Хаос на светските берзи, нафтата под 40 долари

Грижата за закрепнувањето на кинеската економија доведе до пад на вредностите на акциите на светските берзи и цената на нафтата. Азиските пазари претпеа масовни загуби, а главните индекси во Европа паднаа за околу три отсто. Цената на нафтата падна за 2,7 отсто, на 39 долари за барел. Шангајскиот композитен индекс падна дури за 8,5 отсто, поништувајќи ги сите добивки направени оваа година. Акциите на многу компании кои котираат на берзата во Шангај, вклучувајќи и некои од најголемите државни фирми, паднаа за максималниот дневен лимит од 10 отсто. Во САД пак, на Волстрит е забалежан накјголемиот еднодневен пад во последните четири години. Индексот Dow падна за 3,12%, Nasdaq за 3,52%, а S&P 500 за 3,19%. Германскиот ДАКС во петкот падна за 2,95% (7,83% од почетокот на неделата), а лондонскиот ФТСЕ 100 од понеделникот падна за 5,2%.
| | веќе видена | слични
2 копии

Водечките европски берзански индекси пораснаа по намалувањето на загриженоста во врска со ситуацијата во Кина, како и по растот на акциите на Волстрит и во Азија. Глобалните акции добија поддршка и во вид на изјави од претставниците на американската Управа на федерални резерви (FЕД) дека економската криза во Кина ги ослабила аргументите за пораст на каматните стапки во САД во септември, пренесува агенцијата „Франс прес“. Лондонскиот индекс FTSE 100, по отварањето на берзата порасна за 2.12 проценти на 6.106.70 поени, франкуртскиот DAХ 30 за 2.75 проценти на 10.272 поени, а парискиот САС 40 за 2.45 отсто на 4.611.10 поени. Азиската берза денес обележа раст на акциите по повеќе турбулентни денови, но трговците предупредуваат дека турболенциите не се сеуште завршени. Шангајскиот индекс скокна за 5.34 проценти по петте најлоши денови во последниве две децении, хонгконгшкиот индекс порасна за 3.6 проценти, токијскиот за 1.08, сиднејскиот за 1.17 проценти, а сеулскиот за 0.73 проценти. На Волстрит е прекинат ...
| | веќе видена | слични

Кинеските акции затворија со околу 5% повисоки вредности по огромните загуби претходно оваа недела, кога ги потресоа пазарите низ целиот свет. Индексот на „Shanghai Composite“ се зголеми за 156.3 поени до 3083.59. Промената се уште не е доволна за да се компензираат загубите од понеделникот и вторникот. Акциите на другите места во Азија исто така се зголемија по напорите на Волстрит во средата, кој го постигна својот најголем раст од четири години. Во Европа берзите исто така се зголемија во почетокот на трговијата. „FTSE 100“ се зголеми за околу 2%, а слична беше ситуацијата и на главните индекси во Париз и Франкфурт. Зголемувањето дојде по забелешката од Федералните резерви на САД дека предвиденото за септември зголемување на основната каматна стапка е многу веројатно да биде одложено. Индексот во Хонгконг „Hang Seng“ се зголеми за 2,5% до 21 613.48 поени. Најголемиот пазар во регионот, јапонскиот „Nikkei 225“, ја заврши трговијата со раст од 1,1% до 18 574.44. Јужнокорејскиот „Kospi“ исто се покачи втор ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Цената на нафтата скокна на светските берзи над четири отсто, катапултирана со скокот на берзанските индекси во рамки на општото подобрување на расположението по новите кинески поттикнувања за економијата, а дополнителна поддршка пружи и неочекувано остриот пад на залихите во САД. На лондонската берза цената на барелот скокна 1,90 долари во однос на претходното затворање, на 45,04 долари. На американската берза со барелот се тргува по 1,80 долари повисока цена, од 40,40 долари. Берзанските индекси ширум светот скокна во четвртокот, сигнализирајќи обновен апетит на инвеститорите за ризичен имот, откако кинеските власти со нова инјекции за ликвидност ја поттикна забавената економија, спуштајќи ги референтните каматни стапки и задолжителни резерви за банките. Берзите здивнаа, а пораснаа и кинеските берзански индекси, кои во изминатите денови силно беа притиснати од загриженоста на инвеститорите дека Пекинг ќе ги намали финансиските инјекции. Оптимизмот се прошири и на нафтените пазари, кои со особено внимание ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По шест дена пад, цените на акциите на Волстрит денеска забележаа највисок дневен скок во последните четири години. Dow Jones скокна за 3,95 отсто, на 16.285 поени, индексот S&P 500, порасна за 3,90 проценти, на 1.940 поени. Истовремено Nasdaq порасна за 4,24 отсто, на 4.697 индексни поени. Растот на цените, некои аналитичари велат дека се должи на проценката на инвеститорите кои виделе дека имаат можност за купување во последните шест дена кога акциите вртоглаво паѓаа. А дел од нив сметаат дека оваа состојба се должи на можноста да биде одложено зголемувањето на каматите на американската централна банка, а со тоа се одложи и стравот од падот на кинеската економија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Цените на акциите на европските берзи денеска значително пораснаа, благодарение на стабилизацијата на азиските пазари на капитал и надежите дека каматните стапки во САД нема да бидат зголемени веќе во септември. FTSEurofirst индексот на 300 водечки европски акции околу 11.00 часот беше во плус 2,4 отсто, откако вчера падна за 1,9 отсто. Лондонски FTSE индекс истовремено беше на добивка од 2,0 отсто, на 6.098 поени, додека париски CAC скокна за 2,60 отсто, на 4.617 поени, а франкфуртски DAX од 2,80 отсто, на 10.279 поени. Европските инвеститори ги охрабри вчерашниот скок на цените на акциите на Волстрит за речиси 4 отсто, најмногу за четири години, што се должи на надежите дека американската централна банка ќе ја одложи одлуката за зголемување на клучните каматни стапки до крајот на годината или за почетокот на следната година. Претседателот на подружницата на Фед во Њујорк Вилијам Дедли вчера изјави дека изгледите за зголемување на каматите на централната банка веќе во септември сега е помал од што бил пред ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На азиските берзи цените на акциите во четвртокот значително пораснаа, благодарејќи на скокот на берзанските индекси на Волстрит и во Кина, што ги поттикна надежите дека превирањата на финансиските пазари поради слабеењето на кинеската економија се завршени, што влијаеше и на растот на цената на нафтата и на доларот.На токиската берза индексот Nikkei порасна во тргувањето во четвртокот претпладне за 1,5 отсто, додека цените на акциите во Сеул, Сиднеј, Сингапур, Шангај и Хонгконг пораснаа меѓу 0,5 и 2,5 отсто, Благодарејќи на тоа, индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските, во споменатиот период беше во плус од 1,8 отсто, отскокнувајќи од најниското ниво во последните три години.Откако изминатите седмици потонаа за 20 отсто, во четвртокот утрото кинеските берзански индекси скокнаа за повеќе од 2 отсто, што ги поттикнува надежите дека мерките на тамошните власти за стабилизација на пазарот конечно дадоа резултати. Кинеската централна банка ги намали во вторникот клучните каматни стапки за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Народната банка на Кина (централната банка) денеска инјектираше во тамошниот финансиски систем дополнителни 150 милијарди јуани, или 23,4 милијарди американски долари преку операцијата на обратно репо (откуп на хартии од вредност со обврска за обратна продажба по фиксна цена). Како што објави на својата интернет страница кинеската централна банка, операцијата е со спроведен рок од седум дена, и принос од 2,35 отсто. Претходно во средата кинескиот монетарен регулатор, исто така, додаде во тамошниот финансиски систем 140 милијарди јуани, или 21,8 милијарди долари, преку краткорочните инструменти за регулирање на ликвидноста. Таквите мерки властите во Пекинг ги преземаат со цел да го запрат значителното паѓање на кинеските берзански индекси од почетокот на седмицата, кои загубија вкупно 16 отсто, што се одрази и на глобалните финансиски пазари.
| | веќе видена | слични

По шест дена пад, на Волстрит во средата цените на акциите го забележаа најголемиот дневен скок во последните четири години, бидејќи можноста да биде одложено зголемувањето на каматите на американската централна банка ги одложи и стравувањата за последиците од слабеењето на кинеската економија. Индексот Dow Jones скокна за 3,95 отсто, на 16.285 поени, индексот S&P 500, пак, порасна за 3,90 проценти, на 1.940 поени, а индексот Nasdaq додаде 4,24 отсто, на 4.697 индексни поени. Во средата индексот S&P 500 скокна за најголемата стапка од ноември 2011 година, а на вредноста добија сите десет сектори на овој индекс. Најмногу, за 5,3 отсто, зајакна технолошкиот сектор, бидејќи цените на акциите на Apple, Goggle и Amazon пораснаа меѓу 5,7 и 7,7 отсто. Овој сектор, како впрочем и другите, последните денови беше под силен притисок поради забавувањето на растот на кинеската економија, што би можело да го забави растот на целата светска економија, А тоа би предизвикало, од своја страна, пад на приходите и на добивките ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што велат аналитичарите европските берзански индекси повторно се во минус бидејќи инвеститорите ги загрижува слабеењето на кинеската економија, која во оваа година би можела да порасне за помалку од 7 отсто, што е најбавен раст за 25 години. Цените на акциите на европските берзи деновиве повторно одат по надолен тренд бидејќи инвеститорите не се сигурни дека новите мерки на кинеските власти ќе успеат да ги променат трендовите во економијата. Како што велат аналитичарите европските берзански индекси повторно се во минус бидејќи инвеститорите ги загрижува слабеењето на кинеската економија, која во оваа година би можела да порасне за помалку од 7 отсто, што е најбавен раст за 25 години. FTSEurofirst индексот на 300 водечки европски акции во еден момент беше во минус 2 отсто. Лондонски FTSE индекс истовремено беше во минус 1,15 отсто, на 6.011 поени, додека париски CAC се намали за 1,40 отсто, на 4.501 поен, а франкфуртски DAX за 1,45 отсто, на 9.981 поен. Во понеделникот FTSEurofirst 300 индекс забележа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 192 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хаос на светските берзи, нафтата под 40 долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: