Тачи: Специјалниот суд е историска неправда кон ОВК и Косово

2 копии

Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени дека формирањето на Специјалниот суд за наводни извршени злосторства од поранешни високи офицери на Ослободителната војска на Косово, претставува историска неправда кон Косово и ОВК. Тој нагласи дека не згрешил што пред една и пол година го прифатил формирањето на судот, бидејќи тоа било наложено од меѓународната заедница, во спротивно ќе биле преземени драстични мерки кон Косово. - Не постои суд кој може да ја повреди, ниту да ја навреди мојата борба за слобода и независност на земјата. Тоа беше меѓународна принуда и ветување од меѓународната заедница дека Косово побрзо ќе се движи кон формирање Војска на косово, кон визна либерализација, зачленување во УНЕСКО, Интерпол и поднесување барање за членство во Советот на Европа, додаде косовскиот претседател, потенцирајќи дека ветувањата не се исполнети.
| | веќе видена | слични

Во соопштението се наведува дека САД се „длабоко вознемирени" од последните обиди на косовското собрание да го поништи законот за Специјалниот суд за злосторства против човечноста, воените и другите тешки злосторства извршени на Косово во периодот од 1998 до 2000 година. „Ние им аплаудиравме на политичките лидери на Косово кога го усвоија законот и уставните амандмани во 2015 година кога беше основан судот. Сега силно ги повикуваме актуелните политички лидери и пратениците на косовското собрание да не го расипуваат тоа достигнување ставајќи го надвор од сила законот за Специјалниот суд, сега или во иднина", се истакнува во соопштението. Стејт департментот потсети на изјавата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон дека потрагата по правдата на Балканот сѐ уште не е завршена и дека САД остануваат посветени на поддршката на правдата. Соопштението на Стејт департментот следи по соопштението на американската амбасада во Приштина во кое се истакнува дека „грешат оние (косовски лидери) кои тврдат дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стејт департментот ги повика лидерите на Косово да не ги менуваат овластувањата и јурисдикцијата на законот за Специјалниот суд за злосторства на поранешната УЧК. Во соопштението се наведува дека САД се „длабоко вознемирени" од последните обиди на косовското собрание да го поништи законот за Специјалниот суд за злосторства против човечноста, воените и другите тешки злосторства извршени на Косово во периодот од 1998 до 2000 година. „Ние им аплаудиравме на политичките лидери на Косово кога го усвоија законот и уставните амандмани во 2015 година кога беше основан судот. Сега силно ги повикуваме актуелните политички лидери и пратениците на косовското собрание да не го расипуваат тоа достигнување ставајќи го надвор од сила законот за Специјалниот суд, сега или во иднина", се истакнува во соопштението. Стејт департментот потсети на изјавата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон дека потрагата по правдата на Балканот сѐ уште не е завршена и дека САД остануваат посветени на поддршката на правдата. ...
| | веќе видена | слични
8 копии

По американската амбасада во Приштина, и Стејт департментот се огласи во врска со обидите на косовските власти да го укинат новоформираниот специјален суд за воени злосторства, кој треба да им суди на команданти на Ослободителната војска на Косово. – САД се длабоко загрижени поради неодамнешните обиди во косовскиот Парламент да се укине законот за специјалниот суд, кој беше основан да суди во случаи на наводни злосторства против човештвото, воени злосторства и други сериозни кривични дела извршени за време на конфликтот од 1998 до 2000 година. Ги повикуваме политичките водачи на Република Косово да останат посветени на работата на специјалниот суд и да не го менуваат раководството и овластувањата на судот. Секретарот Тилерсон кажа дека потрагата по правда на Балканот се уште не е завршена и ние остануваме посветени на тоа жртвите да ја добијат правдата. Аплаудираме на моралната храброст на косовското раководство кое го донесе законот и уставниот амандман во 2015 година и овозможи овој суд да се формира. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

- Албанија се приклучи на притисоците на САД и Велика Британија кон Приштина да не го укинува Специјалниот суд за воени злосторства на Косово и Метохија. - Во заблуда се сите кои мислат дека САД, Велика Британија и ЕУ се согласни со укинување на Специјалниот суд, порача на Фејсбук министерот за дијаспора Пандели Мајко. Според него, погрешно е да се мисли дека САД, Велика Британија и ЕУ ќе ја премолчат веќе донесената важечка одлука за формирање на таа судска институција. Мајко смета дека Косово не е лично прашање, а законите, како што вели, не се однесуваат на лични судбини. Пандели Мајко оцени дека Приштина води апсурдна политика кога станува збор за Специјалниот суд и предупреди дека барањето за негово укинување влева страв за иднината. Тој потсети дека на укинувањето на Специјалниот суд се противат САД и Велика Британија и дека Приштина доби предупредување од Стејт департментот. Специјалниот суд е формиран заради судење на сторителите на воени злосторства на Косово и Метохија во периодот од 1998 до ...
| | веќе видена | слични
5 копии

САД ја повикаа косовската влада јавно да се огради од заканите за насилство поврзани со почетокот на работата на Специјалниот суд за злосторства на ОВК. Предупредувањето на американската амбасада следи два дена по заканата на Даут Харадинај, дека првото апсење за Специјалниот суд, повторно ќе ја активира поранешната Ослободителна војска на Косово. Американскиот амбасадор во Приштина, Грег Делави уште еднаш ги предупреди лидерите на косовските Албанци, дека нивните обиди во парламентот да го соборат законот за Специјалниот суд за злосторства на ОВК, ќе имаат длабоки последици по европската иднина на Косово и односите со САД. „Разочарани сме од оние кои се подготвени, заради лични интереси, да ги жртвуваат односите со САД и со иднината на Косово“ се наведува во соопштението од американската амбасада во Приштина. Американската амбасада исто така предупреува и дека заканите за насилство воопшто не се прифатливи, додавајќи дека очекуваат косовската влада јасно да се огради од таквите изјави. Острото соопштение е ...
| | веќе видена | слични

Американската амбасада во Косово го повтори своето силно противење на обидите на косовските водачи да го укинат новиот суд за воени злосторства. САД предупредуаат дека сите обновени напори за отстранување на Трибуналот “ќе имаат длабоки негативни последици за европската иднина на Косово и нејзините односи со САД”. Десетици косовски пратеници минатата недела направија неуспешен обид да го укинат законот со кој се дозволува работата на Трибуналот да продолжи, откако воените ветерани поднесоа петиција велејќи дека судот е “пристрасен”. “Косовските водачи оваа недела дадоа јавни изјави дека иницијативата во Косовскиот парламент во врска со Специјалниот суд нема да наштети на меѓународните односи на Косово. Тие грешат”, се вели во соопштението на американската амбасада. slobodnaevropa.mk
| | веќе видена | слични
6 копии

Германската полиција денеска уапсила босански државјанин осомничен дека извршил воени злосторства за време на Босанската војна. Името на осомничениот не е објавено, освен дека се работи за 50-годишен маж кој е обвинет од страна на властите во Босна, јави новинската агенција Танјуг. По осомничениот била издадена потерница од Интерпол, кој го лоцирал во германската област Баварија. Суд во Минхен треба да реши дали ќе го екстрадира осомничениот во Босна.
| | веќе видена | слични

„САД се длабоко загрижени поради неодамнешните обиди во косовскиот Парламент да се укине законот за специјалниот суд, кој беше основан да суди во случаи на наводни злосторства против човештвото, воени злосторства и други сериозни кривични дела извршени за време на конфликтот од 1998 до 2000 година. Ги повикуваме политичките водачи на Република Косово да останат посветени на работата на специјалниот суд и да не го менуваат раководството и овластувањата на судот, порача портпаролката на Стејт департментот Хедер Нојерт во врска со минатонеделните обиди да се „минира“ Специјалниот суд за воените злосторства на поранешната ОВК. „Секретарот Тилерсон кажа дека потрагата по правда на Балканот се уште не е завршена и ние остануваме посветени на тоа жртвите да ја добијат правдата“ дополни портпаролката. Минатиот викенд кога во косовскиот парламет беше доставена петиција со над 15.000 потписи од ветерани на ОВК, а 43 пратеници бараа седница за да се преиспита Законот за Специјалниот суд, амбасадорите на САД, на ЕУ, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со тоа практично заврши неколкудневната политичка криза во чие решавање повторно клучна улога одиграа западните дипломати. Српските медиуми јавуваат дека двајца пратеници на Алијансата за Косово на Беџет Пацоли и шест пратеници на Иницијативата за Косово ги повлекоа потписите од барањето за свикување седница на парламентот на која би се расправало за укинување на Специјалниот суд за УЧК. „Останаа потписите на 35 пратеници и со нив не може да се свика каква било седница. Ова заврши со тоа што косовските лидери го изгубија кредибилитетот", кажа за телевизијата Дукаѓини пратенико Илир Дедај. Барањето за парламентарна расправа за укинување на судот, кој беше формиран пред речиси три години за да се процесираат злосторствата кои за време и непосредно по војната на Косово ги извршиле припадниците на УЧК, прво ја потпишаа 43 пратеници, но поддршката на оваа иницијатица се топеше како што се засилуваше меѓународниот притисок врз приштинскуте лидери. За анулирање на законот за Специјалниот суд, чии први обвиненија се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

После по*но скандалот кој го тресе цел регион, бракот на Карлеуша и Тошиќ сериозно е занишан.Душко Тошиќ неодамна и поставил ултиматум на ЈК ако сака да остане ...
сите 214 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тачи: Специјалниот суд е историска неправда кон ОВК и Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: