До крајот на годината граѓаните со еден клик ќе имаат увид во сите расходи на Владата

11 копии

До крајот на годината само неколку клика ќе ги делат граѓаните од сите информации во буџетот и сите исплати од трезорот. Паралелно во Министерството за финансии се подготвуваат платформата „Отворено финансирање“ и апликацијата за граѓански буџет. Ова го најави министерот за финансии Драган Тевдовски денеска, обраќајќи се на Меѓународниот бизнис-самит на тема „Водење бизнис и податоци“ што се одржува во Скопје. – Во Министерството за финансии ние ја препознаваме важноста на податоците. Затоа работиме на нова платформа базирана на Интернет, наречена „Отворено финансирање“, која ќе им овозможи на нашите граѓани да имаат увид во сите расходи на Владата во реално време. Очекуваме таа платформа да стапи во функција до крајот на оваа година, истакна Тевдовски и додаде дека веќе два тима избрани на финансискиот Фин Хакатон работат на проект за да ги здружат тие информации и податоци на интерактивна веб-страница со цел да помогнат да се објасни како се трошат јавните пари. Тој потенцира дека денес ги користиме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Меѓународен бизнис самит на тема „Водење бизнис и податоци“ ќе се одржи денеска во Скопје во организација на CEED Македонија и WorldChicago. На Самитот ќе учествуваат претприемачи, претставници на бизнис секторот и експерти од Македонија, САД и други земји на Балканот, кои ќе разговараат за тоа што можат да направат бизнисите за да го подобрат своето работење со правилно и ефикасно користење и управување со податоците кои ги користат тие во своите процеси. МИА
| | веќе видена | слични

Денес, во хотелот Холидеј Ин во Скопје се одржува меѓународниот бизнис самит во организација на CEED Македонија и WorldChicago за водење на бизнис во општество базирано на податоци. Големиот проток на податоци ги обликува речиси сите бизниси на начин што не можеше да се замисли пред неколку години. Токму затоа овој самит нуди информации што ќе помогнат на бизнис заедницата подобро да го испланира и правилно да го води својот бизнис во едни вакви услови. Дефинирајќи ги податоците како “новото гориво на иднината“, претприемачи, претставници на бизнис секторот и експерти од Македонија, САД и други земји на Балканот, ја разработија проблематиката поврзана со правилно управување на податоците за подобрување на работата и резултатите во бизнис секторот. Преку обработување на темите од овој самит, бизнис заедницата во Македонија се здоби со знаење како да ја препознае вредноста на податоците и нивните предности, како успешно да ги менаџираат податоците за подобрување на своите бизнис и маркетинг стратегии, како и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 462 | | | веќе видена

Денес караванот „Обнова на Македонија“ се наоѓа во Дебар на отворени и директни средби и разговори со граѓаните на Дебар и жителите на околните села. Токму ...
сите 203 | | | веќе видена

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да ...
сите 135 | | | веќе видена

По состанокот на лидерите на земјите – членки на НАТО во Лондон, може со гордост, со крената глава, да кажеме успеавме! Горди сме на успехот на државата и ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ? И покрај молкот во ВМРО-ДПМНЕ, овие одговори треба да ги даде истрагата. Фактите се јасни, ВМРО-ДПМНЕ должи ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

До крајот на годината граѓаните со еден клик ќе имаат увид во сите расходи на Владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: