Изненадување од Минхен: Нико Ковач е новиот тренер на Баерн


2 копии

Нико Ковач ќе биде новиот тренер на Баерн Минхен по завршувањето на оваа сезона, објави денеска германскиот гигант. Хрватот ја напушта клупата на Ајнтрахт Франкфурт и во следните три години ќе биде предводник на „баварците“. Во стручниот штаб на Ковач ќе му се приклучи и неговиот брат Роберт, како помошник тренер. Идниот кормилар на бундеслигашот, кој ќе го наследи Јуп Хејнкес, доаѓа во позната средина, бидејќи од 2001 годи 2003 година го носеше дресот на Баерн Минхен и забележа 34 настапи, а стигна и до една титула во домашното првенство. Ковач нема преголема тренерска кариера, кој ја започна во академијата на Салцбург, потоа работеше во хрватската репрезентација со младинците и сениорите, а од 2016 година беше на клупата на Ајнтрахт.
| | веќе видена | слични

Легендарниот тренер на Баерн, Отмар Хикфелс истакна дека управата на баварскиот гигант направила одличен потег што за наследник на Јап Хајнкес го постави Нико Ковач, сегашниот шеф на стручниот штаб на Ајнтрахт. Хрватскиот стратег направи одлични резултати со тимот на Франкфурт веќе две сезони, но многумина помислија дека Баерн е сепак преголем залак за така млад тренер. Но, Хикфелд не мисли така … „Ги познавам добро и него и Хасан Салихмаџиќ. Беа мои фудбалери едно време. Вистински тимски играчи. Добро ќе соработуваат. Нико ја познава околината, знае за очекувањата и притисокот кој постои во Баерн. Тоа се важни фактори“. И заклучок: „Баерн направи вистински избор“. Големиот проблем на Ковач како што велат експертите, би можел да претставува односот со Рибери и Робен . Ковач е одличен избор, но што ќе биде со Робен и Рибери?!
| | веќе видена | слични
2 копии

Германија | Интересно сценариот во Купот на Германија, идниот тренер на Баерн Минхен, Нико Ковач со својот Ајнтрахт ќе игра во финалето против Баварците... Нико Ковач од следната сезона ќе го превземе кормилото на Баерн Минхен, но пред да се случи тоа ќе сака да го победи во финалето од Купот на Германија. Вчера Ајнтрахт Франкфурт го шокираше Шалке победувајќи го на негов терен со 1-0 со што избори пласман во финалниот меч. Ковач и лани со Анјнтрахт играше во финалето на Купот на Германија, тогаш загуби од Борусија Дортмунд со 2-1, а сега ќе цели на победа против својот следен клуб. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

*** Јануари 2015. Баерн на подготовки во Доха. Пеп Гвардиола со свирче во уста шета по теренот и долго им објаснува на играчите што очекува од нив. За тоа време од страна целиот тренинг го набљудуваат двајца мажи кои стојат подалеку. Едниот во црна маичка и наочари за сонце држи во раката нотес и постојано зборува со тој де него. Парот брзо привлекол внимание врз себе и кон нив тргнала толпа навивачи во црвено. - Нико, те молам, потпиши ми се на дресов! - Роберт може ли потпис? Во тој момент веќе имало 12 години како браќата Ковач не играле за Баерн но навивачите не ги заборавиле. *** Пред неколку недели кандидатурата на Ковач-постариот за тренер на Баерн ја покренал Хасан Салихамиџиќ. Во разговор со претседателот на клубот, Брацо ја потенцирал „баварскат ДНК“ на хрватскиот тренер кој добро ги знае особеностите на клубот и верен е кон управата. Ули Хенес одобрил моментално. На „Алијанц Арена“ тогаш имало неколку опции и Баерн не го добиле тренерот кој сите го сакале: некои биле за продолжување на договорот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалерите на Шалке 04 извојуваа победа од 2-0 над големиот ривал Борусија Дортмунд во дербито на 30. коло во Бундеслигата. Клубот од Гелзенкирхен покажа дека е во добра форма, но сепак во полуфиналето на германскиот Куп налета на незгодниот Ајнтрахт, кој игра во одлична форма оваа сезона во германското првенство. Ајнтрахт успеа да го изненади тимот на Шалке 04 и со минимална победа од 0:1 (0-0) си обезбеди финале во кое ќе се обиде да ја освои Куп титулата после 30 години, кога последен пат ја освои во далечната 1988 година. Интересно е што тимот на Шалке успеа да постигне гол во 94. минута, но му беше поништен поради играње со рака. Инаку, Ајнтрахт, кој беше предводен од хрватскиот стручњак Нико Ковач, со пласманот во финалето на германскиот Куп, успеа да направи една неверојатна ситуација што ќе се сретне со тимот на Баерн Минхен, кој ќе биде иден нов клуб на Ковач од јули оваа година.
| | веќе видена | слични
3 копии

Германскиот шампион Баерн Минхен пред неколку денови и официјално го назначи тренерот кој ќе ги води од наредната сезона и на оваа функција ќе го наследи искусниот Јуп Хајнкес, односно изборот падна врз хрватскиот ас Нико Ковач. Ковач доби тригодишен договор во кој треба да ги оправда високите очекувањата на „Алијанц Арена“. Неговото нзначување беше испратено со позитивни реакции, а дел од таа група која смета дека Хрватот е идеален за „баварците“ е и легендата на клубот и на германскиот фудбал, Лотар Матеус. - Ковач има искуство, беше многу добар играчи и капитен на хрватската репрезентација. Баерн бараше тренер кој зборува германски и Нико заврши добра работа во последните две ипол години во Франкфурт. Тој го изгради овој тим кој беше блиску до втората лига до состав кој се бори за место во ЛШ. Има харизма, страст, го познава фудбалот. Беше лидер како играч и тоа сега го покажува како тренер, - истакна Матеус.
| | веќе видена | слични

Стрелец на единствениот гол на средбата во Гелзенкирхен беше Лука Јовиќ во 75. минута. Ајнтрахт го повтори минатогодишниот успех кога исто така се пласира во завршницата од националниот куп. Негов противник во финалето закажано за 19 мај во Берлин ќе биде Баерн Минхен. Интересно е тоа што Ајнтрахт е предводен од тренерот Нико Коваќ кој во борбата за трофејот ќе се обиде со својот сегашен тим да го изненади тимот каде ќе работи од следната сезона./МИА
| | веќе видена | слични

Баерн Минхен невообичаено ја прослави својатапобеда од 6-2 над Баер (Леверкузен) среде „Бај арена“, која го испрати баварскиот гигант во финалето на Германскиот Куп. Четири од баварските ѕвезди одлучија да се пошегуваат со конкурентите и се сликаа со пешкири во соблекувалната. Главните актери беа Матс Хумелс, Томас Милер, Џошуа Кимих и Сандро Вагнер, кои со себе имаа џогер за чистење. „Ја чистиме гардеробата во Берлин“, објаснува на социјалните мрежи Хумелс, кој исто така ги објасни и емотиконите, кои ги користел под сликата. Тој направи шега со Џошуа Кимих, дефинирајќи го како дете до двајца возрасни … Caption this #MiaSanMia pic.twitter.com/wmmC6m7tu4 — FC Bayern English (@FCBayernEN) April 18, 2018
| | веќе видена | слични

Тимот на Ајнтрахт Франкфурт избори финале во фудбалскиот Куп на Германија по победата над Шалке со 1:0 остварена синоќа на теренот на противникот.Стрелец на единствениот гол на средбата во Гелзенкирхен беше Лука Јовиќ во 75. минута.Ајнтрахт го повтори минатогодишниот успех кога исто така се пласира во завршницата од националниот куп.Негов противник во финалето закажано за 19 мај во Берлин ќе биде Баерн Минхен.Интересно е тоа што Ајнтрахт е предводен од тренерот Нико Коваќ кој во борбата за трофејот ќе се обиде со својот сегашен тим да го изненади тимот каде ќе работи од следната сезона.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Ајнтрахт од Франкфурт го повторија минатогодишниот успех и се пласираа во финалето на германскиот Куп. Во полуфиналето Ајнтрахт како гостин во Гелзенкирхен, го победи шалке со минимален резултат 1:0. Стрелец на единствениот гол на натпреварот беше Лука Јовиќ. Српскиот репрезентативец во 75.минута со брилијантен потег го совлада домашниот голман. Последните десет минути беа исклучително возбудливи. Најпрвин Ајнтрахт остана со играч помалку откако Фернандез,за само три минути колку што мина на теренот, во 81.минута доби црвен картон. Во 94.минута судијата му поништи гол на Шалке поради наводно играње со рака, иако ниту една снимка не покажува дека Ди Санто играл со рака. Во овој случај не беше применет ВАР системот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 118 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 324 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 310 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 252 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изненадување од Минхен: Нико Ковач е новиот тренер на Баерн

Од:
До кого (е-маил):
Порака: