Хоџај: Косово ќе аплицира за членство во Советот на Европа

4 копии

Косовскиот премиер Енвер Хоџај на седница на владата најави дека во текот на овој месец, а најдоцна во јануари 2018 година, Косово ќе поднесе барање за членство во Советот на Европа. Тој како што рече, дека ако се случи апликацијата да биде поднесена во текот на овие месеци, Косово ќе биде примено во оваа институција за две години, пренесува приштинскиот весник „Лајми“. Хоџај истакна дека со Советот на Европа главно претседаваат земји кои ја признале независноста на Косово. - Советот на Европа е една од најважните организации во Европа по ЕУ, а ние сме единствените во регионот што не е дел од неа. Постојат четири земји кои го признаа Косово и кои претседаваат, рече Хоџај.
| | веќе видена | слични
4 копии

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска ја отфрли можноста Косово да стане членка на Советот на Европа. - Косово не е држава и со тоа не ги исполнува основните услови за да стане членка на Советот на Европа. Косово не ги исполнува основните принципи и стандарди на Советот на Европа во поглед на заштитата на човековите права, демократијата и владеењето на правото, изјави Дачиќ, откако косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај најави дека Косово во текот на декември или на почетокот на јануари ќе поднесе барање за прием во Советот на Европа. Хоџај изјави дека Косово ќе го иницира приемот во декември, или најдоцна во јануари. Според косовскиот портал „Лајм“, Хоџај рекол дека Косово може да стане членка на Советот на Европа во рок од две години, имајќи предвид дека во претстојниот период претседавачи со Советот ќе бидат главно држави кои ја признале независноста на Косово. - Процесот би подразбирал исполнување на критериуми во областа на владеењето на правото и човековите права, додаде Хоџај. ...
| | веќе видена | слични

Србија го брише името Македонија. Србија го брише името Македонија. Под овој наслов, српски „Новости“ пренесува ставови на високи извори во тамошната Влада дека доколку Зоран Заев се согласи да го признае Косово во УНЕСКО, Србија ќе го повлече признавањето на Македонија под уставното име. Според информациите на порталот, Белград внимателно ќе ги следи потезите на Македонија за прием на Приштина во меѓународните организации и ќе се однесува кон Скопје зависно од неговиот однос кон српските национални интереси. Неодамнешната посета на Косово од страна на Заев, за шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ е уште еден доказ за лицемерието на македонскиот премиер и политиката на властите во Скопје. Министерот за одбрана, Александар Вулин, пак, изјави дека се остварило тоа што тој со месеци го најавувал – дека Заев нема да си стои на зборот. Дополнителна загриженост кај србите предизвика и изјавата на Заев по средбата со Харадинај во Приштина, во која тој изјави дека Косово може да смета на поддршката на ...
| | веќе видена | слични

Косово во текот на декември ќе поднесе барање за прием во Советот на Европа, најави косовскиот министер Енвер Хоџај, а српските медиуми пишуваат дека такво барање се уште не е поднесено.Хоџај кажа дека Косово ќе го иницира приемот во декември или најдоцна јануари. Тој смета дека Косово може да стане членка на Советот на Европа во рок од две години, имајќи го во предвид престојниот период, во кој претседавачи со Советот ќе бидат земји кои го признале Косово.– Процесот би подразбирал исполнување на критериуми во областа на владеењето на правото и човековите права, додаде Хоџај.Одлука за прием во Советот на Европа треба да донесат Комитетот на министри и Парламентарното собрание на Советот.
| | веќе видена | слични

Ако Скопје ја поддржи Приштина во меѓунариодните институции, можна е промена на одлуката за признавање на Македонија под уставното име, пишува „Вечерње новости" . Премиерот Зоран Заев неодамна во Приштина изјави дека Македонија ќе гласа за членството на Косово во УНЕСКО. Ако тоа се оствари, пишува весникот, Србија подготвува радикални контра мерки. Како што Македонија ќе се постави во однос на нашите национални интереси, така и ние ќе се однесуваме кон нивните, се наведува во написот во „Вечерње новости“. Прашањето за членство во УНЕСКО Приштина ќе може пак да го отвори за две години. „Заев пред еден месец во Белград, на средбите со државниот врв на Србија, се 'заколни' дека 'Србија во Македонија има искрен пријател'. Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ најновата изјава на Заев ја оцени како уште еден доказ за лицемерието на македонскиот премиер и на политиката на власта во Македонија. Ние на тие пораки знаеме како ќе одговориме, изјави Дачиќ.
| | веќе видена | слични

Останато

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 326 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хоџај: Косово ќе аплицира за членство во Советот на Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: