СЕ ЗАКОТВИ ШПАНСКАТА АРМАДА: Светските фудбалски ѕвезди пристигнаа во Скопје (ФОТО)


Фудбалскиот мегдан со избраниците на Игор Ангеловски е закажан за в недела Големите ѕвезди на шпанскиот и светски фудбал пристигнаа вечерва на скопскиот аеродром „Александар Велики“. Кај фудбалерите на Шпанија очигледно е дека не се чувствува притисок поради натпреварот во недела бидејќи тие на „Телеком Арена“ доаѓаат како фаворити. Тоа пак треба да претставува дополнителен поттик за нашите момци кои со ангажирана игра како на последните неколку натпревари, несомнено можат да дојдат до изненадување. Инаку, фудбалерите на „црвената фурија“ овие неколку дена ќе престојуваат во хотелот „Мериот“ во строгиот центар на градот, а ќе одржат и затворени тренинзи на „Телеком Арена“ за подобро да се запознаат со теренот. Мечот кој е дел од квалификациите за Мундијалот во Русија следното лето, ќе се одигра в недела со почеток од 20:45. „Црвената фурија“ пристигна во Скопје
| | веќе видена | слични

Диего Коста се врати во стартниот тим на „црвената фурија“ и успеа да се запише меѓу стрелците, постигнувајќи го голот за водство од 0-2 на „Телеком Арена“. Голгетерот на Челси, кого го очекува неизвесна иднина на клупски план во следните месеци, по мечот во Скопје изрази задоволство од рутински одработената задача, иако напомена дека Шпанците морале да бидат поефикасни при своите шанси во првото полувреме. „ За нас беше важно да победиме и го сторивме тоа, така што мораме да бидеме задоволни. Доминиравме во првото полувреме, создадовме бројни чисти ситуации за гол и требаше да имаме и поголемо водство пред заминувањето на пауза. Како што тоа вообичаено се случува, во вториот дел Македонците дадоа гол и ја искомпликуваа работата, но во секој случај рутински си ја одржавме предноста и стигнавме до планираните три бода“ – изјави Диего Коста.
| | веќе видена | слични

Јулен Лопетеги е задоволен по победата на Шпанија во Скопје, иако доминацијата во првиот дел на гостите беше загрозена со голот на Стефан Ристовски во 66. минута. На крајот „Црвената фурија“ славеше со 2:1 и освои три значајни бода во трката со Италија за првото место во Г групата. Шпанците имаат меч топка против „аѕурите“ на Сантијаго Бернабеу во трката на две селекции кои имаат ист број на бодови по 16. „Одигравме добро и што е најважно колективно. Примарна цел беа трите бодови и тоа за среќа го остваривме. Задоволен сум од прикажаното во Скопје. Првото полувреме беше одлично за нас, но во второто полувреме и Македонија се разбуди. Тоа е фудбалот, место да го одлучиме мечот со трет гол, ние примивме гол, но сепак мислам дека заслужено победивме. Најважно беше да ги освоиме трите бода овде, за да бидеме сконцентрирани за клучниот меч со Италија“, изјави селекторот на Шпанија, Јулен Лопетеги.
| | веќе видена | слични
2 копии

Популарните „Рисови" го запишаа петтиот пораз во квалификацискиот циклус за СП во 2018 година и седмиот пораз во меѓусебните пресметки против „Црвената фурија" Фудбалската репрезентација на Македонија даде се од себе, но тоа не се покажа како доволно за да забележи позитивен резултат во квалификациската пресметка против фаворизираната селекција на Шпанија. Избраниците на селекторот Игор Ангеловски одиграа едно очајно и едно одлично полувреме, но и покрај големата желба да се надигруваат со фудбалските ѕвезди на крајот мораа да се соочат со заслужениот пораз од 2:1. Гостинот ја превзеде иницијативата од првиот судиски свиреж, а ја круниса прво со погодокот на Давид Силва во 17' и на Диего Коста во 28'. Во вторите 45 минути бевме сведоци на далеку порамноправен натпревар, а 25.000 публика доживеа екстаза во 66' кога офанзивниот десен бек Стефан Ристовски постигна вистински еврогол. За жал популарните „Рисови" го запишаа петтиот пораз во квалификацискиот циклус за СП во 2018 година и седмиот пораз во ...
| | веќе видена | слични

Еден магичен потег и еврогол на Стефан Ритовски сепак беше премалку за подвиг против моќната Шпанија, која ги освои бодовите во Скопје со победа од 2:1 против Македонија. Првото полувреме и супериорната игра на „Црвената фурија“ беше решавачка за нов наш пораз и како и досега во квалификациите како по правило со еден гол разлика. Освен во Гранада, кога загубивме со 0:4 од Шпанците, сите останати дуели што ги загубивме беа со еден гол негатива. Давид Силва во 15. минута рутински погоди по асистенцијата на Алба, а 12. минути подоцна и Диего Коста со гол го награди извонредниот потез на Иско. на почетокот на вториот дел во игра кај нас влезе 17-годишниот дебитант Елиф Елмаз и не разнрда, а Стефан Ристовски со гол во 66. минута ни ги разбуди надежите за подвиг, но не успеавме. Ова е седми пораз на Македонија во исто толку мечеви против Шпанија.
| | веќе видена | слични

Шпанската фудбалска репрезентација ја покажува силата на Телеком Арената во Скопје. Некогашниот европски и светски првак без поголеми проблеми стигна до сигурна предност од 2:0 против Македонија. Отпорот на избраниците на Игор Ангеловски траеше само 15 минути, кога Давид Силва ги доведе гостите во водство од 1:0. Само 12 минути подоцна веќе беше 2:0. На Диего Коста му остана полесната работа, откако Иско сам продре по десната страна.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Црвената фурија“ е решена уште во првото полувреме да го реши мечот со Македонија. Првиот гол на Давид Силва во 15 минута, избраниците на селекторот Хулен Лопетеги преку Диего Коста доаѓаат и до вториот гол во 27 минута. Играчот на Реал Мадрид, Иско, одлично продре по десната страна влезе во казнетиот простор и непречен од никого одлично го проигра Коста на втората статива кој непречен од никого ја смести топката во мрежата на празниот гол.
| | веќе видена | слични

Шпанија повторно ни е гостин во Скопје на „Телеком арена" и вечерва од 20,45 часот ќе игра со Македонија, а од нашиот табор сонуваат за реприза на фуриозното прво полувреме од 2009 година. Горан Пандев е тука, ќе игра и вечерва, а пред неполни 8 години двапати погоди по маестралните акции со соиграчите и Македонија имаше предност од 2:0 по 45 минути игра. Тоа е единствен таков случај да сме имале предност против Шпанците во досегашните 6 меѓусебни натпревари. И тогаш го загубивме пријателскиот меч со 2:3, откако „Црвената фурија“ се налути и во вториот дел за само 240 секунди од 51. до 55. минута ни даде три гола. Досегашниот биланс во победи е 6:0, без реми во корист на Шпанците, а гол-разликата ни е 3:18. Покрај Пандев само уште Агим Ибраими, кој вечерва не е во комбинација, има постигнато гол, во поразот од 1:5 во Валенсија во 2014 година.
| | веќе видена | слични

Репрезентативците на Македонија денеска од 20:45 часот на националната арена во Скопје ги очекува еден од оние натпревари за кои се живее, еден од мечевите од кои може многу да се добие а малку да се загуби, без разлика што, од резултатски аспект, веќе и немаме којзнае какви амбиции во овој квалификациски циклус. Шпанците во Скопје доаѓаат со неверојатна статистка – 24 години без пораз во квалификациите за СП. Последниот го доживеале во 1993 година од Данска во Копенхаген, и од тогаш цели 58 натпревари без пораз (45 победи и 13 ремија). Сето тоа може да биде и дополнителен мотив за избраниците на Игор Ангеловски, кои ниту најмалку не можат и не сакаат да се закануваат на „фуријата“, но како што велат и тоа како се подготвени да се надигруваат до максимум. За нас вечерва е седма „среќа“ во обидите да се изненади „црвената фурија“. Досега имаме шест натпревари, од кои пет квалификациски и еден пријателски, и со исто толку порази плус со гол-разлика од 3-18. Првиот меѓусебен натпревар го одигравме во 1994 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалерите на моќната Шпанија вчера доцна попладне пристигнаа во Скопје во пресрет на натпреварот кој „Црвената фурија“ ќе го одигра со Македонија, утревечер во 20:45 часот на арената „Филип Втори“, а во рамки на 6. коло во квалификациите Светското првенство.
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 360 | | | веќе видена

Покојниот Шабан Шаулиќ во една прилика за медиумите признал дека се кае што со години носел перика, па открил дека тоа го направил заради славниот кошаркар. ...
сите 257 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЕ ЗАКОТВИ ШПАНСКАТА АРМАДА: Светските фудбалски ѕвезди пристигнаа во Скопје (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: