„Србија може да бара кандидатски статус“

Белград со апсењето на хашкиот обвинет Горан Хаџиќ ги исполни сите свои обврски пред Трибуналот и тоа ја отвора можноста за добивање статус кандидат за влез во Европската унија, пишува денеска московски „Комерсант“. „Сега Србија, до крајот на годината, има право да очекува од Брисел добивање на статус кандидат и почеток на преговорите за членство. Но за влез во ЕУ само затворањето на „хашкиот список“ ќе биде недоволно“, пишува весникот. Весникот наведува, повикувајќи се на неименувани дипломатски кругови во ЕУ, дека „членството на Србија е нереално без признавање на Косово“. „Не може да се очекува во ЕУ да бидат примени две држави кои меѓусебно не се признаваат“, вели дипломатот. „Росијскаја газета“ пишува дека по апсењето на Хаџиќ, претседателот на Србија Борис Тадиќ има право да бара од Брисел конкретен датум за преговори за пристапување во ЕУ.
| | веќе видена | слични

Признавањето на Косово останува еден од условите на Србија за добивање кандидатски статус во Европската унија. Како што рече еврокомесарот за проширување Штефан Филе, „Србија не може да стане членка на Европската унија без да го реши тој проблем. Зависи од Белград и од Приштина дали ке го надминат проблемот со помош на Европската унија“. Тој призна дека Србија се приближи до унијата со апсењето на последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, но нагласи оти Белград е свесен дека тоа не е доволно. Србија одбива да ја признае независноста на Косово, но се појавија знаци на умерено подобрување на односите.
| | веќе видена | слични
6 копии

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе изјави дека Србија со исполнувањето на обврските кон Хаг се приближи до статусот кандидат за ЕУ, но додаде дека Белград мора да изврши и важни политички реформи и да ги унапреди односите со Косово. - Мислам дека апсењето на (Горан Хаџиќ) е убава вест и убаво е што Србија ги исполни своите ветувања, истакна Филе во изјава за Радио „Слободна Европа“. Тој, меѓутоа, дополни дека после реформите што Србија мора да ги заврши како дел од критериумите од Копенхаген преостана уште нерешено прашањето - „ладниот однос на Белград кон Косово“. -Србија не може да стане членка на Европската унија без решение на проблемот со Косово, и во тоа не треба да има никакво сомнение. Многу сум среќен заради некои веќе постигнати конкретни резултати. Среќен сум што гледам дека обичните луѓе наскоро ќе почуствуваат подобрување во нивните животи, но знам дека се подготвуваат уште неколку вакви работи и дека договорот Белград и Приштина за нив е многу можен, рече Филе. Во рамки ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Апсењето на хашкиот обвинет за воени злосторства Горан Хаџиќ ја доближи Србија до добивање статус на кандидат, но мора да преземе и други политички реформи и да ги унапреди односите со Косово е оценката на комесарот за проширување на Европската Унија Штефан Филе. “Она за што расправаме е дали соработката со Хашкиот трибунал и апсењето на последниот бегалец е доволно и само по себе и дали повлекува предлог за добивање кандидатски статус. Мојот одговор е апсолутно јасен и негативен“,рекол Филе. Реформите кои Србија мора да ги заврши се Копенхашките критериуми, сите упатства кои се занимаваат со прашања како што се независно судство, слобода на медиумите и пријателска бизнис клима, што е неопходно е да се олесни влезот во земјите на ЕУ. Филе рекол дека е убеден во тоа дека Србија е посветена на таа задача. “Топката е на страната на Србија. Знам дека прават се’ што е во рамки на нивните можности. Знам дека не се потпираат само на екстрадиција на последниот бегалец во Хаг. Знам дека разбираат бидејќи ...
| | веќе видена | слични

- Мислам дека апсењето на (Горан Хаџиќ) е убава вест и убаво е што Србија ги исполни своите ветувања, истакна Филе во изјава за Радио „Слободна Европа“. Тој, меѓутоа, дополни дека после реформите што Србија мора да ги заврши како дел од критериумите од Копенхаген преостана уште нерешено прашањето - „ладниот однос на Белград кон Косово“. -Србија не може да стане членка на Европската унија без решение на проблемот со Косово, и во тоа не треба да има никакво сомнение. Многу сум среќен заради некои веќе постигнати конкретни резултати. Среќен сум што гледам дека обичните луѓе наскоро ќе почуствуваат подобрување во нивните животи, но знам дека се подготвуваат уште неколку вакви работи и дека договорот Белград и Приштина за нив е многу можен, рече Филе. Во рамки на дијалогот, сепак, се уште не е отворено најчуствителното прашање, статустот на Косово и тоа е нешто што наскоро ќе мора да се случи, додаде тој. -Србија не може да стане членка на Европската унија без решение на овој проблем, во тоа нема никаква ...
| | веќе видена | слични

Апсењето на Хаџиќ ја заокружи соработката на Србија со Хашкиот трибунал. [Ројтерс] Со апсењето на Горан Хаџиќ, последниот преостанат бегалец кој го бараше Хашкиот трибунал, Србија се ослободи од тешкиот политички и морален товар, но некои стравуваат дека ќе бидат ставени нови политички услови за Србија на патот кон ЕУ. „Апсењето на Хаџиќ е, исто така, крај на условувањето на Белград со соработка со Хашкиот трибунал. Трибуналот сега ќе биде тргнат од насловните страници на српските весници, но сигурно ќе има нови услови, првенствено поврзани со Косово. Тие ќе бидат дури и поголеми ако Белград не успее да најде начин да ги регулира односите со Приштина, рече за SETimes професорот на белградскиот Факултет за политички науки, Предраг Симиќ. Тоа тврдење е поткрепено со еден дел од говорот на српскиот претседател Борис Тадиќ на прес-конференцијата на која беше објавено апсењето на Хаџиќ, кој е обвинет за воени злосторства во Хрватска. Тадиќ рече дека Србија не го уапси обвинетиот поради надворешниот притисок и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 164 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

Вчера беше доставено заедничкото писмо до Генералниот секретар на ОН, со кое се информира Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната ...
сите 173 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Србија може да бара кандидатски статус“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: