнесува 1.990 метри. Автопатот Кичево – Охрид има должина од 57 километри. Неговата изведба досега чинеше 374 милиони евра. Изградбата на оваа автопатска делница започна кон крајот на февруари 2014 година, со ветување на претходната влада дека ќе биде завршена до јануари 2018 ...
| | веќе видена | слични

Во следниот период ќе биде забележан сериозен раст на градежништвото, како резултат на силните инфраструктурни зафати што се одвиваат во земјата, рече министерот за транспорт и врски Горан Сугарески во денешното интервју во „Само вистина“ на Канал 5. Сугарески зборуваше за изградбата и проблемите во проектот за автопатот Кичево-Охрид. – Тој проект е лош во светски размери. На пример, воопшто нема клучки во проектот. Значи не се поврзани населените места со автопатот и ние тоа треба да го исправиме – рече Сугарески. Министерот рече дека покрај изградбата на автопатите и регионалните патишта, Министерството сака да им помогне и на општините за изградбата на локалните. – Поднесовме иницијатива до Владата да отвориме кредитна линија преку која ќе им помогнеме на општините во изградбата на локалните патишта – рече тој. Сугарески зборуваше и за гасификацијата и рече дека таа останува приоритет. – Гасификацијата останува приоритет, а прашањата за заштита на животната средина ќе ги надминеме заедно со граѓанските ...
| | веќе видена | слични

„Во следниот период ќе биде забележан сериозен раст на градежништвото, во следниот квартал како резултат на силните инфраструктурни зафати што се одвиваат во земјата. Ова го тврдам со сигурност бидејќи во март почна силна градежна офанзива на целата територија на државата со изградба на патишта, пруги и други капитални проекти и резултатите ќе бидат видливи следниот квартал кога очекувам драстично зголемување. Ова е многу важно затоа што е директно поврзано со домашниот бруто-производ“, изјави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. За овие и за многу други теми за кои разговараа Елизабета Галевска и Горан Сугарески во најновото издание на „Само Вистина“
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 550 | | | веќе видена

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир Капија- Неготино.Возачот кој управувал ...
сите 205 | | | веќе видена

Поранешната судијка во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, како повеќе да е „загрижена“ за иднината на СЈО, отколку од криминалот што го произведе тоа. Таа за ...
сите 166 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реконструкцијата на патот Кочани – Делчево ќе заврши до крајот на јуни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: