Костелиќ ја освои титулата во супер-комбинација

Носителот на Светскиот куп за минатата сезона во алпско скијање, Ивица Костелиќ, го обезбеди првиот кристален глобус за оваа година, откако денеска ја освои титулата во супер-комбинација. Хрватот беше 12-ти по спустот што се одржа на Олимписката рута во рускиот зимски центар Сочи, но во својата омилена дисциплина - слаломот беше повторно пред сите и на крајот триумфираше со вкупно време од 2:50.21 минути. Како што и се очекуваше Костелиќ беше безгрешен меѓу 62-те врати на инаку прилично динамичната патека и ги стави под огромен притисок лидерите по првата трка, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Двајца од нив, Домик Парис и Адреан Тео, не го издржаа психолошкиот товар и дозволија да бидат елиминирани од трката. Втор зад Костелиќ заврши Беат Фојц, кој вчера победи на спустот, додека трет на крајот заврши французинот Тор Блондин. извор: Спортско радио 90.3ФМ
| | веќе видена | слични

Спортскиот директор на скијачката репрезентација на Хрватска, Ведран Павлек соопшти дека операцијата на коленото на Ивица Костелиќ е успешна и дека тој на патеката ќе се врати за четири недели. "Операцијата е успешна и ако се оди според планот, рехабилитацијата треба да трае еден месец. Според сегашните прогнози, Ивица на патеката ќе се појави кон средината на март и тоа на натпреварувањето во Крањска Гора", изјави Павлек. Костелиќ и претходно имаше проблем со десното колено, но по настапот во Сочи, тој се пожали на силни болки, а по деталните прегледи беше констатирано оштетување на менискусот и мораше итно да замине на операција.
| | веќе видена | слични

Врз актуелниот освојувач на светскиот куп во скијање, Хрватот Ивица Костелиќ вчера беше извршен оперативен зафат во Базел поради повреда на коленото. Тој со повредата се здоби викендов и според првичните прогнози повреда ќе го тргне скијачот најмалку еден месец од снежните патеки, со што Хрватот ги загуби шансите да ја брани титулата. Тој нема да настапи во Банско, Москва и Кран Монтана и можно е да ја загуби предноста од 70 поени во генерален пласман пред Швајцарецот Беат Фојц. (Крај)
| | веќе видена | слични

На актуелниот освојувач на Светскиот куп во скијање Ивица Костелеќ ќе му биде многу тешко да го одбрани Големиот Кристален Глобус по операцијата која денеска му е извршена во Базел поради повреда на коленото. Кон патот на триумфот викендов во Сочи, Хрватот се здоби со повреда која е многу посериозна од првичните проценки и ќе го одстрани скијачот најмалку еден месец од снежните патеки. Па така тој ќе ги пропушти стартовите во Банско, Москва и Карн Монтана и најверојатно ќе ја загуби предноста од 70 поени во генералниот пламсан пред Швајцарецот Беат Фојц.
| | веќе видена | слични

Врз десното колено на хрватскиот скијач за вчера попладне беше најавена деветта хируршка интервенција Ивица Костелиќ во неделата навечер не беше во можност да стигне во Базел од Сочи бидејќи аеродромот таму работел само до 22 часот, па затоа се врати во Хрватска. Направи магнетна резонанца, зафат на кој беше подложен и во Русија, и со резултатите вчераутро замина во Швајцарија. Лекарскиот тим во Базел само ги потврди наодите од зафатот во Загреб, а вестите ни малку не беа добри и се однесуваа на пукнат и скинат дел од менискусот што не дозволува целосна екстензија на десното колено на Костелиќ, повреда која создава болки. Затоа и не се чекаше да мине уште време и во текот на попладнето хрватскиот скијач беше подложен на операција за отстранување на оштетениот дел од менискусот, а дали ќе биде потребно уште нешто требаше да се одлучува за време на хируршкиот зафат. Дури потоа ќе се знае дали сезоната е завршена за него. Костелиќ викендот во Сочи ја одбрани титулата во суперкомбинација и го освои четвртиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повредата со која Ивица Костелиќ се здоби на трките во Сочи, е многу посериозна, него што тоа го зборуваа првичните прогнози. Деталните медицински прегледи покажале дека еден од најдобрите скијачи на денешницата има сериозна повреда на менискусот. Сериозноста на повредата била констатирана синоќа во Загреб, а Костелиќ утрово пристигнал во Базел, на преглед кај докторите Вернер и Клод Милер, кои веќе извршиле хируршки зафат врз повреденото колено, а по новиот преглед ќе биде донесена одлуката дали ќе биде потребна уште една операција. Доколку биде извршен уште еден хируршки зафат Костелиќ би паузирал до крајот на месецов, што значително би му ги намалило шансите за одбрана на големиот Кристален глобус. Костелиќ во генералниот пласман во Светскиот куп има 70 бода предност во однос на Беат Фојц. Костелиќ викендов во Сочи го одбрани малиот Кристален глобус во супер-комбинација.
| | веќе видена | слични

Хрватскиот алпски скијач Ивица Костелиќ ја оствари можеби најфрустрирачката победа во својата кариера, во трката од светскиот куп за суперкомбинација во Сочи, во која на крајот го повреди коленото По завршување на трката Костелиќ беше однесен на прегледи во локалната болница, а оттаму со приватен авион се врати во Хрватска. Во текот на кариерата Костелиќ имаше доста повреди и операции, но и покрај тоа тој лани се закити со титулата шампион во светскиот куп, а и годинава е водечки во генералниот пласман. Таткото на Костелиќ за повредата на Ивица ги обвини организаторите на трката поради замрзнатата патека. Костелиќ, иако беше само 15. во утринскиот спуст, во слаломската трка се надмина себеси и на крајот со вкупно време од 2:50,21 минути го освои првото место пред конкурентот за титулата во светскиот куп, Швајцарецот Бит Фојц, кој зад Костелиќ задоцни 1,16 секунда. Трет низ целта мина Томас Блондин од Франција со 1,77 секунда задоцнување. Во поредокот од генералниот пласман во светскиот куп Костелиќ е во ...
| | веќе видена | слични

Ивица Костелиќ продолжија да го следат малери кога станува збор за повредите, па така хрватскиот скијач ќе мора експресно да биде опериран на десното колено по проблемите што ги почувствува за време на трката во Сочи. Хрватот се закити со малиот кристален глобус во супер-комбинација, но ја прими наградата со солзи во очите, свесен дека го очекува нова пауза од терените. Деталните лекарски прегледи покажаа дека станува збор за проблем со менискусот поради кој што е неопходна итна операција, која што ќе биде извршена во Базел, од страна на лекарите што и претходно имаат извршено слични зафати врз Хрватот. Според првичните прогнози, Костелиќ ќе отсуствува најмалку петнаесет дена од скијачките патеки и ќе пропушти неколку трки, со што неговите шанси за севкупен триумф во Светскиот куп се сведени на теорија. Тој сигурно ќе ги пропушти велеслаломот и слаломот во Банско, потоа паралелниот слалом во Москва, како и двата супер-велеслаломи и еден велеслалом во Кранс Монтана, па јасно е зошто Костелиќ е разочаран ...
| | веќе видена | слични

Ивица, по триумфот на тешката патека во Сочи, веднаш бил пренесен во клиника, а потоа следувал лет кон Хрватска во приватен авион Хрватот Ивица Kостелиќ победи во суперкомбинација на натпреварот во Сочи вчера, што значеше и освојување на титулата во оваа дисциплина во Светскиот куп. Но во исто време Kостелиќ, кој е носител на вкупната титула во СK од минатата сезона, го повреди коленото. Таткото на Ивица, Анте, ја обвини замрзнатата и тешка патека на теренот на Сочи, Русија, каде што во 2014 година ќе се одржат Зимските олимписки игри. Ивица бил веднаш пренесен во клиника во Сочи, а потоа следувал лет кон Хрватска во приватен авион. И покрај тоа што често има проблеми со повреди, Ивица заврши како 15. пласиран во спустот, а во слаломот победи што беше доволно да ја земе титулата и првото место во оваа трка. Ова е петта титула во Светскиот куп на Kостелиќ, а втора во супер-комбинација. Тој и минатата сезона беше првак во суперкомбинација. Беат Фојц од Швајцарија, кој победи во спустот, вкупно беше ...
| | веќе видена | слични

Марлиз Шилд е победник на првата трка од светскиот скијачки куп возена во Андора. Австријката славеше шести пат во седмиот сезонски слалом. Фрида Хансдотер заостана 60-ет стотинки на второто место, Катрин Цетл од десеттото по првото возење се проби на третото место во финалниот поредок. Без пласман во најтехничката дисциплина остана лидерот во вкупниот пласман Линдзи Вон. Во поредокот за слалом Шилд на три трки до крајот практично го осигура насловот, има 239 бода предност пред Тина Мазе. Швајцарецот Беат Фојц, победи на деветтата спуст трка од Светскиот куп која се возеше на олимписката патека Роса Кутор, во рускиот Сочи. На премиерната трка во градот домаќин на зимските олимписки игри Фојц ја мина патеката долга три и пол километри пред Бенџамин Томсен од Канада и Адриан То од Франција на третото место. Фојц кој денеска го славеше 25-от роденден се искачи на второто место во генералниот пласман со вкупно 893 бода, заостанува 50 во однос на лидерот Ивица Костелиќ. Хрватот денеска целта ја мина ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Костелиќ ја освои титулата во супер-комбинација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: