“Граѓаните” го срушија рекордот на Баерн стар 39 години!

Фудбалерите на Манчестер Сити вчера во Минхен ја урнаа старата традиција од пред 39 години, според која Баерн не бил поразен како домаќин на натпревар на кој водел со 2:0.Вицешампионот на Англија се пласираше во следната рунда од Лигата на Шампионите со освојување на второто место во групата “Д “, а вчера успеа и да му се реваншира на Баерн за поразот во првиот дел од натпреварот по групи.“Граѓаните ” славеа со резултат 3-2 на Алианц Арена и она што го одбележа мечот во Минхен е пресврот во главниот град од Баварија , што не е виден скоро 39 години.Манчестер Сити ја урна долгата традиција од речиси 39 години, според која Баерн не бил поразен на натпревар во кој имал водство од 2-0 и играл на домашен терен.Последен пат Баерн имал 2-0 предност(и загубил) над Офенбах во јануари во 1975 година, па триумфот на “Граѓаните ” додатно добива натежина.Во исто време , за шампионот на Европа ова е прв пораз оваа сезона , не сметајќи го мечот од супер купот во Германија , кој не спаѓа во категорија на редовни ...
| | веќе видена | слични

Неочекуваниот триумф на Манчестер Сити на вчерашниот дуел со Баерн Минхен на Алијанц Арената ја сруши традицијата на германците стара 39 години во која Баерн нема загубено натпревар на кој водел со 2-0. Последниот ваков пораз Баварците го запишале во 1975 година, а Сити ја прекина беспрекорната серија на Баерн во Лигата на шампиони каде претходно имаа 10 победи како и низата од 18 средби во сите натпреварувања без пораз на Алијанц Арената.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот стратег на клупата од Баерн Минхен, Пеп Гвардиола не беше видно вознемирен и изненаден по поразот од Манчестер Сити на домашен терен 3-2. - Нема простор за паника се случува и не сум воопшто изненаден бидејќи Манчестер Сити е квалитетна екипа. Мора да го прифатиме поразот и да гледаме напред кон новите предизвици - рече Гвардиола. Во првиот натпревар одигран на „Етихад“ фудбалерите на Баерн Минхен славеа со 3-0, а сега „граѓаните“ им возвратија со 3-2. Мх.П.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фантастичен натпревар видовме синоќа на „Алијанц Арената“ каде Манчестер Сити го победи Баерн Минхен со 3:2 и со тоа после цели 39 години Баварците загубија натпревар во кој имале водство од 2:0. Последен пат Баерн водел со 2:0, а на крајот го загубил мечот на домашен терен во јануари 1975 година кога Офенбах успеал да ги порази Баварците. Ова воедно беше и прв пораз на Пеп Гвардиола по четири месеци и само втор во кариерата на клупата на германскиот гигант. „Можеби поразот нѝ беше потребен за да не потсети на некои работи. Имаме одлична сезона до сега, победуваме во Бундеслигата, Купот на Германија, Лигата на шампиони, победивме и во Манчестер. Можеби помисливме дека некои работи одат лесно и така се победува“, истакна Гвардиола. „Сега е најважно да извлечеме поука од поразот. Му честитам на Манчестер Сити на победата, но и на моите играчи кои го освоија првото место во групата. Кога играте против тимови како што е Манчестер Сити се случуваат вакви ситуации“, заклучи каталонскиот стратег.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Баерн Минхен Пеп Гвардиола им честиташе на Манчестер Сити за нивната заслужена победа во последното коло од Лигата на шампиони. Баварците им дозволија на гостинските играчи да го израмнат резултатот од 2-0 и на крајот да слават со 3-2, сепак доколку пак „граѓаните“ постигнеа уште еден гол тие ќе се најдеа на првото место во групата. - Им честитам на Сити за одличната игра и големата победа. Што се однесува до нас, се надевам дека мојата екипа сега ќе сфати што значи опуштање во Лигата на шампиони. Поради тоа, понекогаш е добро да загубите и да се освестите. Од ова треба да извлечеме поука и да се подготвиме за следната фаза – рече Гвардиола. Менаџерот на Манчестер Сити Мануел Пелегрини жали што неговата екипа на крајот не постигна уште еден гол за да го превземе првото место во групата. - Секако, ќе беше одлично ако постигневме уште еден гол и дојдевме до посакуваното прво место. Сепак моравме да мислиме и на наредниот натпревар против Арсенал во Премиер лигата и не сакавме да ризикуваме – рече ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Манчестер Сити направи вистинска сензација на Алијанц Арената во Минхен. Баварците веќе во 30м водеа со 2-0 за да во продолжението од мечот Англичаните го подигнат темпото и со три гола во серија дојдоа до триумф. Чилеанецот на клупата на Сити, Мануел Пелегрини беше одушевен по двобојот особено што му недостасуваа Компани, Туре и Агверо. Неговиот тим за првпат се пласира во полуфинале: „ Имав намера да го уфрлам Агверо за да постигнеме уште еден гол но ќе беше ризични да играат заедно со Силва. На Алијанц ние бевме Баерн и важно е што победивме“ рече Пелегрини.
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена

Како што соопштија од собраниската прес-служба, покани се испратени до претседателите на Европскиот парламент, на Парламентарното собрание на НАТО, на ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Граѓаните” го срушија рекордот на Баерн стар 39 години!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: