Локалитетот Костоперска карпа со 40 цркви бил мала Света Гора

2 копии

Завршија археолошките истражувања на локалитетот Костоперска карпа во Младо Нагоричино, кој е познат и како Жеглиговски камен. Годинашните истражувања на екипите од Музејот од Куманово биле насочени кон разоткривање на ранохристијанската црковна градба, која била идентификувана со ископувањата во 1987 година. Археолозите со овие истражувања дошле до нови сознанија дека објект лежи врз постара и помала црква, која во наредниот период треба да се идентификува од кој период датира. Како резултат на договорот меѓу Музејот од Куманово и Универзитетот Саутемптон, од следната година ќе почнат пообемни истражувања на локалитетот и неговата околина, кои се дел од петгодишниот план во кој ќе бидат вклучени и професори од универзитетите Саутемптон, Оксфорд и Единбург. Локалитетот Костоперска карпа претставува природна форма на изгаснат вулкан и како таков релјеф е уникатен во Европа. Поволната и природно заштитена позиција условила местото да биде населено уште од периодот на енеолитот, меѓутоа, според археолошките ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Археолошките истражувања на локалитетот Костоперска карпа во Младо Нагоричино, познат и како Жеглиговски камен, завршија со поддршка од Министерството за култура Екипите од Музејот од Куманово работеа на разоткривање на ранохристијанската црковна градба, која била идентификувана со ископувањата во 1987 година. Тие дојдоа до сознание дека објект лежи врз постара и помала црква. Од следната година ќе почнат пообемни истражувања на локалитетот и неговата околина, кои се дел од петгодишниот план во кој ќе бидат вклучени и професори од универзитетите „Саутемптон“, „Оксфорд“ и „Единбург“. Локалитетот Костоперска карпа претставува природна форма на изгаснат вулкан и е уникатен во Европа. Поволната и природно заштитена позиција условила местото да биде населено уште од периодот на енеолитот, меѓутоа, според археолошките остатоци, во два периода локалитетот претставувал регионален центар - во периодот 4-3 век пр. н.е. и во периодот на доцната антика до средниот век.
| | веќе видена | слични

Народниот музеј од Куманово и Универзитетот Саутемптон од следната година ќе започнат пообемни истражувања на археолошкиот локалитет и неговата околина Завршија археолошките истражувања на локалитетот Костоперска карпа во Младо Нагоричане, познат и како Жеглиговски камен. Годинешните истражувања на екипите од Музејот од Куманово со поддршка на Министерството за култура беа насочени кон разоткривање на ранохристијанската црковна градба, која била идентификувана со ископувањата во 1987 година. Археолозите дојдоа до нови сознанија дека објект лежи врз постара и помала црква а треба да следува идентификација на периодот од кој и датира. Од Министерството информираат дека како резултат на договорот меѓу Народниот музејот од Куманово и Универзитетот Саутемптон од следната година ќе започнат пообемни истражувања на локалитетот Костоперска карпа и неговата околина, кои се дел од петгодишниот план во кој ќе бидат вклучени и професори од универзитетите Саутемптон, Оксфорд и Единбург. Локалитетот Костоперска карпа ...
| | веќе видена | слични

Годинашните истражувања на локалитетот Костоперска карпа, реализирани од екипите на Музејот од Куманово, беа насочени кон разоткривање на ранохристијанската црковна градба, која била идентификувана со ископувањата во 1987 година. Со овие истражувања археолозите дојдоа до нови сознанија дека објект лежи врз постара и помала црква, која во наредниот период треба да се идентификува од кој период датира.Археолошките истражувања на локалитетот Костоперска карпа во Младо Нагоричане, познат и како Жеглиговски камен, се реализираа со поддршка од Министерството за култура.Како резултат на договорот меѓу Музејот од Куманово и Универзитетот Саутемптон, веќе од следната година ќе започнат пообемни истражувања на локалитетот и неговата околина, кои се дел од петгодишниот план во кој ќе бидат вклучени и професори од универзитетите Саутемптон, Оксфорд и Единбург.Локалитетот Костоперска карпа претставува природна форма на изгаснат вулкан и како таков релјеф е уникатен во Европа. Поволната и природно заштитена позиција ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како резултат на договорот меѓу Музејот од Куманово и Универзитетот Саутемптон, веќе од следната година ќе започнат пообемни истражувања на локалитетот во кој ќе бидат вклучени и професори од Саутемптон, Оксфорд и Единбург Археолошките истражувања на локалитетот Костоперска карпа во Младо Нагоричино, кој е познат и како Жеглиговски камен се завршени, а веќе од следната година на овој локалитет ќе работат и еминентни професори по археологија од странство. Годинашните теренски активности на екипите од Музејот од Куманово со поддршка од Министерството за култура беа насочени кон разоткривање на ранохристијанската црковна градба, која била идентификувана со ископувањата во 1987 година, со што археолозите добија нови сознанија. "Археолозите со овие истражувања дојдоа до сознанија дека објектот лежи врз постара и помала црква, која во наредниот период треба да се идентификува од кој период датира", велат од Министерството за култура. Како резултат на договорот меѓу Музејот од Куманово и Универзитетот Саутемптон, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Локалитетот Костоперска карпа претставува природна форма на изгаснат вулкан и како таков релјеф е уникатен во Европа Археолошките истражувања на локалитетот Костоперска карпа во Младо Нагоричино, кој е познат и како Жеглиговски камен завршија со поддршка од Министерството за култура. Годинашните истражувања на екипите од Музејот од Куманово, како што соопшти Министерството за култура, беа насочени кон разоткривање на ранохристијанската црковна градба, која била идентификувана со ископувањата во 1987 година. Археолозите со овие истражувања дојдоа до нови сознанија дека објект лежи врз постара и помала црква, која во наредниот период треба да се идентификува од кој период датира. Локалитетот Костоперска карпа претставува природна форма на изгаснат вулкан и како таков релјеф е уникатен во Европа. Карактеристично за овој локалитет е што во минатото постоеле дури 40 цркви поради кои месноста била нарекувана Мала Света Гора, а во подножјето на карпата се наоѓаат зачуваните средновековни цркви „Св. Петка" и „Св. ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Локалитетот Костоперска карпа со 40 цркви бил мала Света Гора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: