Косово воведува визи за одредени земји

Косово ќе започне со воспоставување на визен режим за земјите од кои најмногу пристигнуваат бегалци, пишува приштинскиот Koha Ditore Русија и Кина ќе бидат меѓу земјите кон кои ќе се воспостави визен режим за влез на Косово и тоа не поради непризнавањето на независноста на Косово, туку поради тоа што се сметаат за земји од кои пристигнуваат бегалци, рекоа извори на овој дневник. Во листата на земји за кои се разгледува можноста за воведување на визи се и некои земји од источна Европа, Африка, Азија и Латинска Америка, вклучувајќи и одредени земји кои ја признаа независноста на Косово. Границите на Косово ќе останат отворени за граѓаните на Европската Унија, за сите земји од региониот, САД и за земјите во развој.
| | веќе видена | слични

Косово ќе почне со воведување визен режим кон земјите од кои пристигнуваат најголем број нелегални доселеници, пишува „Коха диторе“ Приштинскиот весник наведува дека на листата земји за кои се разгледува воведувањето визен режим се некои држави од Европа, Африка, Азија и од Јужна Америка, вклучувајќи и некои од тие што ја признаа косовската независност. Според „Коха диторе“, Русија и Кина се дел од земјите кон кои Приштина ќе воведе визи и тоа не поради непризнавањето на независноста на Косово, туку поради тоа што се оценети како земји од кои пристигнуваат голем број доселеници. Косовските граници ќе останат отворени за граѓаните на Европската Унија, сите земји од регионот, САД и земјите во развој.
| | веќе видена | слични
3 копии

„Коха диторе” објави дека Косово ќе почне со воспоставување визен режим за држави од кои најмногу доаѓаат бегалци. Државите за кои се разгледува воведување визи се држави од Европа, Африка, Азија и Латинска Америка, вклучувајќи и држави кои ја признаа независноста на Косово. Русија и Кина се држави за кои ќе се воспостави визен режим за влез на Косово и тоа не поради непризнавање на независноста, туку поради тоа што властите во Приштина ги сметаат за држави од каде најмногу пристигнуваат бегалци. Границите на Косово ќе бидат отворени за ЕУ, сите држави од регионот, САД и држави во развој. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Во последните четири месеци ниту една држава во светот не ја призна независноста на Косово, а една од причините за отсуството на таква одлука е дијалогот Белград – Приштина, пишува “Политика“, пренесува НетПрес. Приштинскиот весник “Коха диторе“ ги пренесува наводите на првиот потпретседател на косовската влада, Беџет Пацоли задолжен за лобирање во светот заради нови признавања, дека на Косово ќе му биде тешко да ги убеди државите да донесат одлука за признавање заради отворениот дијалог со Белград. Весникот константира дека последното признавање на Косово било на четврти февруари. Тогаш, одлука за признавање на независноста на Косово донесе Оман. “Многу земји велат – вие сега разговарајте и поправете ги односите со Србија и ние ќе ве признаеме подоцна“, раскажал Пацоли. До сега, Косово го признале 75 земји, меѓу кои и Македонија.
| | веќе видена | слични

Во листата на држави за кои се разгледува воведување визи се држави од Европа, Африка, Азија и Латинска Америка, вклучувајќи и држави кои ја признаа независноста на Косово. Русија и Кина се држави спрема кои ќе се воспостави визен режим за влез на Косово и тоа не поради непризнавање нанезависноста, туку поради тоа што властите во Приштина ги сметаат за држави од кои најмногу пристигнуваат бегалци. Границите на Косово ќе бидат отворени за ЕУ, сите држави од регионот, САД и држави во развој.
| | веќе видена | слични

Коха Диторе објави дека Косово има намера да воведе визи за земјите од каде се проценува дека доаѓаат најголем број емигранти. На листата се земји од Африка, Азија, Латинска Америка, па и земји од Европа и такви кои ја признале независноста на Косово. Образложението за воведување визи за Русија и Кина е дека тоа се земји од кои доаѓаат најголем број емигранти. Причината не е непризнавањето на Косово од страна на овие земји-пишува весникот./Л.Ј.
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косово воведува визи за одредени земји

Од:
До кого (е-маил):
Порака: