Наскоро први обвиненија против 60 поранешни лидери и припадници на ОВК

10 копии

Повеќе од 60 поранешни лидери и припадници на таканаречената Ослободителна војска на Косово, се опфатени со обвиненија од Специјалното обвинителство за извршени дела кон крајот на 2000 година. Меѓу првите обвинети ќе бидат Азем Сила, Даут Харадинај, Шукри Буја, Сокол Добруна, пишува приштинскиот портал „Инсајдери“. Се очекува првото обвинение да биде објавено набрзо по 17 февруари следната година, односно по десет годишнината од прогласувањето на независноста на Косово.
| | веќе видена | слични

Во соопштението се наведува дека САД се „длабоко вознемирени" од последните обиди на косовското собрание да го поништи законот за Специјалниот суд за злосторства против човечноста, воените и другите тешки злосторства извршени на Косово во периодот од 1998 до 2000 година. „Ние им аплаудиравме на политичките лидери на Косово кога го усвоија законот и уставните амандмани во 2015 година кога беше основан судот. Сега силно ги повикуваме актуелните политички лидери и пратениците на косовското собрание да не го расипуваат тоа достигнување ставајќи го надвор од сила законот за Специјалниот суд, сега или во иднина", се истакнува во соопштението. Стејт департментот потсети на изјавата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон дека потрагата по правдата на Балканот сѐ уште не е завршена и дека САД остануваат посветени на поддршката на правдата. Соопштението на Стејт департментот следи по соопштението на американската амбасада во Приштина во кое се истакнува дека „грешат оние (косовски лидери) кои тврдат дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стејт департментот ги повика лидерите на Косово да не ги менуваат овластувањата и јурисдикцијата на законот за Специјалниот суд за злосторства на поранешната УЧК. Во соопштението се наведува дека САД се „длабоко вознемирени" од последните обиди на косовското собрание да го поништи законот за Специјалниот суд за злосторства против човечноста, воените и другите тешки злосторства извршени на Косово во периодот од 1998 до 2000 година. „Ние им аплаудиравме на политичките лидери на Косово кога го усвоија законот и уставните амандмани во 2015 година кога беше основан судот. Сега силно ги повикуваме актуелните политички лидери и пратениците на косовското собрание да не го расипуваат тоа достигнување ставајќи го надвор од сила законот за Специјалниот суд, сега или во иднина", се истакнува во соопштението. Стејт департментот потсети на изјавата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон дека потрагата по правдата на Балканот сѐ уште не е завршена и дека САД остануваат посветени на поддршката на правдата. ...
| | веќе видена | слични
8 копии

По американската амбасада во Приштина, и Стејт департментот се огласи во врска со обидите на косовските власти да го укинат новоформираниот специјален суд за воени злосторства, кој треба да им суди на команданти на Ослободителната војска на Косово. – САД се длабоко загрижени поради неодамнешните обиди во косовскиот Парламент да се укине законот за специјалниот суд, кој беше основан да суди во случаи на наводни злосторства против човештвото, воени злосторства и други сериозни кривични дела извршени за време на конфликтот од 1998 до 2000 година. Ги повикуваме политичките водачи на Република Косово да останат посветени на работата на специјалниот суд и да не го менуваат раководството и овластувањата на судот. Секретарот Тилерсон кажа дека потрагата по правда на Балканот се уште не е завршена и ние остануваме посветени на тоа жртвите да ја добијат правдата. Аплаудираме на моралната храброст на косовското раководство кое го донесе законот и уставниот амандман во 2015 година и овозможи овој суд да се формира. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

- Албанија се приклучи на притисоците на САД и Велика Британија кон Приштина да не го укинува Специјалниот суд за воени злосторства на Косово и Метохија. - Во заблуда се сите кои мислат дека САД, Велика Британија и ЕУ се согласни со укинување на Специјалниот суд, порача на Фејсбук министерот за дијаспора Пандели Мајко. Според него, погрешно е да се мисли дека САД, Велика Британија и ЕУ ќе ја премолчат веќе донесената важечка одлука за формирање на таа судска институција. Мајко смета дека Косово не е лично прашање, а законите, како што вели, не се однесуваат на лични судбини. Пандели Мајко оцени дека Приштина води апсурдна политика кога станува збор за Специјалниот суд и предупреди дека барањето за негово укинување влева страв за иднината. Тој потсети дека на укинувањето на Специјалниот суд се противат САД и Велика Британија и дека Приштина доби предупредување од Стејт департментот. Специјалниот суд е формиран заради судење на сторителите на воени злосторства на Косово и Метохија во периодот од 1998 до ...
| | веќе видена | слични
5 копии

САД ја повикаа косовската влада јавно да се огради од заканите за насилство поврзани со почетокот на работата на Специјалниот суд за злосторства на ОВК. Предупредувањето на американската амбасада следи два дена по заканата на Даут Харадинај, дека првото апсење за Специјалниот суд, повторно ќе ја активира поранешната Ослободителна војска на Косово. Американскиот амбасадор во Приштина, Грег Делави уште еднаш ги предупреди лидерите на косовските Албанци, дека нивните обиди во парламентот да го соборат законот за Специјалниот суд за злосторства на ОВК, ќе имаат длабоки последици по европската иднина на Косово и односите со САД. „Разочарани сме од оние кои се подготвени, заради лични интереси, да ги жртвуваат односите со САД и со иднината на Косово“ се наведува во соопштението од американската амбасада во Приштина. Американската амбасада исто така предупреува и дека заканите за насилство воопшто не се прифатливи, додавајќи дека очекуваат косовската влада јасно да се огради од таквите изјави. Острото соопштение е ...
| | веќе видена | слични

Американската амбасада во Косово го повтори своето силно противење на обидите на косовските водачи да го укинат новиот суд за воени злосторства. САД предупредуаат дека сите обновени напори за отстранување на Трибуналот “ќе имаат длабоки негативни последици за европската иднина на Косово и нејзините односи со САД”. Десетици косовски пратеници минатата недела направија неуспешен обид да го укинат законот со кој се дозволува работата на Трибуналот да продолжи, откако воените ветерани поднесоа петиција велејќи дека судот е “пристрасен”. “Косовските водачи оваа недела дадоа јавни изјави дека иницијативата во Косовскиот парламент во врска со Специјалниот суд нема да наштети на меѓународните односи на Косово. Тие грешат”, се вели во соопштението на американската амбасада. slobodnaevropa.mk
| | веќе видена | слични

„САД се длабоко загрижени поради неодамнешните обиди во косовскиот Парламент да се укине законот за специјалниот суд, кој беше основан да суди во случаи на наводни злосторства против човештвото, воени злосторства и други сериозни кривични дела извршени за време на конфликтот од 1998 до 2000 година. Ги повикуваме политичките водачи на Република Косово да останат посветени на работата на специјалниот суд и да не го менуваат раководството и овластувањата на судот, порача портпаролката на Стејт департментот Хедер Нојерт во врска со минатонеделните обиди да се „минира“ Специјалниот суд за воените злосторства на поранешната ОВК. „Секретарот Тилерсон кажа дека потрагата по правда на Балканот се уште не е завршена и ние остануваме посветени на тоа жртвите да ја добијат правдата“ дополни портпаролката. Минатиот викенд кога во косовскиот парламет беше доставена петиција со над 15.000 потписи од ветерани на ОВК, а 43 пратеници бараа седница за да се преиспита Законот за Специјалниот суд, амбасадорите на САД, на ЕУ, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со тоа практично заврши неколкудневната политичка криза во чие решавање повторно клучна улога одиграа западните дипломати. Српските медиуми јавуваат дека двајца пратеници на Алијансата за Косово на Беџет Пацоли и шест пратеници на Иницијативата за Косово ги повлекоа потписите од барањето за свикување седница на парламентот на која би се расправало за укинување на Специјалниот суд за УЧК. „Останаа потписите на 35 пратеници и со нив не може да се свика каква било седница. Ова заврши со тоа што косовските лидери го изгубија кредибилитетот", кажа за телевизијата Дукаѓини пратенико Илир Дедај. Барањето за парламентарна расправа за укинување на судот, кој беше формиран пред речиси три години за да се процесираат злосторствата кои за време и непосредно по војната на Косово ги извршиле припадниците на УЧК, прво ја потпишаа 43 пратеници, но поддршката на оваа иницијатица се топеше како што се засилуваше меѓународниот притисок врз приштинскуте лидери. За анулирање на законот за Специјалниот суд, чии први обвиненија се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Амбасадата на САД днеска ја повика косовската влада јасно да се огради од закани со насилство поради Специјалниот суд Многу сме разочарани од оние кои ја жртвуваат иднината на својата земја и непоколебливата подршка на САД поради лични интереси – се заклучува во соопштението на Амбасадата на САД во Приштина. Амбасадата на САД днеска ја повика косовската влада јасно да се огради од закани со насилство поради Специјалниот суд за воени злосторства и предупреди дека секој обид на опструкија на законот за тој суд ќе има негативни последици. Американската амбасада истакнува дека грешат косовските лидери кои овие денови повторно изјавувале дека иницијативата на косовското собрание за Специјалниот суд нема да ги наруши односите на Приштина со меѓународната заедница. - Секој нов обид ќе има негативни последици за европска иднина на Косово и неговиот однос со САД – се наведува во соопштението на Амбасадата. Уште повеќе,се нагласува, закани со насилство е неприфатливо и владата треба јасно и едногласно да ги отфрли.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу 50 луѓе од здружението на француските бездомници носеа плакати со натписот „Милијарда за 24 часа“. Како што наведува „АП“, тие извикувале пароли упатени ...
сите 612 | | | веќе видена

Изет Меџити, шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори рече дека владиниот коалиционен партнер ...
сите 288 | | | веќе видена

Стево Пендаровски освои 321.201 глас наспроти 316.872 на Гордана Сиљановска Давкова и 79.169 гласови на Блерим Рекаи, соопшти вечерва премиерот Зоран Заев ...
сите 166 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 253 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 176 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Наскоро први обвиненија против 60 поранешни лидери и припадници на ОВК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: