Крај на хегемонијата на доларот

Пекинг со нетрпение го очекува 30 ноември кога ќе се оствари долгогодишниот сон на кинеските политичари и економисти. Имено од овој датум бордот на директори на ММФ, треба да го вклучи јуанот во кошницата на резервни валути. Јуанот официјално ќе добие нов статус на 1 октомври 2016 година, пренесува Лидер. „ММФ конечно дојде до заклучок дека јуанот ги исполнува сите критериуми за резервна валута“, стои во соопштението на директорката на оваа финансиска организација, Кристин Лагард“. Франција и велика Британија веќе ја поддржаа одлуката за вклучување на јуанот во кошницата на резервни валути, а Ројтерс пренесува дека постои поддршка и од Вашингтон. Аналитичарите проценуваат дека побарувачката на националните банки за јуани ќе биде околу половина билион американски долари. Моментално ништо не може да го загрози владеењето на доларот, но јакнењето на јуанот, може да биде почеток на крајот на хегемонијата на американската валута во светскиот финансиски систем.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Гергели Гулаш, вели дека треба да се земат предвид и условите во македонските затвори, како и ...
сите 378 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 62 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 269 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Крај на хегемонијата на доларот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: