Крај за порнографијата поради епидемија? Во Јужна Кореја владее одвратен вид на порнографија поради што властите се избезумени, а жените жртви

3 копии

Ко-основачката на најголемата порнографска страна во Јужна Кореја е осудена на четири години затвор поради дистрибуција на несоодветна содржина. Имено, властите сакаат да ја запрат воајерската епидемија која ја покоси земјата. Идентитетот на жената засега останува непознат, но она што се знае е дека е осудена поради помагање за ширење на престапни фотографии по пат на страната Соранет, која наводно ја основала во 1999 година со помош на својот сопруг и уште еден пар. Илегална содржина Соранет, чиј сервер се наоѓа во Америка, имаше околу милион корисници кои прегледувале околу 10.000 фотографии вклучувајќи "одмаздувачка порнографија" и видеа од жени потајно снимени додека се во тоалет во јавни места. Страната беше затворена во 2016 година откако против неа се побуниле феминистичките здруженија. "Покрај основиот концепт на порнографија, страната сериозно ги нарушуваше достоинството и вредноста на децата и младите, како и на сите останати луѓе", стои во судската пресуда. Ужасна парична казна Сонг, како што ја ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Припадниците на српското Министерство за внатрешни работи, одделот за спречување високотехнолошки криминал, во соработка со специјалниот оддел за борба против високотехнолошки криминал на Вишото јавно обвинителство во Белград, го уапсија Д.К. (42) од Белград под сомневање дека сторил кривично дело прикажување, набавување и поседување порнографски материјал и злоупотреба на малолетно лице за порнографија. За време на претресот на осомничениот, полицијата пронајде и конфискува компјутерска опрема со 42,5 гигабајти содржина настаната преку искористување деца за порнографски цели, преземени од интернет, а на мобилниот телефон на осомничениот пронајдени се 826 фотографии и 120 видеа, во кои децата се искористуваат за порнографски цели. Постои сомневање дека Д.К., освен преку преземање од интернет, содржините ги набавувал и преку комуникација со луѓе од странство, така што во замена за подароците што им ги праќал преку „Али експрес“, стекнал фотографии и видеа од нивните деца, кои се користат за порнографија. ...
| | веќе видена | слични

За неколку месеци во Велика Британија стапува на сила контроверзниот закон, според кој посетителите на порнографски страници ќе мораат да докажат дека имаат повеќе од 18 години – во спротивно нема да можат да уживаат во сексуалните содржини. Британската влада сака малолетниците да ги заштити од порнографија и да им оневозможи прегледување на сексуални содржини на интернет. За начините на забрана се зборува веќе некое време, а уште претходно е донесен законот според кој за пристап до порнографските страници ќе биде потребно да се потврди полнолетност. Промената на тој закон веќе неколку пати е одложувана, но според последните информации, би требало да стапи на сила во април оваа година. За пристап до страниците на кои повеќе од третина од содржините се однесува на порнографија, Британците ќе мораат да потврдат дека се постари од 18 години – за начините за таквата потврда на полнолетност и натаму се расправа и за нив ќе одлучат сопствениците на порнографските сајтови. Постојат различни предлози за добивање ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 217 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 252 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 269 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 146 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, денеска по повод празникот Водици приуствуваше на чинот на положување на светиот крст во водите на Охридското езеро, исто како и ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Крај за порнографијата поради епидемија? Во Јужна Кореја владее одвратен вид на порнографија поради што властите се избезумени, а жените жртви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: